Oyun Teknolojileri Eğitim Programı

Oyun Teknolojileri
Oyun Teknolojileri Eğitim Programı

Başlangıç Noktası Oyun Teknolojileri Eğitim Programı, Türkiye Bilişim Vakfı’nın bir inisiyatifi olan Başlangıç Noktası’nın başlattığı, oyun teknolojilerine ilgi duyan üniversite öğrencilerine mobil oyun dünyasını tanıtmayı ve mobil oyun sektörüne potansiyel insan kaynağı yaratmayı amaçlayan bir programdır. Netmarble Turkey desteği ile oluşturulan eğitimin içeriği; mobil oyun dünyasının temellerinde başlayarak oyun tasarımını, oyun geliştirmeyi, hazırlanan oyundan para kazanmayı ve mobil oyun sektöründe girişimciliği kapsamaktadır. Planlanan eğitim içeriği haftalık workshoplar ve sektörde uzman kişilerle yapılacak görüşmelerle de desteklenmektedir.

Eğitimlerimiz çevrimiçi platformlar üzerinden gerçekleşecektir ve interaktif olacaktır. Programdan başarıyla mezun olan etkili genç liderler, program sonrasında oyun teknolojilerini yetkin bir şekilde kullanma yeterliliğini kazanmış olacak ve mobil oyun sektöründe yer alma imkanına sahip olacaklar.

Başlangıç Noktası Oyun Teknolojileri programına başvurmak ve bu oyunun kahramanı olmak için https://bit.ly/3vjSJPf bağlantısını takip edebilirsiniz.

Program Modülleri

Netmarble’ın desteğiyle oluşturduğumuz program 4 ana başlıktan oluşmaktadır:

Mobil Oyun Dünyası

Bu modülde oyun dünyasının tarihçesi, mobil oyunların yükselişi, oyun dünyasının distruptionları gibi başlıklar ele alınacak ve örnek hyper casual ve hybrid causal oyun örnekleri incelenecektir. Etkili genç liderler “oyun sektöründeki trendler nasıl takip edilir?”, “oyun fikri nasıl üretilir?” sorularından yola çıkarak programa giriş yapacaktır.

Oyun Tasarımı ve Geliştirme

Oyun tasarımının tarihi, temel kavramları, ortak çalışma mantığı üzerinden dijital oyunların türleri ve etkileri incelenecektir. Modül sonunda etkili genç liderler dijital oyun tasarım sürecinin adımları ve hyper casual oyunlarda kullanıcı deneyiminin yapı taşları hakkında bilgi sahibi olacaklardır.

Oyundan Gelir Elde Etme

Etkili genç liderler bu modül ile oyunlarda gelir-oyun içi alımlar, para birimleri, dükkan yapıları, kampanyalar ve püf noktalar hakkında bilgi sahibi olacaktır. Bununla birlikte oyun içi reklam geliri tasarımı ve teknik detayları inceleyerek pratikte deneyimleme imkanına sahip olacaklardır.

Oyun Girişimciliği

Oyun geliştirme, tasarımı ve oyundan para kazanma gibi konularda eğitim almış katılımcılar, programın son modülünde oyunlara oyuncu kazanımı için takip edilen dijital pazarlama süreçleri ve bilinmesi gereken temel verileri öğreneceklerdir. Bununla beraber ekipleşme, uzmanlık alanı ve vizyon belirleme, yatırım ve yayıncı süreci hakkında da fikir sahibi olmaları katılımcılara mezun olduklarında kendi oyun girişimlerini kurma yetkinliğini kazandıracaktır.

SIK SORULAN SORULAR

Etkili genç liderler kimdir?
Başlangıç Noktası Oyun Teknolojileri Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayan katılımcıları etkili genç liderler olarak tanımlıyoruz. “Etki” kelimesini hem topluma ve doğaya proaktif şekilde fayda sağlayan, hem de efektif anlamında kullanıyoruz.

Programa ne zaman başvurabilirim?
Başvurular 20 Mayıs 2021’de başlamaktadır ve 30 Haziran 2021’de sona ermektedir.

Programa nasıl başvurabilirim?
https://e-bursum.com/ adresinden öğrenci olarak üye olunuz. Ardından mailinize gelen aktivasyonu gerçekleştirdikten sonra https://bit.ly/3vjSJPf bağlantısını takip ederek Oyun Teknolojileri Eğitim Programı başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Program başvurusunda bir ön koşul var mı?
Eğitim programına başvuru için sistematik bir ön koşul bulunmamakla beraber, başvuruda bulunacak adayların oyun teknolojilerine ve mobil oyun sektörüne dair ilgisi, merakı ve eğitime katılım göstermeye dair motivasyonu önemsenmektedir.

Programa kimler başvurabilir?
Üniversitelerin lisans programlarına kayıtlı 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve yüksek lisans programına kayıtlı öğrenciler programa başvuruda bulunabilir. Başvuru aşamasında bölüm kısıtı bulunmamaktadır.

1. sınıfım/ 2 sene eğitim verilen lisans programlarına kayıtlıyım / hukuk, eczacılık, tıp gibi +4 sene eğitim verilen lisans programlarına kayıtlıyım / mezunum, programa katılabilir miyim?
Oyun Teknolojileri Eğitim Programı, ülkemizdeki tüm 2., 3. ve 4. sınıf üniversite öğrencilerine yöneliktir. Hukuk, eczacılık ve tıp gibi lisans programlarına kayıtlı olan öğrencilerimizden, lisans eğitiminin son 3 yılında eğitimine devam eden öğrenciler de programa başvurabilir. Başvurunuz; üniversite, fakülte ve bölüm gözetmeksizin değerlendirme aşamasında incelenecektir. Ek olarak, başvurusu olumsuz değerlendirilen veya değerlendirmeye katılamayan adaylara mini bir eğitim kiti sürprizimiz olacaktır.

Programa sadece belirli üniversitelerden ya da belirli bölümlerden mi alım yapılmaktadır?
Üniversite ve bölüm ayrımı olmaksızın ilgili öğrencilerin programdan faydalanmasını hedefliyoruz. Program tüm bölgelerden ve bölümlerden üniversite öğrencilerine açıktır.

Program ücretli mi?
Programımız ücretsizdir.

Programda öğrenci kontenjanı bulunuyor mu?
Başvuru değerlendirme sürecinin ardından, programa limitli sayıda öğrenci programa dahil edilecektir.

Başvuru değerlendirme süreci ne zaman gerçekleşecek?
Başvurular, Temmuz ayı içerisinde değerlendirilecektir.

Başvuruları kim değerlendiriyor?
Başvurular, Başlangıç Noktası ekibi tarafından değerlendirilecektir.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
Sonuçlar 2021 yılının Ağustos ayı içerisinde açıklanacaktır.

Program yüz yüze mi online mı olacak?
2021 programı tamamen çevrimiçi ve görüntülü iletişim araçları kullanılarak ilerleyecektir.

Program ne kadar sürecek?
Programın Ağustos-Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Programa ne kadar zaman ayırmalıyım?
Etkili genç liderlerin programa haftada yaklaşık 6 saat ayırması beklenmektedir.

Programdan mezun olma koşulu nedir?
Etkili genç liderlerin programdan başarıyla mezun olabilmeleri için minimum %90 katılım oranı sağlamaları gerekmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan etkili genç liderlere ne gibi fırsatlar sunulacak?
Programı başarıyla tamamlayan etkili genç liderler, Oyun Teknolojileri Eğitim Programı Katılım Belgesi almaya hak kazanacaktır ve mezunlara oyun sektöründeki birçok farklı kurum ve stüdyoda staj imkânı sağlanması planlanmaktadır. Etkili genç liderler, Başlangıç Noktası Oyun Teknolojileri mezunu olarak Başlangıç Noktası ağına dahil olacak, birçok farklı projede yer alabilecek ve bu ekosistemin imkanlarından faydalanabilecektir.

Aklıma takılan soruları kime sorabilirim?
Bize gaming@baslangicnoktasi.org adresinden ulaşabilir, aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.