Ömer Hayyam Şiir Yarışması

1) Yarışma, serbest şiir ve rubai olmak üzere iki kulvarda yapılacaktır. Serbest şiir kulvarında konu ve tarz sınırlaması yoktur. Rubai kulvarında ise, yarışmaya gönderilecek şiirler rubai şeklinde aruz veya hece vezniyle yazılmış olmalı; tek dörtlükten oluşmalıdır. Rubailerde işlenecek konu ise, felsefi bir tarzda olmak kaydıyla varoluş, doğa, aşk vb. her türlü konu olabilir.

2) Her katılımcının, yarışmaya bir (1) adet serbest şiir ve bir (1) adet rubai gönderme hakkı bulunmaktadır. Değerlendirmenin daha sağlıklı olması adına bu karar alınmıştır. Lütfen riayet ediniz ve fazla şiir göndermeyiniz.

3) Yarışmaya gönderilen şiirler antoloji halinde bir araya toplanılacak ve  tüm katılımcılara pdf olarak yollanacaktır. Ama şiirlerin tüm telif hakları şiirlerin sahiplerine aittir ve şiirler hiçbir şekilde bir basılı yayında kullanılmayacaktır. Yarışmaya katılan kişiler, şiirlerinin diğer katılımcılar tarafından görülebileceğini kabul etmiş sayılır.

4) İlk önce finale kalan yarışmacılar belirlenecek daha sonra finalistler arasından dereceye girenler belirlenecektir.  Değerlendirme ile ilgili bilgiler, yarışma başvuru süresi bitiminden sonra sitemizde yayınlanacaktır. Dereceye giren şiirler sitemizden yayınlanacaktır. Bu işlem için katılımcılardan ayrıca izin alınmayacak, yayınlama karşılığı bir telif ücreti verilmeyecektir. Yarışmaya katılan kişiler, şiirlerinin dereceye girmesi durumunda internet üzerinden bir defaya mahsus olmak üzere (bir hafta gibi bir süreliğine) yayınlanmasını kabul etmiş sayılır.

5) Yarışma başvuru tarihleri: 26 Temmuz 2011 – 20 Kasım 2011 tarihleri arasıdır.

6) Sonuçlar Ömer Hayyam’ın ölüm yıldönümünde, 4 Aralık tarihinde, sitemizden yayınlanacaktır.

5) Ödüller:

Serbest Tarz Birinci (1 adet) : 750 TL

Rubai Kulvarı Birinci(1 adet): 500 TL

Mansiyon ödülleri  (3 adet) : 100 TL

Ayrıca tüm katılımcılara Ömer Hayyam şiirlerinden oluşturulmuş bir e-kitap gönderilecektir.

http://www.yenimecmua.com