ÖRÜNTÜ BLOKLARI VE PROF.DR. ARI MAYA

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
YÜZEY KAPLAMADA BİR ALANIN MAKSİMUM KULLANIMI İÇİN EN UYGUN GEOMETRİK ŞEKLİN DÜZGÜN ALTIGEN OLDUĞUNUN İSPATLANMASI

PROJE HEDEFİ:
1.DÜZGÜN ALTIGENİN DİĞER ÇOKGENLER İLE KARŞILAŞTIRLIDIĞINDA YÜZEY KAPLAMADA EN MÜKEMMEL ÇOKGEN OLDUĞUNUN MATEMATİKSEL OLARAK İSPATLANMASI 2.BİR NOKTANIN ETRAFINI SARAN DÜZGÜN ÇOKGENLERDEN EN KÜÇÜK ÇEVREYE SAHİP OLANLARDAN ALANI EN BÜYÜK OLANINI BULMA 3.BİR NOKTANIN ETRAFINI ARALARINDA BOŞLUK BIRAKMADAN SARAN DÜZGÜN ÇOKGENLERİN BULUNMASI

PROJE ÖZETİ:
BİR YÜZEYİN TAMAMINI KAPLAYAN DÜZGÜN ÇOKGENLERİN EŞKENAR ÜÇGEN, KARE VE DÜZGÜN ALTIGEN OLDUĞU ÖRÜNTÜ BLOKLARI VE MATEMATİKSEL OLARAK KANITLANIR.ÇEVRE UZUNLUKLARI AYNI OLAN GEOMETRİK ŞEKİLLERİN ALANLARI SIRALANIR. KÜÇÜKTEN BÜYÜĞE EŞKENAR ÜÇGEN, KARE DÜZGÜN ALTIGEN VE DAİRE OLARAK BELİRLENİR.EN BÜYÜK ALAN DAİREDE ELDE EDİLİR.ANCAK NE KADAR KÜÇÜK OLURSA OLSUN DAİRELER ARASINDA MUTLAKA KULLANILAMAYACAK BOŞLUKLARIN KALDIĞI GÖSTERİLİR. DÜZGÜN ALTIGENİN EN KULLANIŞLI ŞEKİL OLDUĞU KANITLANIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ARILAR NİÇİN ALTIGEN PETEK YAPARLAR SORUSUNDAN YOLA ÇIKAN ÖĞRENCİMİZ,İNTERNETTEN BU SORUYU ARAŞTIRDI VE DÜZGÜN ALTIGENİN EN AZ DOLGU MADDESİYLE EN FAZLA ALAN OLUŞTURAN DÜZGÜN ÇOKGEN OLDUĞUNU BULDU.NEDEN DİĞER DÜZGÜN ÇOKGENLERİN OLMADIĞINI MERAK EDEN ÖĞRENCİMİZ MATEMATİKSEL OLARAK EŞKENAR ÜÇGEN,KARE VE DAİRENİN, ALTIGEN YERİNE KULLANILMAYACAĞINI İSPATLADI.ÖRÜNTÜ BLOKLARIYLA BİR NOKTANIN ETRAFINI TAM OLARAK KAPLAYAN ŞEKİLLERİN EŞKENAR ÜÇGEN KARE VE DÜZGÜN ALTIGEN OLDUĞUNU GÖSTERDİ. ANCAK EN AZ MADDE KULLANILARAK EN FAZLA ALAN SADECE ALTIGENDE ELDE EDİLDİ.YER VE DUVAR DÖŞEMECİLİĞİNDE, İNŞAATLARDA, MİMARİDE BU PROJENİN KULLANILABİLECEĞİ, İNSANLARIN UÇAK YAPMAYI KUŞLARDAN ÖĞRENDİĞİ GİBİ BAL ARILARIN YAPTIKLARI ALTIGEN PETEKLERDEN DE BİR ŞEYLER ÖĞRENEBİLECEĞİ VE BAZI İŞLERİNDE BUNU KULLANABİLECEĞİ GÖRÜŞÜNE VARILDI. MATEMATİKSEL İŞLEMLER YAPILIRKEN MATEMATİK ÖĞRETMENLERİNE DANIŞILDI.BU PROJE İÇİN SADECE İNTERNET BAĞLANTI ÜCRETİ OLAN 2 YTL ÖDENDİ.İNTERNETTEN ARAŞTIRMA KASIM AYININ SON HAFTASI,ÖRÜNTÜ BLOKLARIYLA DENEY ARALIĞIN İKİNCİ HAFTASI YAPILDI. PROJE AFİŞLERİNİN HAZIRLANMASINDA DA ÖĞRENCİMİZ BİLGİSAYAR VE MATEMATİK ÖĞRETMENLERİNDEN YARDIM ALDI.