ORGANIK PARMAK BOYASI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: ANASINIFI ÖĞRENCILERININ KULLANDIĞI PARMAK BOYALARININ YANLIŞLIKLA VEYA ELLER IYI YIKANMADIĞI IÇIN YUTULMASININ ÇOCUKLARDA MEYDANA GELECEK SAĞLIK SORUNLARINI ÖNLEMEK AMACIYLA EVDE HAZIRLAYABILECEĞIMIZ ORGANIK PARMAK BOYASI YAPIMI.

PROJE HEDEFİ: 1-)ANNELERIN EVLERINDE DOĞAL MALZEMELER KULLANARAK ÇOCUKLARI IÇIN PARMAK BOYASI YAPABILMESININ TASARLANMASI. 2-) BU YOLLA ÇOCUKLARIN PARMAK BOYASINI ÇEŞITLI NEDENLERLE YUTMALARINDAN DOĞACAK SAĞLIK SORUNLARININ ÖNLENMESI. 3-) BU BOYANIN ÇOCUKLARLA BIRLIKTE HAZIRLANARAK ÇOCUKLARA DOĞAL ÜRÜNLERIN CANLILAR IÇIN ÖNEMININ KAVRATILMASI.

PROJE ÖZETİ: BU PROJEYLE ÇOCUKLARIN PARMAK BOYASI YAPARKEN DIKKATSIZLIK SONUCU VÜCUTLARINA ALDIKLARI BOYANIN ZARARLI ETKILERINDEN KORUNMALARI AMAÇLANMIŞTIR. BU AMAÇLA EVDE HAZIRLANAN BOYA ILE ÇOCUKLAR BU ZARARLI ETKILERDEN KORUNABILECEKLERDIR

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: ISPANAKLAR RONDODA ÇEKILDIKTEN SONRA RENKLERININ IYICE ÇIKMASI IÇIN TUZLA IYICE OVULDU.İÇINE NIŞASTA,SU VE AKIŞKANLIK SAĞLAMASI IÇIN YAĞ KONULARAK PIŞIRILDI.BU YOLLA YEŞIL RENK ELDE EDILDI. AYNI YÖNTEM HAVUÇTA DENENEREK TURUNCU, LIMON ILE SARI ,KIRMIZI LAHANA ILE KOYU PEMBE, DEMLI ÇAY ILE KAHVERENGI RENKLERI ELDE EDILDI. AYRICA DIĞER RENKLI MEYVELERLE DE AYNI YÖNTEMLE DEĞIŞIK RENKLER ELDE EDILEBILIR. YAPILAN BOYA ANASINIFINDA DENENDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER: PROBLEM : ANASINIFINA GIDEN KARDEŞIM BOYA YAPTIKTAN SONRA ELLERINI YETERINCE IYI YIKAYAMIYOR. DOLAYISIYLA YEMEK YERKEN BOYA KALINTILARINI DA BÜNYESINE ALIYOR.BU DA ANNEMI ÇOK ENDIŞELENDIRIYOR. BU SORUNU NASIL ÇÖZEBILIRIM? HIPOTEZ : EĞER DOĞAL ÜRÜNLERLE PARMAK BOYASI HAZIRLAYABILIRSEM KARDEŞIMI BOYANIN ZARARLI ETKILERINDEN KORUYABILIRIM. ÇEŞITLI RENKTEKI MEYVE VE SEBZELER KULLANILARAK BOYA HAZIRLANDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR: BU YÖNTEM SAYESINDE ÇOCUKLAR BOYANIN ZARARLI ETKILERINDEN KORUNACAKLAR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: ÇALIŞMA SÜRECINDE ÇOCUKLAR DOĞAL ÜRÜNLERIN VÜCUT SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMINI KAVRARLAR.

KAYNAKLAR: WWW.TUBITAK.GOV.TR

PROJENİN TAKVİMİ: 5-30 EKIM: PROJELERIN DEĞERLENDIRILMESI 1-30 KASIM: PROJENIN TESBITI,LITERATÜR TARAMASI 1-15 ARALIK: PROJENIN UYGULANMASI 15-30 ARALIK: PROJENIN ANASINIFINDA DENENMESI

PROJE BÜTÇESİ: 10.000TL