ÖZEL EVRENSEL EĞİTİM KURUMLARI TÜBİTAK’ta ŞAMPİYON OLDU…

İçerik gizle
ÖZEL EVRENSEL EĞİTİM KURUMLARI TÜBİTAK’ta ŞAMPİYON OLDU…
“TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Özel Evrensel Eğitim Kurumları “SOSYOLOJİ” dalındaki projesi  ile Bölge BİRİNCİSİ , “Türk Dili ve Edebiyat ”dalındaki projesi ile  Ankara Bölge İKİNCİSİ olarak büyük bir başarıya imza attı. Toplamda 100 projenin davet edildiği “TÜBİTAK 50.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Bölge Sergisi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde düzenlendi.
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 50.si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlendirmeyi geçen ve bölge yarışlarına katılmaya hak kazanan projelerin Bölge Sergileri ve Ödül Törenleri Adana, Ankara, Bursa, İstanbul-Avrupa İstanbul-Asya, İzmir, Erzurum, Malatya, Kayseri, Konya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde, Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Teknolojik Tasarım alanlarında yapıldı. Her bölge merkezinde birinci seçilen 220 proje, 8-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan Final Yarışmasına katılmaya hak kazandı.
Ankara bölgesinin final sergisi ve ödül töreni, Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ödül törenine katılan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal,  TÜBİTAK BİDEB tarafından Orta Okul ve Lise Öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen yarışmalarda, öğrencilerin heyecanını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Proje yapmanın önemini vurgulayan Prof. Dr. Hasan Mandal, yarışmacı öğrencilere şöyle seslendi: “Siz artık proje yapıyorsunuz. Proje yapmak farklı bir özellik, dolayısıyla siz de farklısınız. Derslerinize ayırdığınız vaktin yanı sıra, proje yapmaya da vakit ayırıyorsunuz, bunun faydasını ileride mutlaka göreceksiniz.”
Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının bu yıl 50.sinin gerçekleştirildiğini belirten TÜBİTAK Başkanı, bu yıl yarışmaya 13 bin 814 kız ve 11 bin 811 erkek olmak üzere 25 bin 625 öğrencinin hazırladığı 16 bin 679 proje başvurusunun alındığını bildirdi. Bu projelerin hepsinin çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mandal, her bölgede 100’er olmak üzere toplam bin 200 projenin bu hafta sergilendiğini belirterek, şöyle devam etti: “Sizin buraya gelmiş olmanız, büyük bir başarıdır. Memnuniyetle söylüyor ve tebrik ediyorum. Bu sürecin devamı mutlaka gelmeli. TÜBİTAK’la ilişkiniz devam ediyor, üniversite, lisansüstü, doktora proje yarışmalarımız var. Bugünün kazananı kaybedeni diye değerlendirme yapmak yanlış olur. Bu yarışmalarda kazandığınız iş birliği deneyimi, kendi çalışmalarınızı başka arkadaşlarınızın çalışmalarıyla karşılaştırma imkânı bulmanız, yeni iş birliklerinin oluşturulması yönündeki potansiyel, bunların hepsi size sürecin kattıkları.” TÜBİTAK’a düşen görevin, kendi süreçlerini daha fazla görünür kılmak olduğunu anlatan Prof. Dr. Mandal, ortaokul, lise, akademik veya sanayi düzeyinde olsun, yapılan çalışmaları daha fazla görünür kılmak gerektiğini, bu sayede daha fazla projeci gencimizin bu süreçlerin içinde yer alabilmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Final Yarışmasına Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, öğretim üyeleri, öğrenciler, aileler, öğretmenler ve danışmanlardan oluşan coşkulu bir kalabalık  katıldı. Bölge yarışmalarında derece giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından program sona erdi.
Özel Evrensel Eğitim Kurumları Proje Koordinatörü Bülent IŞIK öğrencilerinden Seyit Efe GÖZÜBÜYÜK ve Begüm YÜKSEL’in Sosyoloji alanında Ankara Bölge BİRİNCİSİ olurken; Yağmur BAĞCI,  Türk Dili ve Edebiyatı alanında Ankara Bölge İKİNCİSİ olduğunu belirtti.
EVRENSEL KOLEJ Genel Müdürü Sn. Semra BÜYÜKAĞAOĞLU başarılarının her yıl artarak devam ettiğini belirterek öğrenci ve danışman öğretmenlerini tebrik etti. Özel Evrensel Eğitim Kurumları Kurucusu Sn. Cavit GÜRSOY projelerde dereceye giren öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek başarılarının devamın diledi.

 

evrensel koleji basari
EVRENSEL’de BAŞARILAR DEVAM EDİYOR…