ORMAN YANGINLARINDA İLK MÜDAHALE

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

Projenin amacı: Orman yangınları esnasında yangın ekipleri gelene kadar yangının söndürülmesinde insan yardımı olmadan ilk müdahaleyi yapabilecek, yangının yayılmasını engelleyebilecek bir sistem kurmak.

Projenin hedefleri:

1)Ormanlarımızın yangın esnasında geç müdahaleler nedeniyle yanıp kül olmasına engel olmak

2)Yangını söndürmek için yağmur sularını değerlendirmek.

3) ilk müdahale esnasında kendiliğinden faaliyete geçebilen bir sistem kurmak.

Literatür taraması:

Gerçekleştirilen faaliyetler:

Yapılan araştırmalar sonucunda orman yangınlarının büyümesinde erken müdahale edilmemesinin çok önemli bir faktör olduğu gözlemlendi. Kartondan bir orman maketi tasarlandı. Ağaçların üst kısmına kule gibi bir maket yapıldı ve maketin üzerine kola şişesinin ağız kısmından huni şeklinde bir parça kesilerek yerleştirildi. Bu parçanın ağız kısmına balon geçirilerek etrafı ipler yardımıyla bağlandı. Bu ipler ormanın belirli yerlerine yayılacak şekilde uzun bırakıldı. Yangın esnasında ipler yanarak gelecek balonun etrafındaki ipleri yakacak ve bu esnada balonda birikmiş olan yağmur suları balonun yırtılmasıyla birlikte etrafa yayılacak. Böylece yangına ilk müdahale kendiliğinden gerçekleşmiş olacak.

Ulaşılan sonuçlar: Yaptığımız küçük yangın tatbikatında orman maketimizin çeşitli yerlerindeki ipler yanarak huni şeklindeki kola şişesinin ucundaki balonu yakarak suyun boşalmasını sağlamıştır. Tek olumsuzluk kola şişesinin de biraz yanmış olmasıdır. Sonuç olarak yangın esnasında kendiliğinden devreye giren bir sistemin yangının yayılmasını engellediği gözlenmiştir.

Projenin özeti:

Bir orman maketi tasarlanmış. Yangın esnasında kendiliğinden devreye girip alevler üzerine su bırakabilen huni şeklinde yağmur sularıyla dolan bir su tankı tasarlanmıştır. Huniye bağlanmış ipler yangın esnasında yanıp huninin ağzındaki balonun yanarak kopmasını bu sayede birikmiş suyun ormana yayılmasını sağlıyor.