Otonom Araçlar Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber sağlanan kolaylıklar otomobilleri de etkilemiş bulunmakta. Otonom araçlar olarak bilinen bu fikir günümüzde de oldukça ilgi çekici hale geldi. Fikir başta imkansız gibi gelse de artık günümüz teknolojileri ile mümkün


Bir çok sistem, kamera ve sensörler ile başarılan araç sayesinde direksiyon başındayken gazete ve kitap okumak, video izlemek gibi birçok uğraş ile meşgul olabilirsiniz. Hatta uyuyabilirsiniz demeyi çok isterdim fakat acil ve sıra dışı bir olay gerçekleşirse manuel olarak müdahale etmeniz gerekebilir. Bu durumda kalmanız karşısında hemen harekete geçmek için uyanık kalmanızda fayda var.

Gelişen bu teknoloji bazı soruları da beraberinde getiriyor. Bunlardan en çok duyduğum otomobilin başkasına çarpması durumunda sorumluluğun kime ait olduğu. Aracı üreten firma mı? Gerekli malzeme tedariğini sağlayan firma mı? Otonom olabilmesi için kodlamasını yapan firma mı? Gibi sorular kafaları kurcalamaktadır. Bu konu ile alakalı gelişmeler oldukça önem arz etmekte. Sebebine gelecek olursak bazı şirketlerin kendi otonom araçlarını test etmek gibi sebepler ile trafiğe çıkması örnek verilebilir.

Otonom araçların ve nesnelerin interneti ile birlikte getirdiği bazı faydalardan biri de öndeki aracın takibi ve öndeki araçla yapılan haberleşme sayesinde onun önünde eğer bir aksilik gerçekleşirse önceden haber alınması. Örnekle açıklamak gerekir ise bir aracın arkasında seyir halinde iken aracın durması ve refleks olarak sizin aracınızı durdurmanızın karşısında öndeki araç sizin aracınızla haberleşerek beraber durup beraber hareket ediyorlar. Ben bu sistemin oluşabilecek kazalar dahil birçok kötü durumun önüne geçtiğini düşünüyorum.

Otonom araçlar kendi içinde seviyelendirilmiş durumdadır. Seviye 1-5 arasında seviyelendirilen araçlarda, büyük ölçüde otonom aracın sürücüye ne kadar ihtiyaç duyduğu değerlendiriliyor. Seviye bir araçlar sürücüye destek olması amacıyla çalışırken seviye 5 olan araçlarda direksiyonun bile gerekmediği söyleniyor. Tabii ki bu seviyelerde bulunan araçlar yasal olması ve izin verilmesi gibi süreçlerden geçmesi gerekiyor.

Sonuç olarak otonom araçlar bize fazlasıyla kolaylık sağlayacağını umuyorum. Otonom araçların gelişimi oldukça ses getirecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.