Ortaokuldan liseye geçiş karmaşası bitti mi?

blog yazarı
Melih Ertunç

Ortaokuldan liseye geçiş karmaşası bitti mi?

8. sınıfta çocuğu bulunan her veli bu yılın başından beri bir kaosun ortasında savrulup duruyor. Tabii veliler karmaşanın içinde de öğrenci değil mi, öğretmeni değil mi? Hepimiz bir bilinmeyenin içinde yaklaşık 50 gün geçirdik. Aslında süreci şöyle özetlemek isterim.

2013 yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından getirilen TEOG (Temel eğitimden ortaöğretime geçiş) sınavı uzun yıllar daha uygulanacak görünüyordu. Diğer sınavlara göre görece daha insani, öğrenciye ve öğretmene değer veren daha bilimsel temellere dayalı bir sistem görünümü çiziyordu. 7. Sınıftan  8. Sınıfa geçen öğrencilerimiz ile 7. Sınıfın son döneminin ortalarından itibaren bu sınava hazırlanmaya başladık. 7. Sınıf konuları hızla bitirilip 8. Sınıf konularına başlandı ve ilerlendi. Yaz tatiline gitmeden son deneme sınavı anlatılan 8. Sınıf konuları üzerinden yapıldı ve yaz tatili ödevi bu duruma göre hazırlandı. Yaz tatili dönüşü tüm 8. Sınıf öğrencileri toplandı ve hazır bulunuşluk sınavı ile durumları kontrol edilip eksik kalan yönleri üzerinden tekrar hızlandırma programı planlandı ve olanca hızımızla çalışmaya giriştik. Herşey sorunsuz ilerliyordu…

Ta ki 17 Eylül 2017 günü ( Sınava yaklaşık iki ay kala) Cumhurbaşkanımızın TEOG sınavı hakkındaki olumsuz görüşünü TV kameraları önünde paylaşıncaya kadar. İki gün içinde Milli Eğitim Bakanlığı sınavı kaldırdığını ve öğrencilerin okullara sınavsız geçeceğini açıkladı. Doğal olarak başta öğrenciler ve öğretmenler olmak üzere herkesin kafası karıştı. Bu mümkün müydü? İlk başlarda sınavın olmayacağını söyleyen MEB yetkilileri (müsteşar ve bakan dahil) bunun mümkün olduğunu iddia ederken bakanlığın bürokratları konu üzerinden çalışmaya başlayınca görüldü ki bu teknik olarak mümkün değil. Bu durumda yeni bir sınav arayışı içine giren yetkililerimiz nihayet başka bir sınav sistemi ile karşımıza geldiler. Dün itibari ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın mülakatı ile nihayet sınavın şekli ve uygulanışı ( hala açıkta kalan noktalar var)  tam olmasada kısmen netleşti.

 

Şimdi gelin yeni sistemi irdeleyelim;

 

  • İlk başta 60 soru 90 dakika planlanırken şimdi 90 soru 135 dakika olarak uygulanacak gibi görünüyor.
  • Eski sistemde her dersin arasında 30 dakika mola verilirken şimdi ara vermeden tüm soruları yanıtlayacak çocuklarımız. Bu durumda ya geçmişten uygulanan sistem büyük bir haksızlık yaratıyordu ya yeni sistem çok acımasız.
  • TEOG sisteminde 20 soru sorulan İngilizce, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Din Kültürü derslerinin soru sayısı 10’a indirildi. Bu durumda 10 soru ile tüm 8. Sınıf konularını kapsamak mümkün olmayacağına göre çocuklar bu derslere hazırlanırken konu atlayacaklar. Hangi konulardan soru gelecek ve neden?
  • TEOG sisteminde uygulanmayan 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesi yeniden getiriliyor, TEOG da neden kullanılmıyordu şimdi neden kullanılmak isteniyor. Gerçi seçenekli soru soruyorsanız mutlaka kullanılması gerekiyorsa   TEOG kullanılmasını engelleyen mekanizma nedir?
  • Buradaki asıl önemli soru bu sınava kaç kişi girecek, sınava girecek (yada girmeyecek) öğrenciler hangi kritere göre belirlenecek ve sınav sonucunda yerleştirme nasıl yapılacak.
  • Özel yabancı okulların durumu ayrı bir muamma, her biri yüz yılın üzerinde eğitim hayatı olan bu okullar MEB tarafından uygulanacak sınavın sonucu ile öğrenci alacaklarını açıkladılar. Büyük ihtimalle gelecek yıl bu kararlarında vazgeçip kendi sınavlarını (Özel Okullar Sınavı) uygulayacaklar. Oysa doğrusu bu sınav sisteminin ilk yılından itibaren dik bir duruş sergileyerek kendi sınav sistemlerini getirmeleriydi.
  • Ayrıca açık uçlu sorular ile tasarlanan ABİDE sistemi tümden rafa kalktı.

Sözün kısası, hala elimizde bir sistem yok. Net bir şekilde sınav sistemini kimse bilmiyor. Dershanelere ( yada adına ne derseniz deyin), özel öğretmenlere ihtiyaç azalmadığı gibi aksine arttı. Bir şekilde 4 yıldır görece sorunsuz olarak  uyguladığımız sistemden de olduk.

Sonuç olarak merak ettiğim şu?

 

Elimize ne geçti?