ORGANİK TARIMDA KARINCA GÜBRESİ ÜRETİMİ VE KULLANIMI

Proje Adı: Organik Tarımda Karınca Gübresi Üretimi ve Kullanımı

Proje Amacı: Hiçbir katkı maddesi bulundurmadan tamamen organik tarım yapabilmek. Bunun için hayvan gübresi yerine çok daha verimli olan karınca gübresini kullanmak.

Giriş: Organik tarım adı altında gerçekleştirilen meyve ve sebze yetiştiriciliğinde de çoğu zaman tarımsal ilaçların kullanıldığını gözlemledik. Evlerimizde her ailenin ihtiyacını karşılayacak kadar organik tarım yapmaya karar verdik. Kaynak taramamızda organik tarımda bolca hayvan gübresinden yararlanıldığını gördük. Biz çalışmamızda hayvan gübresi yerine karınca gübresi kullanıyoruz. Çalışmalarımız ve araştırmalarımız sırasında aile bireylerimizden yardım aldık.

Kullanılan Yöntem: Organik tarımda kullanacağımız karınca gübresini oluşturmakla işe başladık. Öncelikle evimize yakın yerlerde solucan yumurtalarını topladık. Bu yumurtaları altı delik saksıya koyduk. Üzerine biraz mısır onu ve bir fincan su ilave ettik. Suyu sürekli sabit tuttuk. Mısır onu meyve kabukları solucanların besini olmaktadır. Biraz da arpa ekledik. Solucanlar 3 ay sonunda yumurtadan çıktılar. Yumurtadan çıkan solucanlar toprağı havalandırarak işlemeye başladılar. Bu saksıyı başka bir saksının üzerine yerleştirdik. Altta açtığımız delikten solucanlar diğer alt saksıya geçtiler. Sonra alt saksıdan başka bir alt saksıya olmak üzere bu olay böyle devam edip gitmektedir. Üst saksıdaki işlenmiş toprağı gübre kullanmaktayız. Bu gübrede istediğimiz sebzeyi (biber, domates, patlıcan, karpuz, tere, roka, salatalık, karnabahar, fasülye ?) anında yetiştirebiliyoruz ve başka hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Diğer hayvanların gübresi kullanılarak yetiştirdiğimiz sebzelerden daha kaliteli ve tatlı olduğunu da gözlemlemiş olduk.

Proje Bütçesi: Yaklaşık 50 TL

Proje Çalışmasının Takvimi: Ekim: Proje hazırlama ile ilgili gerekli bilgiye ulaşmak, Kasım: Bir problem ortaya koymak, Aralık: Probleme çözümler geliştirmek, Ocak: Bu Benim Eserim başvurusunun yapılması, Şubat: Materyalin hazırlanması, Mart: Proje videosunun hazırlanması, Nisan: Bölge sergisine katılım (seçilirse), Mayıs: Ankara final sergisine katılım (seçilirse)

Sonuçlar ve Sonuçların Değerlendirilmesi: Karınca gübresi elde ettik. Karınca gübresi kullanarak sebze yetiştirdik. Böylece organik sebze anlayışına yeni bir boyut kazandırdık. Hiç ilaç ve gübre kullanmadan karıncaların işleyip gübresini bıraktığı toprağı kullanarak oldukça başarılı sonuçlar elde ettik.

ANTALYA SERİK Dr.Gülşen-Dr.Baki Özpınar Ortaokulu Yeni Mah Hürriyet cad No 70 BİYOLOJİ 2012071194 ORGANİK TARIMDA KARINCA GÜBRESİ ÜRETİMİ VE KULLANIMI ÖZLEM ÖZKUL ELMAS TÜRKMEN İSMAİL KARACA

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri