OpenLAB Uygulamalı Laboratuvar Etkinliği

OpenLAB

IEEE Gebze Teknik Üniversitesi Engineering in Medicine and Biology Society (EMBS) olarak 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen OpenLAB uygulamalı laboratuvar etkinliğinde, geleceğin bilim insanı olan öğrencilerin, uzman hocalarımız ile beraber canlı laboratuvar ortamında uygulama yapabildikleri ve bunları gözlemleyebildikleri bir organizasyon olmasının yanında alanında yetkin hocaların oturumları, poster sunumları ve farklı workshoplarla çeşitli kazanımlar sağlayan interaktif bir organizasyon olmuştur.

Açılış oturumu Prof. Dr. Uygar Halis Tazebay’ın “Sıvı Membransız Organellerin Oluşumu” konulu sunumu ile başladı. Oturum sonrasında uzman hocalar eşliğinde “PCR (Polymerase Chain Reaction )” ile “Antibiyotik Direnci Deneyleri” yapıldı ve tartışma ortamı yaratıldı. “Çeşitli Canlıların Mikroskopta İncelenmesi” ile hızını kesmeyen program Prof. Dr. Tamer Yağcı’nın “Antikor Üretimi: Medikal-Endüstriyel Uygulamaları” konulu sunumu ile devam etti. İngiliz Kültür Şube Müdürü Tahir Aslan’ın “Creative Idea Atolyesi-Zirveye Adım Adım Bilgi Yarışması”ndan oluşan iki adımlı Workshop’ı ile ilk gün tamamlandı.

İkinci gün ilk oturum Metis Biyoteknoloji’den Ahmet Yaşar Ayan’ın “Biyoteknolojik Çalışmalarda Birincil ve İkincil Hava Bariyerleri” konulu sunumu ile başladı. Devamında deneyler için yetiştirilen bitkilerin gelişimini sağladığı seralar gezildi ve “Bitki Doku Kültürü İnceleme” çalışması yapıldı. Nicat Cebrailoğlu eşliğinde “Bitkilerde CRISPR Uygulamaları ‘gRNA Dizaynı’ ” konulu Workshop ile devam eden program, katılımcıların bir önceki gün yaptıkları deneylerin sonuçlarını tartışması için laboratuvarları ziyaret etmesi ve fikirlerini paylaşması ile devam etti. Hem sosyal hem de bilimsel bir paylaşım ortamının sağlandığı bu etkinlik sürpriz çekilişler ve hediyeler ile sonlandı.

Laboratuvar Etkinliği
Laboratuvar Etkinliği
Laboratuvar Etkinliği
Laboratuvar Etkinliği
Laboratuvar Etkinliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three + twelve =