Ortaokul ve Lise Öğrencileri Arası Kısa Film Yarışması

Sinema sanatında özgün fikirler üretebilecek, farklı bakış açılarıyla sinemaya katkıda bulunabilecek Ortaokul ve Lise öğrencilerinin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine zemin hazırlamak, kısa filmin, öğrencilerin gelişmesine katkıda bulunmak ve öğrencilerimizin yaptığı kısa filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak amacıyla Ortaokul ve Lise Öğrencileri Arası Kısa Film Yarışması başlamıştır.

Başvuru Koşulları
* Yarışmaya, Ankara ilindeki okullarda okuyan “Ortaokul ve lise öğrencileri” katılabilir.Ayrıca Ankara dışında okuyan Ortaokul ve Lise öğrencileri de filmlerini yollayarak yarışmaya katılabilirler.

* Başvuruda bulunan filmlerin süresi jenerik dahil en az 3,en fazla 10 dakika ile sınırlıdır.

* Yarışmacılar, filmlerde kendilerine ait görüntü ve müzikleri kullanmadıkları takdirde telifle ilgili her türlü yasal sorumluluk yarışmacıya aittir. Kullanılan müziğin telif hakkı sahipleri filmin sonunda belirtilmelidir.

* Filmler, “MP4” “MPEG2” veya “Mov” formatında tek bir kopya ile teslim edilmelidir.

* Başvuruda bulunacak kısa filmlerde tür ve tema sınırlaması yoktur. Filmler kurmaca, deneysel, animasyon türlerinde olabilir.

* Yarışmaya 1 Ocak 2018’den sonra yapılmış filmler katılabilir.

* Eserin daha önce ödül almış olması yarışmaya katılmaya engel teşkil etmez.

* Orijinal dili Türkçe olmayan filmlerin Türkçe altyazısı, film ile bütünleşik bir biçimde olmalıdır. Altyazısı olmayan filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.

* Yarışmaya gönderilecek kısa filmlerdeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakkı yarışmacının sorumluluğundadır. Bu kapsamda doğacak hukuki sorumluluk eser sahibine aittir,3.Uluslararası Çocuk Diyarı Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali Ekibi,bu durumdan hukuki olarak sorumlu tutulamaz.

* Ön elemeden geçen filmler 25 Ekim Cuma 2019 tarihinde www.cocuksinemasi.com adresinden yayımlanacaktır.

* Yarışmaya katılmak üzere başvuran filmler, bir ekip tarafından üretilmiş olsa da, başvuru filmin yönetmeni tarafından yapılmalıdır.

* Katılımcılar en fazla “üç” filmle yarışmaya katılabilirler.

* 3.Uluslararası Çocuk Diyarı Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali yönetici ve görevlileri yarışmaya katılamazlar.

* Millî Eğitim genel ahlak ilkelerine uymayan filmler değerlendirmeye
alınmayacaktır.

* Ödül töreni 23 Kasım 2019 Cumartesi, Çankaya Yılmaz Güney Sahnesinde yapılacaktır.

* Detaylı organizasyon programı daha sonra açıklanacaktır. 3.Uluslararası Çocuk Diyarı Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali Ekibi yarışma sürecinde jüri üyeleri, program ve ödüller üzerinde haber vermeksizin değişiklik yapabilir.

* Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali Ekibi yarışmaya katılan her filme ait gönderilen materyali eser sahibinden izin almak kaydıyla kullanabilir.

* Yarışmaya katılan adaylar, şartnamede yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar.

* Başvuruda bulunan katılımcılar, filmleri ile birlikte aşağıdaki doküman ve materyalleri; en geç, Konur Sokak 63/6 Çankaya/ANKARA adresine gönderici ödemeli kargo ile yada elden teslim etmelidirler.

* Ön Seçici Kurul tarafından seçilen filmler izleyicilere, Kısa Film Düzenleme Komisyonunun uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Gösterimler sırasında yarışma yönetimine ya da salon görevlisine değişiklik önerilemez.

Ödüller
1.) Profesyonel DSLR Fotoğraf Makinesi
2.) Dizüstü bilgisayar
3.) Tablet
Ödül alan filmlere plaket verilecektir.

Yarışmaya başvuran eserler, jüri tarafından aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilecektir:
• Senaryoda özgünlük
• Görsellik
• Kurgu
• Teknik ( Işık, ses vb) Jüri değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esas alınacaktır.

Kısa Filmlerin Son Teslim Tarihi: 15 Ekim 2019

cocuksinemasi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin