ORGANİK BAHÇE KURUYORUZ

PROJE AMACI: *Organik ürünler konusunda öğrencilerimizi bilinçlendirmek *Günümüzde neden organik ürünlere talep artmaktadır?
*Evimizde, bahçemizde veya balkonumuzda ORGANİK sebze yetiştirebileceğimizi göstermek. Öğrencilerimize sebzelerin gelişimlerini gözlemleterek onları bilgilendirmek ve onların yaparak yasayarak öğrenmelerine fırsat vermek.

*Doğal ürünlerin insan sağlığı
açısından ne kadar değerli olduğunu insanlara kavratmak.

*Doğal hayvan gübresinin besinler üzerindeki etkisini araştırmak.

PROJE YÖNTEMİ: Biz projemizde bazı sebzeleri organik olarak yetiştirmeye çalışacağız. Ayrıca doğal (hayvan gübresi) gübrekullanımının bu ürünler üzerindeki etkisini de gözlemleyeceğiz. Öncelikle belirli sayıda lastik meyve kasasının kenarlarını kapatıp içine toprak koyacağız. Bu kasaların bir kısmına içindeki kurumuş hayvan gübresini karıştıracağız ve ekime hazır hale getireceğiz. Ardından maydanoz, dereotu, sarımsak, soğan, fasulye, nohut tohumlarını aynı anda daha önceden hazırlamış olduğumuz normal toprak ve hayvan gübresiyle karıştırılmış olan kasalara her üründen ikişer adet olmak üzere ekeceğiz. Ürünlerimizin hem belirli zaman
dilimi içindeki gelişimini inceleyeceğiz hem de doğal hayvan gübresinin bitkiler üzerindeki etkisini gözlemleyeceğiz. Sonuçta da organik ürün elde etmiş olacağız.

BEKLENEN SONUC: *Değişik tarım yöntemlerini kullanarak ve hiçbir zirai ilaç olmadan sebze yetiştirmiş olacağız.

*Sağlıklı bir yasam ve nesiller için topraklarımıza, tohumlarımıza, suyumuza sahip çıkacak olan bilinçli öğrenciler yetiştirmiş olacağız.

*Doğaya ve doğala yönelen, teknolojinin hızla geliştiği çağımızda insanların ellerinden düşmeyen teknolojik aletleri bir tarafa bıraktırarak onları yeşille, toprakla buluşturmuş olacağız.

*Öğrencilerimize sebzelerin gelişimlerini gözlemleterek onları bu konuda bilgilendirmiş ve onlarınyaparak yasayarak öğrenmelerine fırsat vermiş olacağız.

*Ayrıca günümüzde değeri oldukça artan organik tarım çalışmalarının çok da
zor olmadığını insanlara anlatacağız.

*Bu çalışmaların evimizin bahçesinde, balkonunda rahat bir şekilde yapabileceğimizi
göstereceğiz.