Onun Anısına…

blog yazarı
Hümeyra Nur Gürpınar

Merhaba sevgili okurlar, bugünkü yazım kalplerinize dokunacak bir konu hakkında.        Yakın zamanda aldığım bir ölüm haberiyle sarsıldığımı sizlere bahsetmek istiyorum. Çok sevdiğim o komşu teyzem artık aramızda değil. Biliyorum, o kadar acılar çekti ki şimdi anlatsam inanamazsınız. Mekanı cennet olsun. Bu satırları yazarken onu rahmetle anmaktan dolayı bir nebze kendimi iyi hissediyorum. Hiç olmazsa; yalnız olmadığını, hayatı boyunca çektiği sıkıntıları benim vasıtamla sizlerle paylaşıyorum.

Vizelerim bitip de memleketime gittiğimde onu görmeyi çok arzulamıştım. Ancak o kısacık zaman diliminde onu görmeye fırsat bulamamıştım. Üniversiteme geri döndüğümde onu ziyaret edemediğim için kalbim hiç rahat değildi. Sanki ruhumdan bir parça kopup, onun yanına gitmek için can atıyordu. Değişik bir takım duygular hissediyordum yüreğimde. Altıncı his dedikleri şey bu olsa gerek.

Komşu teyzemden çok şey öğrendim hayat hakkında. Onu ilkokula bile göndermemişlerdi ancak kendisi çok bilgili ve kültürlü bir insandı. Görmüş geçirmiş dedikleri söz sanki onun için söylenmişti. Yalnız yaşıyordu ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyordu. Hasta haliyle, elleriyle ördüğü lifleri ve sardığı yaprak sarmalarını satarak geçimini sağlıyordu.

Bir gün bana ördüğü o liflerden birini hediye etti. Başlarda almak istemedim. “Teyzeciğim; sen satarsın bunu, bak ne güzel örmüşsün.” dedim. O ise bana şöyle cevap verdi: ” Al kızım, benden sana hatıra kalsın, bunu benim için sakla ve beni hatırla.” dedi. Şuan dünyadaki en güzel hediye benim için, onun kendi elleriyle ördüğü o liftir. Bir de şu sözlerini asla unutamam:” Kızım; ne olursan ol, hangi meslekte çalışırsan çalış, önce insan ol. Vicdanını, dürüstlüğünü ve temiz kalpliliğini asla kaybetme. Annene ve babana saygıda kusur etmemeye çalış.”

Ona son bir kez sarılmayı ve veda edebilmeyi o kadar çok isterdim ki… Sizlere nacizane şu tavsiyeleri vermeme izin verin. Sevdikleriniz hala yanınızdayken onlara sarılın. Sevginizi göstermekten korkmayın. Sevgiyi gösterebilmek bir meziyettir ve maalesef bazı insanlar bu konuda becerikli değillerdir. Siz onlardan olmayın. Hayatın bizlere ne zaman ne getireceği belli değilken lütfen güzel duygularla yaşamaya çalışın. Sevdiklerinizle, mutlu, sağlıklı ve uzun bir yaşam geçirmeniz dileğiyle, hoşçakalın…