Ortaokul ve Lise Öğrencileri arası Engelsiz Yaşam İçin 3 Boyutlu Modelle Yarışması

Ortaokul ve Lise Öğrenciler
Ortaokul ve Lise Öğrenciler 3 Boyutlu Modelle Yarışması

Ortaokul ve lise öğrencilerinin üç boyutlu modelleme becerilerini geliştirmek ve üç boyutlu baskı sürecindeki farkındalıklarını artırmak için “Engelsiz Yaşam İçin 3 Boyutlu Modelle!” temalı, ödüllü bir yarışma düzenledik. Katılımcılar, engelsiz yaşama destek için günlük hayatımızdan bir olay/olgu/konu bağlamında belirledikleri probleme, üç boyutlu model tasarımı yaparak çözüm sunacaklardır.

Engelsiz Yaşam İçin 3 Boyutlu Modelle!
3 Boyutlu Modelleme Yarışmasına Katılım Koşulları

“Engelsiz Yaşam İçin 3 Boyutlu Modelle!” temalı 3 Boyutlu Modelleme Yarışması ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TBM) tarafından gerçekleştirilen ve yarışmacıların aşağıda belirtilen hususlar suretiyle katılabileceği ödüllü bir yarışmadır.

Katılım Koşulları
1. “Engelsiz Yaşam İçin 3 Boyutlu Modelle!” yarışması tüm ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımına açıktır.

2. Katılımcıların ortaokul (5. – 8. sınıf) veya lise (9. – 12. sınıf) düzeyinden olması şarttır. Katılımcılar bireysel veya ekip olarak yarışmaya katılabilirler.

3. Katılımcılar, başvuru formunu (https://tbm.metu.edu.tr/3b-yarisma-basvuru/) doldurup tasarladıkları 3 boyutlu modellerin “.stl” uzantılı dosyalarını başvuru formundaki ilgili alana yükleyerek en geç 20 Kasım 2020 Cuma günü 17:00’ye kadar işbu yarışmaya katılabilecektir.

Teknik Koşullar
Yarışmaya katılacak 3 boyutlu model tasarımlarının aşağıdaki kriterleri sağlaması gerekmektedir. Yarışmanın kriterlerine uymayan 3 boyutlu modeller değerlendirmeye alınmayacaktır.

1. Katılımcılar, engelsiz yaşama destek için günlük hayatımızdan bir olay/olgu. konu bağlamında belirledikleri probleme. 3 boyutlu model tasarımı yaparak çözüm sunacaklardır.

2. Birden fazla tasarımla başvuru yapan katılımcıların/ekiplerin başvurulan dikkate alınmayacaktır.

3. Yarışmaya katılacak 3 boyutlu model tasarımlarının, yalnızca “.stl” uzantılı dosyaları başvuru formuna eklenmelidir. “gcode” dosyası gönderilen başvurular dikkate alınmayacaktır.

4. Hazırlanan tasarımların dosya isimleri, bireysel katılımlarda “ad_soyad.stP’ şeklinde, ekip olarak katılımlarda ise “ekipadi.stl” şeklinde olmalıdır. (Örneğin, yarışmaya bireysel olarak katılıyor ve ad-soyadınız “Ali Can“ ise. göndereceğiniz belge “ali_can.stl”; takım olarak katılıyor ve takımınızın adı “coders” ise başvuru formuna ekleyeceğiniz belge “coders.stl” olmalıdır.)

5. Tasarlanan 3 boyutlu modeller kesinlikle özgün olmalıdır. Tasarımlarında intihal tespit edilen katılımcıların başvurulan kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır.

Değerlendirme Koşulları
1. Tasarlanan 3 Boyutlu Modeller ODTÜ TBM ve ODTÜ’nün farklı birini bölümlerinde görev alan akademisyenlerden oluşturulmuş jüri tarafından değerlendirilecektir. Gelen başvurular doğrultusunda farklı kategoriler oluşturulabilecektir.

2. Aşağıdaki temel kriterler doğrultusunda değerlendirme yapılacaktır:
a. Yaratıcılık,
b. Amaca uygunluk,
c. İşlevsellik/kullanışlılık.
d. Tasarımsal estetik

3. Katılımcılar, yarışmaya katılmak için istenen bilgileri doğru olarak ibraz etmekle ve başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmakla yükümlüdür. Yanlış ve/veya eksik bilgi nedeniyle kendisi ile iletişime geçilemeyen katılımcı(lar) herhangi bir hak talebinde bulunamayacaktır.

4. Değerlendirme kriterlerini sağlayan uygun bir tasarım bulunmadığı takdirde, yarışma için oluşturulan jüri birinci seçmeme hakkına sahiptir.

Diğer Koşullar
1. Katılımcılar, yükledikleri 3 boyutlu modelin özgün ve kendi eseri, eserleri olduğunu, hazırlanan tasarımın üçüncü şahısların kişilik ve gizlilik haklarını ve/veya fikri ve sinai mülkiyet haklarını ihlal etmediğini, bu içeriğin Türk Ceza Kanunu, 5651 Sayılı Kanun ve yürürlükte olan mevzuata aykırı olmadığını ve ayrıca söz konusu içeriğin suç teşkil edebilecek unsurlar içermeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Suç teşkil edecek unsurların daha sonra ortaya çıkması halinde. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmayacaktır.

2. Katılımcılar, modelin tüm haklarının kendilerine ait olduğunu ve buna istinaden 3 boyutlu model tasarımının değerlendirmeye alınması halinde, söz konusu tasarımın Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve sponsorlar tarafından kendilerine ait internet sayfalarında, sosyal medyada, model paylaşım sitelerinde ve benzer mecralarda yer ve sayı sınırlaması olmaksızın 3 yıl süreyle kullanılabileceğini ve herhangi bir zamanda herhangi bir ad altında ücret talep etmeyeceklerini kabul, beyan ve taahhüt eder.

3. Değerlendirme sonucunda ilk üçe giren model tasarımları 4 Aralık 2020 Cuma günü ilan edilecektir. Sonuçların açıklandığı ayın gün tüm başvuru sahiplerinin katılımına açık ve ödül kazanan tasarımların gösterileceği çevrim içi bir ödül töreni düzenlenecektir. Ödül töreni için detaylı bilgiler daha soma https://tbni.metu.edu.tr/3b-modelleme-yarismasi/ sayfasında duyumla çaktır.

4. Birincilik ödülü 1 adet 3 Boyutlu Yazıcı’dır. İkinciye l.OOOTL’lik. üçüncüye 750TL’lik ODTÜDEN’ Mağazasında geçerli hediye çeki verilecektir. Ödül kazananlar ekip olarak yarışmaya katılmış ise, kazanılan ödül ekip adına toplam 1 adet olmak üzere ekip sözcüsüne verilecektir. Ayrıca, ödül kazanan tasarımların 1 adet 3 boyutlu baskısı alınarak katılımcının ekip sözcüsünün adresine posta ile gönderilecektir.

5. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunuma göre düzenlenen yarışma şartları ve işbu katılım koşullan
ile ilgili ihtilaflarda Ankara Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili olacaktır.

6. Yarısına içerisinin tüm haklan münhasıran Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi*ne aittir.

7. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi gerektiğinde katılım koşullarını değiştirip güncelleme hakkını haizdir. Katılım koşullarındaki değişiklik ve güncellemeleri takip etmek katılımcının sorumluluğundadır.

Son katılım tarihi 20 Kasım 2020 Cuma günü saat 17:00! Yarışma ile ilgili güncel bilgileri kaçırmamak için https://tbm.metu.edu.tr/3b-modelleme-yarismasi/ sayfamızı ve Instagram hesabımızı (odtutoplumvebilim) takipte kalın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

5 × two =