ÖRÜYOR,KORUYOR,AYDINLATIYORUM

Proje Tanıtımı:
PROJENİN ADI:ÖRÜYOR,KORUYOR,AYDINLATIYORUM

AMAÇ: Boş peteklerden doğal muşamba yaparak arı kovanına doğal bir şekilde ısı yalıtımı yapılmasını , kovanın korunmasını ayrıca yaptığımız mum ile aydınlatma yapmayı amaçladık. Arıların doğal yaşam alanlarına uygun sağlıklı ve uzun ömürlü kovan üretilmesi sağlanacaktır.

GİRİŞ: Türkiye de kovan başına bal üretimi dünya standartlarına göre çok düşüktür. Arı soğuğa dayanıklıdır. Fakat neme , küfe ve buza dayanmaz. Kovandan kaçar. Her yıl 1500-2000 civarında arı kovandan kaçmaktadır. Yapacağımız organik muşamba ile kovanı kapladığımızda kovanın ıslanmasını önleyeceğiz. Kovandan arıların kaçması önlenecek böylece ekonomik zararların önüne geçmiş olacağız.

Proje konusunu belirledikten sonra araştırmalara başladık. Malzemeleri temin ettik. İki adet ayrıtları (30,20,20)cm. olan kovan yaptık. Balı süzülmüş olan boş petekleri ısıtarak erittik. Süzüntünün bir kısmına şekil vererek mum yaptık. Kalan kısmıyla muşamba yapmak için çok ince bir tülbent aldık. Tülbenti süzüntüye batırdık. Donması için ipe serdik.20 dakika sonra ipten alarak merdane ile ezdik. İyice soğuduktan sonra kovanın birini bu muşamba ile kapladık.

Öğle saatlerin de hava sıcaklığının 6C olduğu bir günde muşamba kapladığımız kovan içinde sıcaklık 8,1C iken ,muşamba ile kaplamadığımız kovanda sıcaklığın 6,8C olduğunu gördük. Elde ettiğimiz organik muşamba ile kovanları nemden , küften koruyarak kovan içi sıcaklığın yükselmesini sağladık. Böylece ısı yalıtımı sağlanmış oldu. Yaptığımız muşambanın organik olması ile doğanın dengesi korunacak çevre kirliliği önlenecektir.

KULLANILAN YÖNTEM: Araştırma , gözlem , deneme- yanılma yöntemlerini kullandım.

PROJE BÜTÇESİ: 12L. Olarak tespit edildi.

ÇALIŞMA TAKVİMİ:

11-27 EKİM 2011 : Proje konusu tespit edildi.

28 EKİM-14 KASIM 2011: Kaynak taraması yapıldı.

15-24 KASIM 2011: Malzemeler temin edildi.

25 KASIM-22 ARALIK 2011: Makine montajı yapılarak proje tamamlandı.

23-30 ARALIK 2011: Makinemizle denemeler yapılarak çalışması test edildi.

02-12 OCAK 2012: Proje raporu hazırlandı.

SONUÇ DEĞERLENDİRME: Bir adet kovanda ortama 11 adet petek bulunmaktadır. Bu petekler eritildiğinde bir petekten yaklaşık 300g.kadar süzüntü elde etmekteyiz. Bu süzüntü ile muşamba yaparak yaptığımız muşamba ile kovanı kapladık. Kovanın soğuktan ve yağmurdan korunması doğal yollarla sağlanmış oldu. Ayrıca kovanın yıpranması önlenerek ekonomik fayda sağlandı. Petek israfı önlendi. Çevre kirliliğinin önüne geçilmiş oldu. Üretilen muşambaların kullanım alanı arttırılarak büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.

KAYNAKÇA: 1.www.aricilik.gen.tr

2.www.aricilik.gov.tr

3. www.tarim.gov.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin