ONLİNE PARLAMENTER MÜNAZARA TURNUVASI

T.C.
MERKEZEFENDİ KAYMAKAMLIĞI
İBRAHİM CİNKAYA SOSYAL BİLİMLER LİSESİ
2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
ONLİNE PARLAMENTER MÜNAZARA TURNUVASI

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN
KURUM/ KURULUŞ: İBRAHİM CİNKAYA SOSYAL BİLİMLER LİSESİ

YARIŞMANIN KONUSU: PARLAMENTER FORMATINDA ONLİNE MÜNAZARA YARIŞMASI
YARIŞMANIN AMACI

Yaklaşık 200 yıllık tarihi olan münazara; Harvard’dan Oxford’a, Sydney’den Moskova’ya dünyanın tüm büyük üniversitelerinde en entelektüel etkinlik olarak kabul görüyor. Bugün İngiltere Parlamentosunun yarısından fazlasının eski münazaracı olması; Oxford Münazara Kulübü üyeleri arasında 5 İngiliz Başbakanının çıkması, Bill Clinton, Tony Blair, Kofi Annan ve Oprah Winfrey gibi dünyayı yönlendiren kişilerin okullarında münazara yapmış olmaları bir tesadüf olmasa gerek…

Münazarayı lise öğrencilerine sevdirmek, bu alanda kendini geliştirmek isteyen öğrencileri bir araya getirmek ve verimli bir paylaşım ortamı oluşturmak, ortaöğrenimdeki öğrenciler arasında münazara kültürünü yaygınlaştırmak, öğrencilerin her konuda fikir sahibi olmasını ve sağlıklı bir tartışma ortamında düşüncelerini savunma imkânı bulmasını sağlamak, covid-19 nedeniyle oluşan ortamı etkili değerlendirmek amacıyla; İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Online Münazara Yarışması’nı; düzenliyoruz.

TÜRÜ: ORTAÖĞRETİM ONLİNE MÜNAZARA YARIŞMASI

HEDEF KİTLE: ULUSAL DÜZEYDE RESMİ/ÖZEL TÜM ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ

YARIŞMA TAKVİMİ:

• YARIŞMA TARİHİ:
16-17-18-19 NİSAN 2021

• SON BAŞVURU TARİHİ:
01 NİSAN 2021

• SONUÇLARIN AÇIKLANMASI:
19 NİSAN 2021

ADRES: Şemikler, Cinkaya Blv. No:47, 20085 Merkez/Merkezefendi/Denizli

KATILIM ŞARTLARI:
-Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının içerisinde bulunan ortaöğretim kurumunda öğrenci olmak.
-Okullara tanınan maksimum takım kontenjanı 10’dur.
-Fazla başvurular yedek listeye alınacaktır.
-Turnuva başvuruları okulumuzun resmi sitesinde bulunan duyuru linkinden yapılacaktır.
-Yarışma online meet programı üzerinden düzenlenecektir. Yarışmaya katılım aşamasında bağlantı ile ilgili tüm sorumluluk yarışmacılara aittir.
Katılım ücretsizdir.

YARIŞMA İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

• Yapılan başvurular İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Münazara komisyonu tarafından değerlendirilecektir. İlgili başvurular ile ilgili karar verme yetkisi tamamen İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Münazara Kulübüne aittir.

• Yarışma online bir platformda meet programı üzerinden yapılacaktır.

• Bu yarışma, İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Münazara Kulübü ve İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğü ile yürütülmektedir.

• Yarışma öncesi çıkabilecek sorunları önlemek amacıyla, yarışmaya katılan okulların, öğrenci değişikliklerini ve yarışmaya kaç takım ile katılmak istediklerini, 01 Nisan 2021 tarihine dek bildirmeleri gerekmektedir.

• Yarışmaya 60’tan fazla okulun başvurması halinde okullar, başvuru tarihine göre yedek yarışmacı olarak kaydedilecektir. Yarışma başlamadan çekilen okul olduğu takdirde yedek yarışmacı okullar, yarışmaya davet edilecektir. Bu nedenle başvuru yaptığı halde yarışmaya katılmayacak okulların 6 Nisan 2021 tarihine dek bilgilendirme yapmaları gerekmektedir.

• Yarışmada, finale çıkma başarısı gösteren takımlara, ayrıca yarışmanın en iyi konuşmacısına plaket ve sertifikaları adreslerine gönderilecektir.

• Yarışma ile ilgili duyurular icsbl.munazara@instagram.com ; https://m.facebook.com/denizli.icsbl, http://ibrahimcinkayasbl.meb.k12.tr adreslerinden takip edilecektir.

.

YARIŞMA KURALLARI

1. Genel Kurallar

• Münazarada karşı tarafın tezlerinin cevaplanması ve karşı tezlerle bunların çürütülmeye çalışılması, temel görevlerden biridir. Çürütülmeyen tezler geçerli sayılır. Kimin haklı olduğunu bulmaktan çok, kimin konusunu daha iyi savunduğu ortaya çıkar.

• 1 takım; 2 öğrenciden oluşmaktadır.

• Parlamenter münazara kurallarında hükümet ve muhalefet olmak üzere iki taraf mevcuttur. Hükümet açılış, hükümet kapanış, muhalefet açılış, muhalefet kapanış olmak üzere 2’şer kişiden oluşan 4 takım ve toplamda 8 yarışmacı vardır. Tartışılacak konu yarışmacılara 15 dk. önceden verilir. Takımlar, verilen konuyu belli kurallar çerçevesinde tartışmak zorundadır. Ayrıca maçı değerlendirecek olan bir jüri komitesi bulunmaktadır. Bu komite maçın sonunda 1.,2.,3.ve 4. olan takımları açıklar ve geribildirimde bulunur. Geribildirim, jürinin sıralamayı yaparken nelere dikkat ettiğini açıkladığı maçın çatışma noktalarını da özetleyen konuşmadır.

• Tartışılacak olan konu ve takımların pozisyonları genellikle maçın başlangıcından 15 dk. önce açıklanır.

• 15 dk.lık süre içerisinde münazırlar, kendilerine verilen göreve ve savunacakları düşünceye uygun bir strateji geliştirerek kısa kısa notlar alırlar. Maç esnasında bu notlardan yararlanabilirler.

• Konuşmalar her münazır için 7 dk. 20 sn.dir. Birinci dakika ile altıncı dakika arasında münazırlar karşı kanada üye diğer münazırlardan soru alma hakkına sahiptir. Her bir münazır bir soru almak zorundadır.

• Yarışmacıların konuşmaları esnasında jürinin belirlediği zaman tutucular konuşmaların birinci ve altıncı dakikalarını sesli olarak belirteceklerdir.

• Bir münazara maçı, ortalama 1 saat sürmektedir. Bu bir saatin sonunda jüri heyeti aldığı notlara bakarak maçın galibini açıklar. Jüri heyeti kesinlikle, münazırların sunumlarını ne kadar etkileyici yaptıklarına değil, düşüncelerinin ne kadar sağlam ve tutarlı olarak ayakta kaldığına bakarak galibi ilan ederler.

• Konular 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda belirtilen esaslara uygun olarak verilecektir. Konular Türk toplumunun örf ve âdetlerine, genel ahlaki kurallara, anayasamızda belirtilen hak ve esaslara aykırı düşmeyecek şekilde düzenlenerek duyurulacaktır.

• Genel Olarak; insan hakları, kadın hakları, hayvan hakları, ekonomi, hukuk, sosyal devlet, uluslararası ilişkiler, spor etiği, sağlık koşulları, salgın yönetimi gibi alanlarda güncel konular verilecektir.

• Örnek Konular:

1) – Genetik yapısıyla oynanmış besinlerin satımı yasaklanmalıdır./Yasaklanmamalıdır.
2) – İlaç firmalarının reklam yapmalarına izin verilmelidir./Verilmemelidir.
3) – Yapay zeka çalışmaları durdurulmalıdır./Durdurulmamalıdır.
4) – Kadınlara siyasette pozitif ayrımcılık yapılmalıdır./Yapılmamalıdır.
5) – Türkiye AB’ye girmekten vazgeçmelidir./ Vazgeçmemelidir.

• Turnuva esnasında konu anlaşılmadığı takdirde yarışmacılar, konular verildikten sonra henüz katılımcılar yarışma salonlarına dağılmadan önce jüriye konu ile ilgili soru yöneltme hakkına sahiptir.

• Puanlama esnasında hitabetten çok argümantasyon dikkate alınacaktır.

• İçerik ve argümantasyon puanlama kriterinde başat ögedir.

• Her bir maçın sonunda derece ile doğru orantıda puanlandırma yapılacaktır.

1. olan 3 puan;
2. olan 2 puan;
3. olan 1 puan;
4. olan 0 puan alacaktır.

Bu puanlar bir sonraki turda yarışılan kişilerle eşit güçte olunmasını sağlar. Üst tura geçerken bu puanların toplamı belirleyici olacaktır.

• Yarışmaya hazırlık sürecinde ve yarışma esnasında takımlar yalnız çalışacak ve yarışacaklardır. Öğretmenlerinin yardımına izin verilmez.

• Takımlar hazırlanırken kitap, gazete, dergi vs. her türlü yazılı kaynaklardan yararlanabilirler.

• Takımların kura ile belirlenmesinden sonra, hazırlıklar sırasında her türlü teknolojik cihazın kullanımı yasaktır.

• Jüri, 15 dakikalık jüri tartışması sonrasında bağımsız olarak hangi takımın kazandığını ve yukarıda belirtilen puan aralığını dikkate alarak konuşmacı puanlarını belirler. Yarışacak takımlar 1. turda kura ile belirlenir. Daha sonra sıralamadaki puanlarına göre bir altlarında bulunan takım ile tartışırlar.

• Yarışmaya katılım gönüllülük esasına dayalı ve ücretsizdir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:
İBRAHİM CİNKAYA SOSYAL BİLİMLER LİSESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ:
HATİCE HÜLYA YILDIZ 0530 877 60 44

SEÇİCİ KURUL:
Turnuvada komite başkanı daha önce birçok ulusal ve uluslararası turnuvada başkanlık görevlerinde bulunmuş olanı ODTÜ Münazara Topluluğundan UMUT ERYILMAZ’ dır. Komite başkanı tarafından onaylanmış olan jüriler ulusal ve uluslararası dereceleri olan, üniversite münazara kulüplerine üye, alanda yetkin kişilerden oluşacaktır. (Komite başkanı ile ilgili gerekli belgeler ekte sunulmuştur.)

ÖDÜLLER:
Her münazıra katılımcı sertifikası verilecektir. ( Sertifikalar, 6698 sayılı kişisel verilerin korunması hakkındaki kanuna uygun olarak hazırlanacaktır.)
Finalist takımlara finalist plaketi,
En iyi konuşmacıya en iyi konuşmacı kupası,
Şampiyon takıma şampiyon kupası ödül olarak verilecektir.

ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK ALINACAK TEDBİRLER
Münazaraya katılım aşamasında başvuru yapan engelli öğrenciler ve-veya danışman öğretmenleri, başvuru formunda durumlarını beyan etmeleri halinde okulumuz tarafından münazara sürecinde ihtiyaç duyulması muhtemel yardım imkanları sunulacaktır. Engellilik durumu jüri tarafından değerlendirilecek ve gerekli tedbirler alınarak düzenlemeler yapılacaktır.

GİDERLER:
Turnuvanın düzenlenmesi ile ilgili oluşan/oluşabilecek masraflar İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Okul-Aile Birliği tarafından karşılanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

fifteen − 7 =