Özel Alev Lisesi 10. Kısa Film Yarışması

Özel Alev Lisesi 10 yıldır Kısa Film Yarışması düzenlemektedir. Bu kapsamda bu sene 10. Kısa Film Yarışması düzenlenecektir.

AMAÇ:
Özel ALEV Lisesi, “Kısa Film Yarışması” ile öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmeyi, kısa film yapımını özendirmeyi, sinemanın gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemiştir.

KAPSAM:

Türkiye genelindeki liselerin öğrencileri katılabilir.

Özel Alev Lisesi Kısa Film Yarışması’nda kurmaca ve belgesel şeklinde hazırlanmış eserler değerlendirilecektir.

Yarışmaya film gönderme, filmin yönetmeni tarafından yapılmalıdır. Proje, birden çok kişi tarafından hazırlanmış olsa da, künyede yönetmen olarak sadece bir kişinin adının bulunması gerekmektedir. Birden çok yönetmeni olan filmler, yarışmaya katılamaz. Yarışmaya gönderilen filmler Kısa Film Düzenleme Komisyonu tarafından saptanacak ön eleme jürisi tarafından izlenecek ve ön eleme sonuçları www.alevkisafilm.com adresinden ilan edilecektir.

Ön elemeyi geçen yarışma filmleri, yönetmen, yazar, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilerek ödül kazananlar belirlenecektir.

Ön eleme jürisi tarafından belirlenen, ödül kazanamayan yönetmenlere katılım belgesi verilecektir.

Ödüller birden çok film arasında paylaştırılamaz.

Jürinin kararı kesindir, itiraz edilemez, değiştirilemez. Eser sahibi, adli ve idari yargı yoluna müracaat haklarından vazgeçmiştir.

Ön Seçici Kurul tarafından seçilen filmler izleyicilere, Kısa Film Düzenleme Komisyonunun uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Gösterimler sırasında yarışma yönetimine ya da salon görevlisine değişiklik önerilemez

Yarışmaya katılacak olan filmler, 720P veya 1080P çözünürlüğünde ve PAL renk Sisteminde kaydedilmiş olmalıdır. Dosya formatı olarak .mp4, .mov, .wmv, .mkv kullanılmalıdır.

Yarışmaya katılacak olan eserlerin seçiminde, festival kataloğu, internet ve sosyal medya araçlarında kullanılmak üzere aşağıda sıralanan malzemeler kısa film adresine gönderilmelidir:

Filmin HD 720P veya 1080P, PAL olarak kaydedilmiş kopyası.

Ödül töreninde sergilenmesi için filmlerin afişi (jpg formatında, en az 720×576 piksel boyutunda)

Yönetmenin fotoğraflı öğrenci belgesi

Yönetmenin kısa biyografisi

Filmin kısa özeti (Sinopsis)

Yönetmen tarafından imzalanmış başvuru formu

Kısa film yarışmasında filmlerin süresi en az 3, en fazla 10 dakika ile sınırlıdır.

Yarışmacılar, filmlerde kendilerine ait görüntü ve müzikleri kullanmadıkları takdirde telifle ilgili her türlü yasal sorumluluk yarışmacıya aittir. Kullanılan müziğin telif hakkı sahipleri filmin sonunda belirtilmelidir.

Başvuran eser sayısı ön seçici kurulun seçim yapacağı sayının altında olduğu takdirde yarışma gerçekleştirilemeyecektir.

Başvuruda bulunan yönetmenlerin başvuruları ve filmlerin yüklenmesi en geç 20 Nisan 2018 Cuma günü saat 17.00’ye kadar www.alevkisafilm.com internet adresi üzerinden yapılacaktır ya da başvuru formları ve filmler Özel ALEV Lisesi, Ömerli Mah. Ayvalı Çiftliği mevkii, Kadirova cad. No:52/3 34797 Ömerli-Çekmeköy-İstanbul adresine gönderilebilir. Tel: 216 435 83 50 – Dahili : 242 Faks: 216 435 83 54

Yarışmaya katılan eserler genel ahlak kurallarına uymak zorundadır.

Yarışmaya gönderilen filmlerin iadesi yapılmayacak, filmler Özel ALEV Lisesi kısa film arşivinde yer alacaktır.

Yarışmacı eserlerin son başvuru tarihinden önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir.

Yarışmaya katılan eser sahipleri, şartnameyi kabul etmiş sayılır.

ESERE AİT HAKLAR
Yarışmacı her türlü görsel, işitsel ve yazılı doküman ve belgelerinin çoğaltma, yayma, yayınlama gibi fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan tüm haklarına kendisi sahiptir. Ancak, Özel Alev Lisesi “Kısa Film Arşivi”nde bulundurulacak olan kopyalar, Özel Alev Okulları tarafından, tanıtım ve kültürel gösterimler amacıyla gerçek ve sanal ortamlarda yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerde kullanılabilir. Bu kullanımdan dolayı, eser sahibi Özel Alev Lisesinden herhangi bir telif ücreti talep etmeyecektir.

DEĞERLENDİRME
Yarışmaya başvuran eserler, jüri tarafından aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilecektir:

Senaryoda özgünlük

Görsellik

Kurgu

Teknik ( Işık, ses vb)

Jüri değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esas alınacaktır.
Jüri üyeleri ödüle değer gördükleri filmleri dereceleriyle birlikte belirleyecek ayrıca bir yönetmen Jüri Özel Ödülü ile ödüllendirilecektir.

ÖDÜL
Jüri üyeleri tarafından en iyi film seçilen eserin yönetmeni 1500 TL para ödülü ve kristal makara ile ödüllendirilir.

Jüri üyeleri tarafından en iyi belgesel seçilen eserin yönetmeni 1000 TL para ödülü ve kristal makara ile ödüllendirilir.

Jüri üyeleri tarafından en iyi senaryo seçilen eserin yönetmeni 1000 TL para ödülü ve kristal makara ile ödüllendirilir.

Jüri üyeleri tarafından en iyi kurgu seçilen eserin yönetmeni 1000TL para ödülü ve kristal makara ile ödüllendirilir.

DEĞERLENDİRME TAKVİMİ:

Kısa Filmlerin Son Teslim Tarihi: 20 Nisan Cuma

Ön Seçici Kurul’un ( Ön Jürinin) Seçiminin İnternet Adresinden Duyurulması: 23 Mayıs 2018 Çarşamba

Jüri tarafından belirlenmiş olan sonuçlar ödül töreninde açıklanacaktır.

Ödül Töreni: 2 Haziran 2018 Cumartesi