Ortaokul ve Lise Öğrencileri arası 21. Matematik Yarışması

Özel Ege Lisesi Müdürlüğü, Türkiye geneli resmi/özel tüm ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, matematik alanında daha ileri çalışmalar yapacak gençlere fırsat tanımak amacıyla “21. Matematik Yarışması” düzenliyor.

ÖZEL EGE LİSESİ
OKULLAR ARASI 21. “MATEMATİK YARIŞMASI”

1. AMAÇ
Bütün bilim dallarının ve akademik branşların temelini oluşturan matematik alanında daha ileri çalışmalar yapabilecek potansiyele sahip gençlere fırsat tanınması, bu alanda yetenekli olan öğrencilerin rekabet güçlerinin artırılması ve en önemlisi matematik biliminin sevdirilmesi ve özendirilmesi.

2. YARIŞMAYA KATILACAK SINIFLAR
2018-2019 akademik yılında Türkiye genelinde ortaokul 6, 7 ve 8. sınıflarda okuyan öğrenciler ile lise 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri bu yarışmaya katılabilir.

3. KATILACAK OKULLAR
Yarışmaya ortaokulların 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile genel liselerde, anadolu liselerinde ve fen liselerinde 9, 10 ve 11. sınıflarda okuyan öğrenciler katılabilirler. Okullar dışında kalan özel öğretim kursu ve bilim sanat merkezinden gelen başvurular kabul edilmeyecektir. Ayrıca aynı ilde farklı yerleşkelerde bulunan aynı isim altındaki okullar her sınıf bazında ancak bir öğrenciyle temsil edilecektir. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışma Yürütme Kurulunun kararı gereği Özel Ege Ortaokulu ve Özel Ege Lisesi öğrencileri yarışmaya katılmayacaktır.

4. KATILACAK ÖĞRENCİ ADEDİ
Her okul her sınıf kategorisinde bir öğrenciyle yarışmaya katılabilir. Başka bir
ifadeyle, her sınıfta bir öğrenciyle yer almak üzere ortaokullar üç, liseler üç öğrenciyle yarışmaya katılma hakkına sahip olup, bünyesinde ortaokul ve lise bulunduran özel okullar toplam altı öğrenciyle temsil edilebilirler. İsmi belirtilen birer asıl öğrenciden başka birer tane de yedek öğrencinin adı belirlenecek, asıl öğrencilerden sınava gelmeyen olursa sadece yedek öğrenci kabul edilecek, bunun haricinde bir başka öğrencinin sınava katılması mümkün olmayacaktır.

 

Yarışma Takvimi
Yarışmaya Son Başvurular 08 Şubat 2019 Cuma Saat 17.00 www.eqelisesi.k12.tr adresinden çevrim içi veya (232)375 14 44 faks numarası ile
Sınav 17 Şubat 2019 Pazar Saat 11.00 Özel Ege Lisesi derslikleri
Sınavı

Sonuçları

20 Şubat 2019 Çarşamba mesai bitimine kadar Özel Ege Lisesi ve okul internet sayfası
Ödül Töreni 14 Mart 2019 Perşembe Saat 15.00 Özel Ege Lisesi Yüksel Eraslan Kültür Merkezi

Okullar tarafından ismi bildirilen tüm öğrenciler, 17 Şubat 2019 Pazar günü saat 11.00’de Özel Ege Lisesinde sınava gireceklerdir. Sınavın sonuçları 20 Şubat 2019 Çarşamba günü akşam saat 17.00’ye kadar Özel Ege Lisesinde ve okulun internet sayfasında duyurulacaktır.

Sınav 3 klasik ve 25 test matematik sorusundan oluşacaktır. Sınav süresi 100 dakikadır. Her öğrenci, bulunduğu sınıfa kadar öğrencilik yaşamı boyunca edindiği tüm matematik bilgisinden sorumludur.

Sınava katılacak öğrencilerin nüfus cüzdanı ve fotoğraflı öğrenci belgesini yanlarında getirmeleri zorunludur. Kimlik tespiti yapılamayan öğrenci sınava alınmayacaktır.

6. SON BAŞVURU TARİHİ
Başvurular 08 Şubat 2019 Cuma günü akşam saat 17.00’ye kadar ekteki form doldurularak yapılmalıdır. Bu tarihten sonra başvuru kabul edilmeyecektir. Başvurular (www.eqelisesi.k12.tr) adresinden çevrim içi olarak yapılabilir ya da form faks kanalı ile okula ulaştırılabilir. Aynı zamanda yarışmayla ilgili soru ve görüşler matematik@eqelisesi.k12.tr adresine e-posta ile gönderilebilir.

ÖDÜLLER VE ÖDÜL TÖRENİ
Her sınıf türünde dereceye girecek olan ilk üç öğrenci ödüllendirilecektir. Birincilere tam altın, İkincilere yarım altın, üçüncülere çeyrek altın ve dereceye giren tüm öğrencilere plaket, başarı belgesi, ve Atatürk’ün Nutuk adlı kitabı ödül olarak verilecektir. Aynı puanı birden fazla öğrencinin alması durumunda o derece iki öğrenciye de verilir. Sonraki derece verilemez. Sınav sonucunda tüm öğrencilerin puanlarından toplam okul puanı bulunacak ve ilk üç sırayı alan okullara plaket verilecektir. Okullar 6, 7 ve 8. sınıflarda bir kategori; 9, 10 ve 11. sınıflarda ise ayrı bir kategori oluşturacaklardır.
Ödül töreni 14 Mart 2019 Cuma günü saat 15.00’te Özel Ege Lisesi Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde yapılacaktır.

8. ULAŞIM VE KONAKLAMA
Yarışmaya İzmir dışından katılan, ayrıca dereceye girerek ödül törenine katılmaya hak kazanan öğrencilerin ve her okulu temsilen gelen bir yöneticinin veva öğretmenin şehirler arası ulaşımı ve öğle yemeği Özel Ege Lisesi tarafından karşılanacaktır. Okulu temsilen gelen diğer öğretmenlerin ise şehirler arası ulaşımı Özel Ege Lisesi tarafından karşılanmayacaktır. Ulaşım, ismi kendi sektöründe bilinen bir karayolu firmasının ücreti dikkate alınarak belirlenecektir. Konaklama katılımcılara aittir.

9. SONUÇLARA İTİRAZ
Sınav sonuçlarına itiraz 21 Şubat 2019 Perşembe günü akşam saat 17.00’ye kadar Yarışma Yürütme Kurulu Başkanlığına ilgili okul müdürlüğü tarafından yazılı olarak yapılmalıdır. Belirtilen usul haricindeki itirazlar dikkate alınmayacaktır.

10. DİĞER
Yarışma koşullarına uymadığı tespit edilen okullar ve öğrenciler ile kopya çekmek yoluyla akademik dürüstlükten uzaklaşan öğrenciler hakkında ve burada yer almayan hususlarda son kararı verme yetkisi Yarışma Yürütme Kuruluna ait olup alınacak kararlara itiraz yolu kapalıdır.

03 Aralık 2018 Pazartesi tarihinden itibaren yarışma sorularını kapsayan konu başlıklarına www.eQelisesi.k12.tr adresinden ulaşılabilir. Son beş yıla ait matematik yarışması soruları ve çözümleri de aynı adreste yayımlanmaktadır.

Yarışma Yürütme Kurulu, aşağıda adı geçen Özel Ege Lisesi matematik öğretmenlerinden oluşmaktadır. Yarışmanın niteliği gereği öğrenciler herhangi bir eser oluşturmayıp Yürütme Kurulu tarafından hazırlanan sorular üzerinden yarıştıkları için öğrencilere ait bir telif hakkı bulunmamaktadır. Yarışma için hazırlanan soruların telif hakkı, soruların sınav tarihlerinden bir gün önce yarışmaya özel hazırlanması sebebiyle Yarışma Yürütme Kuruluna aittir.

Başkan : Engin Kolbaşı
Başkan Yardımcısı : Aslı Namlı Kunduracı
Üyeler : Defne Tabu, Gülşah Aracıoğlu, Funda Erdem, Nilay Başoğlu, Ceylin
Korkmaz, Bahar Menteş, Nil Öztürk, Cengizhan Aksoylu, Dr. Okan Açıksöz, Ayşe Kübra Tanış, Fırat Ural, Şeyda Yenice, Özin Kalemci, Tuğçe Parlakgörür.

Başvurular Yarışma Yürütme Kurulu Başkanına yazılı olarak bildirilecektir.
Yarışmaya ilişkin her türlü sorunuz için kurul başkanı veya yardımcısını arayabilirsiniz.

ÖZEL EGE LİSESİ

EGE BÖLGESİ OKULLAR ARASI 21. MATEMATİK YARIŞMASI

KATILIM FORMU

OKUL ADI
YETKİLİ KİŞİ ÜNVANI
OKUL ADRESİ
TELEFON
FAKS
E-POSTA
BAŞVURU TARİHİ

ASİL ÖĞRENCİNİN ADI VE SOYADI YEDEK ÖĞRENCİNİN ADI VE SOYADI DANIŞMAN

ÖĞRETMEN

DANIŞMAN

ÖĞRETMEN TELEFONU

6.

SINIF

7.

SINIF

8.

SINIF

9.

SINIF

10.

SINIF

11.

SINIF

 

 

Not: Başvuru için son tarih 08 Şubat 2019 Cuma günü saat 17.00’dir.

… / …/……..

Okul Müdürü Adı ve Soyadı İmza

 

ÖZEL EGE LİSESİ
119/1 Sokak No: 3 35050 Bornova – İzmir/TÜRKİYE
Telefon: +90.232.375 28 28 (pbx) Faks : +90.232.375 14 44
www.egelisesi.k12.tr
info@egelisesi.k12.tr