“Ormanlar Nasıl Korunur?” İzmir Öğrenci Resim Yarışması

Öğrenci Resim Yarışması
"Ormanlar Nasıl Korunur?" İzmir Öğrenci Resim Yarışması

“Ormanlar Nasıl Korunur” konulu öğrenci resim yarışması başvuruları başladı!

28 Temmuz 2021 de başlayan yangın, 12 Ağustos 2021 de söndürüldüğünde Muğla ve Antalya da 124 bin hektarlık ormanı kaybetmiş olduk. “Kurdun kuşun börtü böceğin yuvası, temiz havanın suyun yağmurun kaynağı, umudun ve huzurun eş anlamlısı ormanların yanmasını gözlemizde yaşlar, çoğunlukla çaresizlik hissi içinde izledik. Alevlerle mücadele eden görevliler, büyük bir dayanışma göstererek mücadeleye katkı veren gönüllüler ve sivil toplum temsilcileri, yaşadığımız yıkımın daha da büyümesinin önüne geçti.”*

Bir daha böyle acı bir tablo ile karşı karşıya gelmemek için; iklim krizinin sadece sıcaklık artışı olmadığını, dünyadaki tüm yaşamı tehdit eden ve acilen çözüm bulunması gereken bir sorun olduğunu bilerek hareket etmemiz gerektiğini biliyoruz.

Peki iklim krizi nasıl çözülür, yaşamı olumsuz etkileyen felaketler nasıl önlenir, doğa nasıl korunur, ormanlar nasıl korunur, gelecek nasıl korunur…

Yangınlarla mücadele sırasında yaşanan olumsuz durumlar ve görülen karanlık tablodan biraz uzaklaşmak ve hayata umutla bakmak için çocukların engin hayal gücüne ve renklerine ihtiyacımız olduğu düşüncesi ile çağrıya çıktığımız yarışmanın ana teması da umuttur, çözümdür, doğayla uyumlu yaşamdır, tüm canlılara adil yaşam hakkıdır!

AMAÇ: Çocukların hayal dünyalarını öğrenmek, geleceğe bakış açılarını gözlemleyebilmek ve resim sanatına ilgilerini desteklemektir.

KONU: Ormanlar Nasıl Korunur? (Orman yangınlarında verilen mücadele ve yanan canlılar ile ilgili resimlerden ziyade doğa sizin için ne ifade ediyor, ormanlarda yaşayan ağaçların, hayvanların korunması için neler yapabiliriz, hava ve suyumuzu nasıl koruruz, iklim krizinin çözümüne yönelik hayalleriniz, umutlarınız ve beklentileriniz nedir?)

KATILIM: İzmir il sınırları içinde yer alan tüm özel ve resmi okullarda öğrenim gören ilkokul ve ortaokul öğrencilerine açıktır. İki kategoride değerlendirme yapılacaktır.

1. Kategori: İlkokul 1,2,3,4. sınıf öğrencileri

2. Kategori: Ortaokul 5,6,7,8. sınıf öğrencileri

YARIŞMA ŞARTLARI:

A) Resim kağıt ya da karton üzerine yapılmalıdır. Kağıdın kısa kenarı 20 cm den küçük, uzun kenarı ise 50 cm den büyük olmamalıdır.

B) Pastel boya, guvaş boya, suluboya ya da karışık teknik kullanılabilir.

C) Her katılımcı sadece bir resimle yarışmaya başvurabilir.

D) Resmin tam karşıdan, düzgün olarak ve tamamı görülecek şekilde fotoğrafı çekilmeli ve katılım formunun ilgili yerine yüklenmelidir.

E) Ayrıca resmin çocuk tarafından, yardım alınmadan yapıldığını kanıtlar nitelikte minumum 1 dk.lık – maximum 5 dk.lık videosunun çekilip, sizden istendiği takdirde mail yoluyla tarafımıza gönderilmelidir.

E) Pandemi nedeniyle elden, posta ya da kargo yoluyla resim kabul edilmeyecektir.

F) Belediyemizin resmi internet sitesinde yayınlanan Katılım Formu veli tarafından doldurulmalıdır. Başvuru için: http://form.bornova.bel.tr/ResimYarismasiKayit

F) Başvurular 8 Kasım 2021 tarihinde (saat 00.01 itibariyle) başlayacak, 20 Aralık 2021 tarihinde (saat 23.59 a kadar) sonlandırılacaktır.

I) Katılımcı, paylaştığı yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan ve taahhüt eder.

J) Yarışmaya seçici kurul üyelerinin birinci derece yakınları katılamaz.

K) Belirlenen şartları taşımayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

L) Yarışmaya katılım ücretsizdir.

M)Yarışmaya katılanlar bu şartnamede yer alan bütün hükümleri kabul etmiş sayılır.

N) Katılımcı eserlerinin telif hakkı, eser sahibine aittir. Eserlerin hiçbir şekilde, veli izni alınmadan basım, yayım ve paylaşımı yapılmayacaktır. Ancak ödül açıklandığı tarihten itibaren, ödül alan eserler için veli tarafından imzalanan muvafakatnameye istinaden basım, yayın ve paylaşım hakları Bornova Belediyesi’ne ait olacaktır.

SEÇİCİ KURUL:

Emekli Dr. Öğretim Üyesi Turan ENGİNOĞLU (Dokuz Eylül Üniversitesi Resim-iş Öğretmenliği Emekli Öğretim Üyesi)

Seba UĞURTAN (Ressam – Emekli Resim Öğretmeni – Galeri Seba ve Su Grubunun Kurucusu)

Yiğit ÇELİK (Bornova Belediyesi Hobi ve Beceri Edindirme Kursları Resim Öğretmeni)

Aysun BİRCAN (Bornova Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü Eğitim Uzmanı – Resim Öğretmeni)

DEĞERLENDİRME:

A) 23 Aralık 2021 tarihinde jüri tarafından değerlendirilerek her bir kategori için 3’er resim seçilecektir. Herhangi bir derecelendirme yapılmaksızın, ilkokul kategorisinde üç öğrenci ile ortaokul kategorisinde üç öğrenci olmak üzere toplam altı öğrenciye başarı ödülü verilecektir.

B) Değerlendirme sonucu başarı ödülüne layık bulunan eserler, Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Kazım Dirik Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi No: 32 Bornova/İzmir adresine elden, posta ya da kargo yoluyla gönderilmelidir.

C) Kazanan öğrenciler 29 Aralık 2021 tarihinde Bornova Belediyesine ait web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

D) Dereceye giren eserler Bornova Belediyesi’ne ait salonlarda, etkinlik alanlarında ve dijital platformlarda sergilenecektir.

E) Bornova Belediyesi yukarıda belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar.

ÖDÜLLER:

1. Kategori de yarışacak olan İlkokul 1, 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencileri arasından seçilen 3 öğrenciye başarı ödülü olarak çeyrek altın verilecektir.

2. Kategori de yarışacak olan Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencileri arasından seçilen 3 öğrenciye başarı ödülü olarak yarım altın verilecektir.

İLETİŞİM:

A) Sadece ödül alan eserler elden, posta ya da kargo yoluyla tarafımıza iletilecektir. Adres: Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Kazım Dirik Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi No: 32 Bornova/İzmir

B) Her hangi bir soru sormak ya da danışmak için; Bornova Belediye Santral hattı 999 29 29 numarasını aradıktan sonra dahili no:4904 ü tuşlayarak bize ulaşabilirsiniz.

* greenpeace.org (Akgül, Onur – “Madalyanonun tek yüzü: İklim Krizi ve 2021 – Türkiye Orman Yangınları” -13 Ağustos 2021)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

eleven − one =