Ortaokullar Arası Proje Yarışması Proje Raporu Yazma

Ortaokullar Arası Proje Yarışması Proje Raporu Yazma

Proje Ana Alanı: Projenizin Fen Bilimleri, Matematik, Sosyal Bilimler ve Yazılım-Kodlama (Bilgisayar) alanlarından hangisine girdiğini seçiniz.

Proje Tematik Alanı: Projenizin tematik alanını Fen Bilimleri için fizik, kimya ve biyoloji; Sosyal Bilimler için tarih, coğrafya ve felsefe grubu şeklinde yazınız. Matematik ve Yazılım-Kodlama için yazmanıza gerek yoktur.

Proje Adı: Yapılan çalışma ile ilgili anahtar kelimeleri içeren ve okuyana proje hakkında bilgi verecek bir cümlelik bir ad kullanınız.

Projenin Amacı: Yapılan çalışmada sorulan soruya geçici cevap olan hipotezi ve ulaşılmak istenen hedefleri sıralayarak yazınız.

Giriş: Bu alanda araştırma yaparken kullandığınız sizin çalışmanız için temel oluşturan veya sizinle aynı hedefte olan çalışmalara yer vererek, bunlardan nasıl yararlandığınızı açıklayınız. Sizin yaptığınız çalışmanın benzer ve farklı yönlerini vurgulayarak hedeflerinizi kesin ve net olarak yazınız.

Bilimsel Yöntem ve Materyal: Bu alanda projenizde izlediğiniz yolu, gözlemlerinizi ve çalışmanızın kapsamını yazınız. Deneysel çalışmalarda deney düzeneği, verilerin nasıl toplandığı açıkça ifade edilmelidir. Deney düzeneğindeki önemli ölçüm cihazlarının, kimyasal ve biyolojik malzemenin temel özellikleri belirtilmelidir. Deneylerin nerede, kimler tarafından yapıldığı, ne kadar sürdüğü ve kaç kez hangi koşullar altında tekrarlandığı gibi bilgilerin açık ve öz olarak verilmesi gerekir. Kullandığınız analiz ve hesaplamalar bu bölümde verilmelidir.

Sonuçlar ve Tartışma: Bu alana elde ettiğiniz sonuçları yazınız. Uygunsa sayısal sonuçlarınızı çizelge ya da grafik şeklinde veriniz, geçerlilik sınırlarını belirterek sonuçlarınızı tartışınız. Sonuçlarınız sayısal değerler, bazı matematiksel eşitlikler veya sözlü ifadeler olabilir. Var ise sonuçlarınızı negatif etkileyen sebepleri vurgulayınız. Belirlediğiniz amaçlara ne ölçüde ulaştığınızı belirtiniz. Araştırmanız ile ilgili önerilerinizi, ileri bir çalışma yapılacak ise nasıl olabileceğini yazarak yol gösterici olunuz.

Kaynaklar: APA yazım stilinde, dipnot, sonnot ve kaynak gösterimi tercih edilmelidir. Bu göre kaynaklar bölümünde çalışmanız ile ilgili olarak başvurduğunuz bütün kaynakları, yazar soyadına göre atıfta bulunarak alfabetik sıraya uygun olarak, yazar adına göre dizerek düzenleyiniz.
Proje özeti, planı ve raporunuza adınız, okulunuz gibi kişisel bilgilerinizi yazmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin