ORGNİK MÜREKKEBİM

PROJE AMACI: İnsanların sağlığını tehlikeye ve zarara atmayan kanserojen madde içermeyen sağlıklı ve doğal mürekkep elde etmek.
PROJE HEDEFİ:

1- İnsanların sağlığına zararlı olan kanserojen maddelerin kullanımını azaltmak. Özellikle bilinçsizce ellerini yüzlerini boyayan ana sınıfındaki çocukların mürekkepli kalemlerle teması halinde onların zarar görmesini engellenmesi,

2- Nar kabuklarının tekrar kullanımının sağlanması

3- Doğal mürekkebin sağlıklı ve maliyeti düşük olması hedeflendi.

PROJE ÖZETİ:

Mürekkep doğada iki halde bulunur: organik ve inorganik. daha çok inorganik mürekkep kullanılmakta bizde bu mürekkep kullanımını azaltmak için doğal mürekkep üretip çevremizde daha yaygın halde kullanılmasını hedefliyoruz.

Doğal mürekkebimiz ile doldurduğumuz kalem özellikle kansere karşı yararlı olacaktır.İnsanlar bildiğimiz kalemi kullanıyorlar ama o kullandıkları kalemlerin mürekkebi akıp tenimize temas ediyor.Özellikle ana sınıfına giden küçük yaştaki çocuklar sürekli ellerini yüzlerini boyuyorlar.Bu da deri kanserine yol açabilir. Bizim mürekkebimiz tenimizle temas etse bile kanser olma riski yok, çünkü bu kalem organik.

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:
Nar suyu ve nar kabukları
Etil Alkol
Sirke
Su ısıtıcısı
İçi doldurulabilen dolma kalem

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: Öncelikle suyu çıkabilen meyve ve sebzeleri araştırdım ve en çok koyu rengi veren meyve olarak narı seçtim. Nar suyunun derişimini artırmak için ısıtarak içindeki suyun bir kısmını buharlaştırdık. Elde edilen bu karışımın kalıcı hale getirmek için etil alkol ve sirke ile etkinleştirdik. İçi doldurulabilen dolma kalem alarak organik mürekkebimizi kaleme doldurduk.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
İlk önce meyve ve sebzelerın sularını alarak gözlemledim.ama en çok narın renk verdığını gördüm. (Gözlem)
Derişimini artırmak için ısıttım. (Buharlaştırma)
Önce sadece bu karışımı daha sonra etil alkol ve sirke eklenmiş karışımı deneyerek hangisinin daha dağılmadan kalıcı yazdığına karar verdim ( Kontrollü Deney)

ULAŞILAN SONUÇLAR:
Dolma kaleme doldurğum mürekkeple çok kolay yazı yazabildim.Mürekkebim dağılmadı ve kağıda çok güzel tutundu.
Gün geçtikçe insan sağlığına zarar veren kimyasallar artmaktadır.Artık biz insanoğlunun kendi sağlığımızı düşünme zamanı geldi.Bildiğimiz gibi mürekkepli kalemlerden akan derimizle doğrudan temas içerisinde olduğu için deri kanserine yol açabilir ama bu benim yaptığım proje ile derimize temas etse bile hiçbir şey olmuyor.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
İnsanlar özellikle de ellerini yüzlerini boyayan çocuklar organik mürekkeple teması halinde zarar görmeyecekler.
İnsanlar evden dışarı çıkmadan da evde organik mürekkebi ile kalemin içini doldurup rahatça yazabilir.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
Annem ve danışman öğretmenimden yardım aldım ve bu yardımlar çok işime yaradı.
ANTALYA KAŞ Yeşilköy Hilmi Toksoy Ortaokulu YEŞİLKÖY BELDESİ KAŞ/ANTALYA KİMYA 2012068946 ORGNİK MÜREKKEBİM MEHMET UĞUR KÖSE HÜLYA YILMAZ

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri