OYNARMATİK

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Nevşehir
Okulun Adı:
Karavezir İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Tuğçe ERDEM
Celalcan TÜRKÖZ
Danışman Öğretmen:
Seda KARATAŞ

PROJE AMACI:
ÜÇGENLER KONUSUNU HAREKETLI BIR MAKETLE GÖRSELLEŞTIREREK (SOMUTLAŞTIRARAK) ÖĞRENCI ALGISINI MAKSIMUM SEVIYEYE ÇIKARMAYI AMAÇLIYORUZ. ÜÇGEN EŞITSIZLIĞI, ÜÇGENDE AÇI KENAR BAĞINTILARI, ÜÇGEN ELEMANLARINDAN YÜKSEKLIĞI, ÜÇGENDE ALANI VE ÜÇGEN ÇEŞITLERINI BU PROJE ILE KAVRATABILMEK.

PROJE HEDEFİ:
OYNAR KÖŞEYLE FARKLI UZUNLUK VE AÇILARDA ÜÇGENLER ELDE EDIP ÜÇGEN ÇEŞITLERINI KAVRATMAK.YAYLAR,METRELER VE AÇIÖLÇERLER SAYESINDE FARKLI KENAR VE AÇILAR ELDE EDIP ÜÇGEN EŞITSIZLIĞINI VE AÇI KENAR BAĞINTILARINI ISPATLAMAK.HAREKETLI KÖŞENIN YÜKSEKLIĞINI DAR,DIK,GENIŞ ÜÇGENLERDE GÖSTERMEK.ÜÇGENIN ALAN FORMÜLÜNÜ GÖSTERMEK.YÜKSEKLIK,PARALEL DOĞRUDA HAREKET ETSE BILE ALANIN DEĞIŞMEDIĞINI ISPATLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
ÜÇGENLERI ANLATAN BIR KENARI SABIT,KARŞISINDAKI KÖŞESI KENARA PARALEL OLARAK HAREKETLI BIR MAKETTIR.DIĞER KENARLAR YAYLI OLUP UZAYIP KISALIR.METRELER VE AÇIÖLÇERLER VARDIR. BÖYLECE KENARLARINA VE AÇILARINA GÖRE ÜÇGENLER ELDE EDIP,ÜÇGEN EŞITSIZLIĞI VE AÇI KENAR BAĞINTILARI ISPATLANMIŞTIR.PARALEL DOĞRULAR ARASINDA YÜKSEKLIĞIN DEĞIŞMEDIĞINI,HER ÜÇGENDE YÜKSEKLIĞIN FARKLI BÖLGELERDE OLDUĞUNU,ÜÇGENLER DEĞIŞSE DE YÜKSEKLIK VE TABANI AYNI OLAN ÜÇGENLERIN ALANININ DEĞIŞMEDIĞINI ISPATLIYORUZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
SUNTAYA KORNIŞ VE ÇITAYI PARALEL ŞEKILDE YUKARI VE AŞAĞIYA MONTE ETTIK.AŞAĞIDAKI ÇITAYA 52CMLIK SABIT KENAR YAPTIK.BU KENARIN 2UCUNA YAY VE YAYLI METRELER TAKTIK.METRELERIN YAYLARLA BERABER HAREKET ETMESINI KANALLARLA SAĞLADIK.YAYLAR ILE METRELERI,ÜÇGEN OLUŞTURACAK VE KORNIŞLE HAREKET EDECEK ŞEKILDE KORNIŞTE BIRLEŞTIRDIK.YUKARIDAN,IKI KENARINI DEĞIŞTIRIP,UZUNLUKLARINI ÖLÇTÜĞÜMÜZ MAKET YAPTIK.HAREKETLI KÖŞEYE,52CM KENARA AIT YÜKSEKLIĞI EKLEDIK.SONRA KÖŞELERE AÇIÖLÇERLER YERLEŞTIRDIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
TASARIM , ÇIZIM , AĞAÇ KESME , VIDALAMA (MONTAJ) , HESAPLAMA

ULAŞILAN SONUÇLAR:
MAKETIMIZ ÜÇGENDE ALAN,ÜÇGENDE AÇI KENAR BAĞINTILARI,ÜÇGEN EŞITSIZLIĞI,ÜÇGEN ÇEŞITLERI,YÜKSEKLIK GIBI ÜÇGENLER ILE ILGILI HER KONUYU IÇERISINE ALAN BIR ÇALIŞMADIR.MAKETIMIZ SAYESINDE ÜÇGEN ÇEŞITLERI GÖRSELLEŞTIRILMIŞTIR.AÇI KENAR VE ÜÇGEN EŞITSIZLIĞI SOMUTLAŞTIRILMIŞTIR.ALAN KAVRAMI OYUN HALINE GETIRILMIŞTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
PROJEYLE ÜÇGEN ÇEŞITLERINI,AÇI-KENAR BAĞINTILARINI,ÜÇGEN EŞITSIZLIĞINI,YÜKSEKLIĞI,ÜÇGENDE ALANI VE PARALEL DOĞRULARI ÖĞRENCILERE KOLAY BIR ŞEKILDE ANLATTIK.YAPARAK YAŞAYARAK VE DENEME YOLUYLA MAKET ÜZERINDE YAPTIKLARI ÇALIŞMALAR SONUCU KONULAR KAFALARINDA DAHA SOMUT BIR HAL ALDI VE ANLAŞILMASINI KOLAYLAŞTIRDI. KONU GÖRSELLEŞTIRILIP VAR OLAN TEOREMLERIN ISPATIYLA KOLAY BIR MATEMATIK ÖĞRENIMI SAĞLANDI.ÖĞRENCILERIN OYUNLA KALICI ÖĞRENME GERÇEKLEŞTIRDIKLERINI BIR KEZ DAHA ISPATLAMIŞ OLDUK.

KAYNAKLAR:
WWW.EAGRED.COM / BU BENIM ESERIM / PROJE KATALOGU MEB DERS KITAPLARI

PROJENİN TAKVİMİ:
EKIM 3-4 HAFTA KAYNAK TARAMASI YAPILDI. KASIM 1-2-3-4 HAFTA………PROJE TASLAĞI HAZIRLANDI.MALZEMELER ALINDI. ARALIK 1-2-3-4 ……….. MAKET HAZIRLANDI. DERSLERDE UYGULANDI. OCAK 1-2-3………….. İNTERNETE PROJE BILGILERI GIRILDI.

PROJE BÜTÇESİ:
90 TL (DOKSAN TÜRK LİRASI)

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
ÜZEYİR REKLAMCILIK , FOTO SİBEL , MUTLU ŞAHİN (MONTELEME IŞLEMLERINE YARDIM ETMIŞTIR.)