OYUN VE 21.YY BECERİLERİ

ORDU-ÜNYE/ Ünye Anaokulu 5-6 yaş grubu sınıf öğretmeni Serap Kurt Mutlu kuruculuğunu üstlendiği “Oyun ve 21. yy Becerileri” isimli eTwinning projesini öğrencileri ile birlikte eğitim öğretim dönemi başından itibaren sınıflarında uyguladılar.

Proje İçeriği olarak; Çocuklar, Milli Eğitimin müfredatla belirlediği eğitim programlarında yer alan kavramları yaparak yaşayarak öğrenmektedir. Geçmişten günümüze her toplumda oyun ile ilgili materyallerle karşılaşılması oyunun, insan hayatında önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. Oyun ile insan ilişkileri, yardımlaşma, konuşma, bilgi edinme, deneyim kazanma, psikomotor gelişim, duygusal ve sosyal gelişim etkilendiği gibi zihin ve dil gelişimi de etkilenir. Oyun aracılığı ile çocuklar karar verme, kurallara uyma, başkalarına karşı saygılı ve dürüst olma, grup içinde davranışlarını denetleme, başkalarıyla iş yapabilme özelliklerini geliştirirler. Oyun oynamak, çocukların temel ihtiyaçlarından biridir. Bu ihtiyacın giderilmemesi durumunda toplumun çekirdeğini oluşturan çocukların sağlıklı bir biçimde gelişmeleri gerçekleşmez. Bu projede ”OYUN VE 21.YY BECERİLERİ yöntemini kullanarak öğrencilerin oyunlarla eğlenip öğrenmelerini 21.yy becerilerini desteklemek amaçlanmaktadır.

Projemizde öğrencilerimiz için doğayı temel alan Biyomimikri etkinlikleri, akıl oyunları, web 2.0 araçları, öğrenci ve öğretmen webinarları, anketler, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya farkındalık, Avrupa kod haftası etkinlikleri, deney çalışmaları, İcat yapıyorum tasarlıyorum, kodlama ve drama çalışmaları yaparken, gökyüzü ve uzay konuları ile birbirinden güzel etkinliklere imza atıldı. “Uzaya Yolculuk” konulu stem ders planı hazırlandı ve uygulandı, belirli gün ve haftalara yine proje içerisinde yer verildi. Proje ile gerek uzaktan gerekse yüzyüze eğitimlerle öğrencilerimize ulaşıldı.  Velilerden aldığımız geri dönütler, projenin öğrenciler üzerinde başarılı etkiler bıraktığı, bu sayede okula ve etkinliklere daha isteyerek katıldıklarıydı. Böylesi başarılı ve dolu dolu etkinlikleri olan bir proje hazırladıkları için proje kurucu  ortağım Esra DUYGU ERKOLBÜYÜKDİNÇ hocama  projemize katılım sağlayan değerli hocalarıma, okul olarak her türlü desteği sağlayan Ünye Anaokulu idaresine, birbirinden değerli öğrencilerime ve velilerime teşekkürlerimi sunuyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin