Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projesi Van Bölge sergisi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projesi Van Bölge sergisi açıldı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Cengiz Andiç Kültür Merkezindeki serginin açılışını, Vali Münir Karaloğlu, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan ile TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç yaptı.

Sergi stantlarını gezerek projeler hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu, çok özgün projelerin sergilendiğini söyledi.

Öğrencilerin özgüveninin yerinde olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, “Projelerini anlatırken bu özgüvenleri herşeyin ötesine geçiyor. Bu özgüvenle çocuklarımızın gelecekte daha çok şeyler yapacağına inanıyorum. Artık çocuklarımızı ezberci bir anlayıştan vazgeçirip hazır bilgi vermektense bilgiye ulaşmalarını öğretmemiz lazım” dedi.

Sergide en fazla projesi yer alan Batman ve Bitlis illerini kutlayan Vali Karaloğlu, “Nüfus oranına baktığımız zaman en yüksek katılım Batman ve Bitlis’ten olmuş. Van’ın öğrenci sayısı neredeyse Bitlis’in nüfusu kadar. Ama Bitlis proje sayısı olarak Van’ı ikiye katlamış. Demek ki çalışınca oluyor” diye konuştu.

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Tunç ise Van, Ağrı, Hakkari, Bitlis, Muş, Siirt, Batman ve Şırnak’tan toplam 388 adet proje başvurusu yapıldığını belirterek, bunlardan 70’inin sergilenmeye değer bulunduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Tunç, jüri tarafından yapılan değerlendirmenin ardından 70 proje arasından seçilecek 14 çalışmanın final için Ankara’ya gönderileceğini bildirdi.

Sergide, Van ve Batman’ın 15’er, Bitlis’in 14, Siirt’in 11, Hakkari’nin 6, Şırnak’ın 5 ve Muş’un ise 4 projesi yer alıyor.

Van bölgesinde yer alan Ağrı’dan toplam 6 proje ile başvuruda bulunulduğu ancak hiçbir projenin sergilenmeye değer görülmediği bildirildi.