Oyun Benim Doğa’mda Var Projesi

Minik kalplerden eğitici bir proje daha!
Okulumuz anasınıfı öğretmenlerinden Esra KÜÇÜKAYDIN ve sınıfı bu dönem e-Twinning projesi olan “Oyun Benim Doğa’mda Var” projesinde yer aldı. Proje oyun yoluyla öğrenme temelli bir projeydi ve çocuklar eğlenerek projeyi tamamlamayı başardı.

Proje de ulaşılmak istenen hedefler;
– Öğrencilere farklı kültürlerdeki oyunları karşılıklı olarak öğretmek,
– Öğrencilere iş birliği ile çalışmayı öğretmek,
– Öğrencilerin oyun ile iletişim becerilerini geliştirmek,
– Kültürel farklılıkların oyunlara nasıl yansıdığını görmek,
– Farklılıklara rağmen oyunun her çocuğun doğasında olduğunu göstermek.

Projede 2 Roman, 7 Türk ortak bulunmaktadır. Projeye katılan çocuklar web2 araçları yoluyla tanıştırıldıktan sonra proje uygulanmaya başlandı. Her ortak farklı bir kıtanın geleneksel oyunlarını araştırıp paylaştı ve çocuklara her kıtaya özgü oyunlar oynatıldı. Ülkemize ait geleneksel oyunlara da projemizde yer aldı. Sınıf içi ve okul bahçesi kullanılarak birçok oyun proje boyunca çocuklara eşlik etti. Özel günlerde unutulmadı; “Dünya Su Günü, Güvenli İnternet Günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” gibi günlere özgü oyunlarda çocuklarımızla oynandı. Çocuklar proje süresinde oynadıkları oyunları resmettiler ve birinci resmimiz seçilerek sergilendi.

Çocukların aktif olarak rol aldığı bu projede hem farklı kültürleri hem de kendilerine ait kültürleri öğrenmeleri sağlandı. Proje şubat ayında başlayıp mayıs ayıyla birlikte sona ermiştir. Öğrencilerimiz hedeflerine ulaşmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

 

WhatsApp Image 2022 04 29 at 23.45.31

 

WhatsApp Image 2022 04 29 at 23.44.59