Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü bilim şenliği

Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bilim şenliği ;03.06.2010 tarihinde Atatürk kapalı spor salonunda yapıldı.Şenliğe Ordu Valisi Orhan DÜZGÜN,Ordu Belediye Başkanı Seyit TORUN,İl Genel Meclisi Başkanı,Daire Amirleri,Öğretmen ve Öğrenciler ile Vatandaşlar katıldı.
Ordu il Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE BİRİMİ bünyesinde yer alan Projeler Koordinasyon Ekibi Avrupa Birliği Projeleri, ulusal ve yerel projeler alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu şenlikte ilimizi ulusal ve uluslar arası yarışmalarda temsil etmiş ve il elemelerini geçip sergilenmeye değer bulunan eserler sergilenmiştir. Bu bağlamda ilköğretim öğrencilerine yönelik Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje yarışmalarında Bölge sergisine katılmış 16 proje, Tübitakın ortaöğretim öğrencilerine yönelik açtığı proje yarışmalarında bölge finaline kalan 14 proje, Erkek Teknik Öğretimi Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Meslek liselerine yönelik proje tabanlı beceri yarışmasında il birincisi olan 10 proje ve diğer ulusal ve uluslar arası yarışmalarda dereceye giren 10 proje sergilenmiştir.
Proje yarışmaların da;Bu benim eserim kapsamında iki projemiz(Yaşar Gazi İlköğretim Okulunun Küçüğüm Ama Bakabilirim ve Korgan Atatürk İlköğretim Okulunun Formülsüz Çokgenler),Tübitakta iki projemiz(Ordu Anadolu Lisesinin Yanar O Anda Söner ve Ordu Fatih Anadolu Lisesinin Şehrin yollarından Bir Teoremin İspatına Yolculuk)proje tabanlı beceri yarışmasında iki projemiz(Fatsa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin Sıvı Dolum Kontrolü ve Perşembe Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin Kara Lahananın Hamsi Sevdası) bölge finallerinde I.olarak  Ankara’da sergilenmeye hak kazanmışlardır.
 
Bu Benim Eserim kapsamında Ünye Yaşar Gazi İlköğretim Okulumuz Küçüğüm Ama Bakabilirim adlı projeleri ile ilk 50 (I.),Korgan Atatürk İlköğretim Okulu Formülsüz Çokgenler adlı projeleri ile ikinci 50(II.) olmuşlardır.
 
Toplam Kalite Yönetimi(TKY) de Başöğretmen İlköğretim Okulu Türkiye’de saha incelemesine kalan 20 okuldan biri olmuş, Fatsa Anadolu Öğretmen Lisesi USOBO da (Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı) Türkiye II. si, Fatsa Kız Teknik ve Meslek Lisesi İŞTE BİZDE VARIZ II’ de Bu Toprağın Sesi adlı projeleri ile ilk sekize girmiş, Bilim SanatMerkezimiz FLLliginde Haykur adlı projeleri ile Türkiye dördüncüsü olmuşlardır.
 
Ayrıca; Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi bünyesinde yer alan Projeler Koordinasyon Ekibi tarafından 2005 yılından itibaren Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.
Bu çalışmalar kapsamında il genelinde yaklaşık 75 müracaat yapılmış olup, yürütülen programlarda 2009 yılı sonuna kadar toplam 56 faaliyet gerçekleştirilmiş ve yaklaşık 530.000 € Avro hibe alınmıştır. Toplam 40 Eğitim Kurumunda aklaşık170 öğrenci ve 90 öğretmen bu programlardan faydalanmışlardır. 2010 yılı sonuçları henüz yayınlanmamıştır.