Ortaokul Öğrencileri Arası Bilim ve Teknoloji Proje Yarışması

Teknoloji Proje Yarışması

Ortaokul Öğrencileri Arası Bilim ve Teknoloji Proje Yarışması

MUCİDİM OLUR MUSUN?

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ PROJE YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

  1. AMAÇ

Günümüz gençliğinin bilimsel düşünme ve uygulamaya koyma yetisini canlı tutarak kendilerini geliştirme, temel ve uygulamalı bilimlere olan ilgilerini arttırma ve bilime meraklı gençlerin yolunu açarak Geleceğin Bilim İnsanlarını yetiştirme arzusuyla düzenlediğimiz proje yarışması küçük mucitlerini bekliyor.

  1. KATILIMCILAR

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri yarışmaya katılabilir. Yarışma Bilimsel Araştırma (Fizik, Kimya, Biyoloji) ve Bilgisayar Teknolojileri (Matematik Uygulamaları, Elektronik, Mekatronik, Robotik ve Kodlama) alanları olmak üzere iki kategoride düzenlenecektir.

  1. YARIŞMA KOŞULLARI

Yazım dili Türkçe olan yarışma ön eleme ve final olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Bir projede en fazla iki öğrenci olmak şartı ile her projenin bir danışman öğretmeni olmak zorundadır ve okullar, yarışmaya birden fazla projeyle katılabilir. Fen Bilimleri kategorisindeki projeler bilimsel bir araştırma niteliği taşımalı, özgün ve orijinal olmalıdır. Bilgisayar Teknolojileri kategorisindeki projeler ise matematikte kullanılan bir teoremin farklı bir yolla çözümü, bilgisayar teknolojilerine uygulanmaları veya yenilik katması, bilgisayar programcılığı destekli, toplum problemlerini ve güncel sorunları çözümlemeye yönelik olarak robotik teknolojiler veya mikrodenetleyiciler (Arduino vb.) kullanılmalı, özgün ve orijinal olmalıdır.

Bu özelliklere sahip olmayan projeler değerlendirme aşamasında elenecek olup orijinal olmayan ve gerçekliği yansıtmayan projelerin sorumluluğu proje sahipleri ve danışmanlara aittir.

Yarışmaya bir öğrenci ancak bir projeyle katılabilir. Projeler bir ya da iki öğrenci tarafından hazırlanabilir.

Hazırlanan proje raporlarının gönderimi  15 Mayıs 2019 saat 17.00’de sona erecektir. Başvurular online olarak kabul edilecek olup, ön elemeyi geçen projeler web sayfamızdan duyurulacaktır. Yarışmayla ilgili soru ve görüşlerinizi info@bayrampasabilimmerkezi.com adresine e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Başvuru sırasında istenen proje özetleri 150-250 kelime aralığında olup, 12 punto ve Times New Roman yazı karakterinde olmalıdır. Başvuruları uygun olmayan projeler sistem tarafından kabul edilmeyecektir.

  1. PROJELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

4.1. Projeler 30 Mayıs 2019 tarihine kadar jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve ön elemeyi geçen projelerin sahipleri web sayfamızdan ilan edilecektir.

4.2. Ön elemeyi geçen proje sahipleri projelerini materyalleri ile beraber 10 Haziran 2019 tarihinde yarışma jürisine sunacaklardır.

4.3. Projelerin değerlendirilmesinde düşünce ve uygulamada bilimsellik, yaratıcı düşünce ve özgünlük, uygulanabilirlik, ekonomik bir yarar sağlama, açık ve anlaşır olma ve sunumu hazırlamada gösterilen özen gibi ölçütler göz önüne alınacaktır.

 

  1. ÖDÜLLER VE ÖDÜL TÖRENİ

Yarışma sonunda Bilimsel Araştırma ve Bilgisayar Teknolojileri kategorilerinde dereceye girecek olan ilk üç proje ödüllendirilecektir. Ödüller, projeyi hazırlayan kişi sayısına bakılmaksızın proje başına verilecektir.

  1. 1.500 TL
  2. 1.000 TL
  3. 500 TL

Not: Ayrıca ön elemeyi geçen tüm projeler ödüllendirilecektir.

Ödül töreni 10 Haziran Pazartesi günü yapılacaktır.

 

  1. JÜRİ

Değerlendirmeler Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yapılacaktır.

 

  1. DİĞER

Yarışmaya 01.01.2018 tarihinden önce aynı proje ile başka bir yarışmaya başvuru yapmış olan yarışmacılar değerlendirme dışında kalacaktır.

Yarışma koşullarına uymadığı belirlenen, bilimsel çalıntı (intihal) yoluyla akademik dürüstlükten uzaklaşan okul ve öğrenciler hakkında ve burada yer almayan hususlarda son kararı verme yetkisi jüri üyelerine ait olup alınacak kararlar itiraz yoluna kapalıdır.

Başvuru Formu : http://bayrampasabilimmerkezi.com/mucidim-olur-musun-2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin