Oyak Liselararası Matematik Yarışması Sonuçlandı

OYAK Grubu’nun 2010 Matematik Şampiyonu BOLU FEN LİSESİ oldu.

OYAK Grubu’nun bu yıl sekizincisini düzenlediği yarışmanın il birincilerini belirleme sınavı 14 Kasım 2009 Cumartesi günü Adana Çimento, Mardin Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento, OYAK Beton, Renault MAİS, ERDEMİR, İSDEMİR, ERMADEN, ERBOR, HEKTAŞ ve TUKAŞ’ın ev sahipliğinde Adana, Kahramanmaraş, Mardin, Batman, Bolu, Sakarya, Ordu, Rize, Düzce, Tekirdağ, Zonguldak, Hatay, Sivas, Kırıkkale, Şanlıurfa ve Balıkesir illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmişti.

16 ilin birincileri 24 Nisan 2010, Cumartesi günü TÜBİTAK tarafından hazırlanan sorular ile İTÜ Gümüşsuyu Kampüsü’nde kendi aralarında şampiyon okulu belirlemek için yarıştılar ve 33,00 puanla Bolu Fen Lisesi öğrencileri bu yılın şampiyonu oldu. İkinciliği Tekirdağ Milli Piyango Fen Lisesi, üçüncülüğü Hatay Toşçelik Fen Lisesi kazandı.

23-26 Nisan tarihlerinde il birincisi okulların öğrencileri, ekip lideri öğretmenleri ve okul müdürleri aileleri ile birlikte İstanbul’da OYAK Grubu’nun misafiri olarak ağırlandılar. 4 günlük program boyunca İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini gezen öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi kampüslerini de ziyaret ettiler. 26 Nisan’da BÜMED Merkezi’nde Boğaziçi Mezunları ile buluşan gençler gelecek planlarını ve kariyer hedeflerini tecrübeli mezunlar ile şekillendirdiler.

26 Nisan gecesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan ödül töreninde yarışmaya katılan tüm öğrencilere çeşitli hediyeler verilirken, şampiyon olan okul 15.000 TL değerinde karma laboratuar kazanmış oldu. Ayrıca şampiyon okulun öğrenci, öğretmen ve okul müdürleri 1.000 TL değerinde 1’er kese altın ve başarılı öğrencilerin aileleri 1.000TL değerinde hediye çeki ile ödüllendirildi.

Matematik sadece bilim değil, ‘evrensel bir dil’

8. OYAK Liselerarası Matematik Yarışması Finali’nde konuşan OYAK Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulları Başkanı Celal Çağlar, matematiğin evrensel bir dil olduğunu ve matematiksiz bir hayatın mümkün olmadığını ifade etti. Matematiğin bir bilim olmaktan çıkıp, sürekli kullandığımız bir alet haline geldiğini kaydeden Çağlar, refahın yolu teknoloji üretebilmekten geçer. Bu ise öncelikle fen bilimlerine tam hakimiyet gerektirir. işte bu hakimiyetin temeli matematiktir, matematik bilmeyen toplumlar güçlü ve zengin olamazlar. Hayatımızı ençok kolaylaştıran tüm ürünlerin içi matematik doludur; uçaklar, cep telefonları, bilgisayarlar ilk akla gelen örneklerdir” dedi.

OYAK Liseler arası Matematik Yarışması’nda 16 ilden 64 gençle bir araya geldiklerini kaydeden Çağlar, “Kimi Ordu’dan kimi Mardin’den, kimi Şanlıurfa’dan, kimi Tekirdağ’dan toplam 16 ilden 64 genç arkadaşımızla birlikteyiz. Çoğu gencimiz yarışma vasıtasıyla İstanbul’u görme fırsatına sahip oldu. Bu da bize ayrı bir zevk ve mutluluk veriyor” dedi. 8 yılda 2 bin 456 okul ve 9 bin 824 öğrencinin matematikle buluşmasına destek olan OYAK Yönetim Kurulu’na, güvenilir bir yarışma organize edebilmek için birlikte çalıştıkları TÜBİTAK’a ve 8 yıldır sınav komisyonun özverili çalışmalarına ve çocukların bugünlere gelmesine verdikleri emek için ailelere teşekkür eden Çağlar, tüm çocukları başarılandan dolayı tebrik etti.

‘‘Hayat Matematiktir’ sloganıyla 9 bin 824 gence ulaştık’

OYAK Liselerarası Matematik Yarışması’nın ödül töreninde konuşan OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Türker, 2003 yılında Oyak Çimento Grubu’nun ‘Hayat Matematiktir’ sloganı ile başlattığı ve zaman içinde gelenekselleşen yarışma ile gençlerin iyi yetiştirilmesinin amaçlandığını kaydetti. 2003 yılından bu yana sınava katılan okul sayısının 2 bin 456’ya, öğrenci sayısının ise 9 bin 824’e ulaştığını söyleyen Türker, 8 yıldır başarıyla gerçekleştirilen yarışmanın daha da verimli olmasını temenni etti.

Yıldırım Türker konuşmasının sonunda, etkinliği düzenleyenlere, katılan öğrencilere, yarışmaya katkı sağlayan öğretmen ve okul idarecilerine, TÜBİTAK görevlilerine ve OYAK üst yönetimine teşekkürlerini sundu.