Ortaokul, Lise, Üniversite Öğrencileri, Öğretmen ve Akademisyenler Arası İnovasyon Yarışması

İnovasyon Yarışması
Ortaokul, Lise, Üniversite Öğrencileri, Öğretmen ve Akademisyenler Arası İnovasyon Yarışması

Bu yıl 9.’su düzenlenen İnovasyon Yarışması 9 Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir Living Lab tarafından düzenlenmektedir.

AMAÇ

Ortaokul, lise, yüksekokul, lisans ve lisansüstü öğrencileri, öğretmenler (orta eğitim öğretmenleri) ve akademisyenler (araştırma görevlileri, öğretim görevlileri, öğretim üyeleri) arasında yenilikçi projeler üreten girişimcileri desteklemek ve teşvik etmektir.

KONU

Katma değeri yüksek, çözüm odaklı, özgün tasarımlı ve yenilikçi projelerin hayata geçirilmesi amacıyla desteklenmesidir.

KİMLER KATILABİLİR

Ortaokul, lise, yüksekokul, ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri, öğretmenler (ilk ve orta öğretim öğretmenleri) ve akademisyenlerin (araştırma görevlileri, öğretim görevlileri, öğretim üyeleri) katılımına açıktır.

Ortaokul Kategorisi: ( 5.- 8. Sınıflar)
Lise Kategorisi: (9. – 12. Sınıflar)
Üniversite ve Yüksekokul Kategorisi,
Akademisyen / Öğretmen Kategorisi,

SON TESLİM TARİHİ: 25 Ekim 2022 Salı (15.00’e kadar)

ÖDÜLLER

Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması 9’ de her kategoride dereceye giren ilk üç projeye (4 kategoride toplam 12 ödül) ve bir de özel ödül verilecektir.

Tüm ödüllerin ödül toplamı 400.000 T.L.’dir.

Ortaokul Kategorisi:

lik Ödülü: 15.000 T.L.
lik Ödülü: 12.500 T.L.
lük Ödülü: 10.000 T.L.
Lise Kategorisi:

lik Ödülü: 25.000 T.L.
lik Ödülü: 20.000 T.L.
lük Ödülü: 15.000 T.L.
Üniversite ve Yüksekokul Kategorisi:

lik Ödülü: 37.500 T.L. + Başakşehir Living Lab Staj imkânı
lik Ödülü: 32.500 T.L. + Başakşehir Living Lab Staj imkânı
lük Ödülü: 27.500 T.L. + Başakşehir Living Lab Staj imkânı
Akademisyen / Öğretmen Kategorisi:

lik Ödülü: 55.000 T.L.
lik Ödülü: 50.000 T.L.
lük Ödülü: 45.000 T.L.
Özel Ödül

Vakıf Katılım Özel Ödülü: 55.000 T.L.

KATILIM KOŞULLARI

* Yarışmaya katılım ücretsizdir.

* Yarışma bireysel ve grup katılımlarına açıktır. Grup katılımı en fazla 4 kişiden oluşabilir.

Yarışmacılar internet sitesi üzerinde yer alan formdaki kategori, katılım şekli, katılımcı bilgileri, proje bilgilerini eksiksiz doldurmalıdır. İsteyenler başvuru esnasında projeleri ile ilgili görsel ekleyebilirler.18 yaşından küçük olanlar bu bilgilere ek olarak veli bilgilerini de eklemelidir. Öğrenci belgesi, öğretmen belgesi vb. gibi proje ile ilgili diğer dokümanlar da yüklenmelidir.

* Her katılımcı (grup veya bireysel) birden fazla farklı proje ile tek bir kategoride veya farklı kategorilerde katılabilir. Her proje için ayrı rumuz ve proje formu doldurulması gerekir. Proje için belirlenen rumuzlar tüm yarışma boyunca kullanılmak üzere geçerli olacaktır.

* Katılımcı aynı proje ile sadece tek bir kategoride başvuru yapabilir. Proje sahibi grup ya da kişi çevrimiçi başvuru formu üzerindeki kategori kısmında başvuru yapacağı kategoriyi mutlaka işaretlemelidir.

* Grup başvurularında grup içerisinden tek bir kişinin (tercihen grup lideri) başvur yapması yeterlidir.

* Yarışma sonunda grup olarak dereceye girilmesi ve ödül alınması durumunda ödül grup liderine verilecektir. Dereceye giren grubun üyeleri grup liderine verilen ödülü eşit olarak paylaşmayı peşinen kabul etmiş sayılır. 18 yaş altı katılımcıların ödülleri grup liderinin ebeveynleri tarafından alınacaktır ve diğer ekip üyeleri ile eşit olarak paylaşılacaktır. Bu konuda grup üyeleri arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarla ilgili Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir Living Lab sorumluluk kabul etmez.

* Öğrenci kategorisindeki tüm katılımcıların öğrenci olduklarını belgelemeleri gerekmektedir. İlk ve ortaöğretim ile lise öğretmenleri, öğretmen kimlik kartı veya ilçe eğitim müdürlüğünden alınabilen ve öğretmen olduklarını kanıtlayan belge ile başvuru yapmalı ve bu belgeyi proje kayıt formuna yüklemelidirler.

* Akademisyenlerin kimlik kartları ya da bağlı oldukları kurumdan alınan ve kurum tarafından resmi olarak tasdik edilmiş belgeyi yüklemeleri gerekmektedir.

* Yarışmaya gönderilecek her proje için www.basaksehir-livinglab.com adresinden ‘’Proje Başvuru Formu’’ doldurulmalıdır.

* Yarışma başvuruları sadece “www.basaksehir-livinglab.com” adresinden yapılması durumunda kabul edilecektir.

* Yarışmaya gönderilen projenin özgün bir çalışma olmaması, kopya edilmiş olması ve/veya üçüncü kişilerin tasarım/proje üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk tamamen başvuru sahibine aittir.

* Yarışmaya katılan projeler 1. Aşama ‘da bir ön eleme ile değerlendirildikten sonra başarılı olan projeler 2. Aşama ‘da değerlendirilmeye hak kazanacaklardır. 2. Aşama ’da değerlendirilmeye hak kazanan projelerin varsa prototiplerini, sunumların ve proje tanıtım videolarını hazırlayarak göndermeleri gerekmektedir. 2.Aşama’yı da geçerek finale kalan katılımcıların kendilerine gönderilen formatta bir sunum hazırlamaları istenmektedir. Hazırlanan sunumlar basaksehir-livinglab.com adresi içerisinden tekrar yüklenmelidir.

Finale kalan projelerin maket/prototiplerinin yapılması ve proje sahiplerinin Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nde gerçekleşecek olan final sunum gününe katılarak projelerini sunmaları beklenmektedir. Yarışmaya İstanbul dışından katılıp finale kalanlar video görüşme platformu üzerinden sunum yapabileceklerdir. Finale kalan projeler içerisinden her kategoride ilk 3’e giren projeler ve özel ödüle layık görülen proje İnovasyon Yarışması Sergi ve Ödül Töreni’nde açıklanacaktır.

* Öncelikli olarak FinTek (Finansal Teknolojiler) konulu projeler olmak üzere, bütün kategorilerde yarışmaya başvuran tüm projeler arasından sadece bir proje özel ödüle layık görülecektir. Başvurular arasında FinTek (Finansal Teknolojiler) konulu bir proje olmaması durumunda başvuru yapmış diğer projeler arasından farklı konuya sahip bir proje özel ödüle layık görülebilir.

* Yarışmada finale kalmaya hak kazanan, sonrasında da dereceye giren ve ödül alan projeler farklı mecralarda yayınlanıp sergilenebilecektir. Yayınlanan ve sergilenen projelerin herhangi bir mecrada kullanılması ve uygulanması halinde ayrıca telif ücreti ödenmeyecektir.

* Yarışmada finale kalan proje sahiplerinin ve/veya ekiplerinin tamamı Başakşehir Living Lab’de girişimci olmaya hak kazanırlar.

*Her kategoride (ortaokul, lise, üniversite-yüksekokul ve akademisyen-öğretmen) Marmara bölgesi dışından ilk üçe giren yarışmacıların ulaşım ve konaklaması sağlanacaktır.

* İnovasyon Yarışması 9 Sergi ve Ödül Töreni’nin tamamının çevrimiçi ve çevrimdışı tüm mecralar üzerinden yayınlanması durumunda yarışmaya başvuru yapmış olan tüm katılımcılar bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

* Gerekli olduğu durumlarda İnovasyon Yarışması 9 ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı organizasyon sahibi olan T.C. Başakşehir Belediyesi’ne aittir.

Ortaokul Kategorisi Başvuru Formu

Lise Kategorisi Başvuru Formu

Üniversite / Yüksekokul Kategorisi Başvuru Formu

Akademisyen / Öğretmen Başvuru Formu

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi Başak Mahallesi 5.Etap 2. Kısım Abdülhamithan Cad. No:5 34480 Başakşehir / İstanbul

Tel: 0 212 777 86 28

Eposta: yarisma@basaksehir-livinglab.com