Okyanus Koleji Genç Araştırmacılarını Arıyor

“Dünya’da oksijen olmasa ne olurdu?”, “Yüzyıllar önce Dünya var mıydı?”, “Dünyada hangi canlı türleri yaşıyordu?”, “Acaba Dünyamızdan başka diğer gezegenlerde de hayat var mıdır?”, “Uzay araçları nasıl çalışır?” gibi sorulara cevap arayacak olan Okyanus Koleji Ortaokul öğrencileri araştırmaları ile ‘Bilim İnsanı’ olma yolunda ilk adımı atacaklar.

‘Keşfetmek En Büyük Mutluluktur’

“Keşfetmek, bilinmeyene ulaşmak ya da bu uğurda çabalamak öyle mutluluk ve heyecan verici olmalı ki bilim insanları bu yüzden zihinlerindeki problemlere cevap bulana kadar yılmadan çalışmışlardır.” diyen Okyanus Koleji Ortaokul Ana Bölüm Başkanı Sabiha Yılmaz “Ne de olsa her bilim insanı zamanında sizin gibi birer çocuktu” dedik. Olayları gözlemlemenizi, olaylar arasında ilişkiler kurmanızı, gözlemleriniz sonrası dünyaya farklı gözlerle bakmanızı istedik. Duyduğuyla yetinen değil, araştıran, sorgulayan, teknolojiyi kullana, gruplar halinde çalışabilen, insanlarla iyi ilişkiler kuran ve kendi çalışmalarını başkalarıyla paylaşabilen bir nesil olacağınız ümidi ile; Okyanus’un Genç Araştırmacıları olmanızı bekliyoruz.” diyerek öğrencileri yarışmaya davet etti.

Yarışma Hakkında Genel Bilgi

Okyanus’un genç araştırmacısı bilim yarışması Ortaokul Fen Bilimleri zümresi tarafından her ay düzenlenmekte. Bu yarışmaya Okyanus Kolejleri Ortaokulu’nda öğrenim gören tüm öğrenciler yarışmaya katılabilirler. Yarışmaya başvurular bireysel olarak kabul edilmekte. Yarışmaya başvuran öğrenciler kendi kademeleri arasında değerlendirilecek. Yapılan araştırmalar, okulunuzda fen bilimleri öğretmenleri tarafından değerlendirilir. Yarışmada 5. 6. 7. ve 8. sınıflardan birer tane birinci seçilecek. Birinci olan öğrencilere 20 Okyanus Yıldızı verilecek.

Yarışma Temaları:

KASIM – GDO Hayatımızın Neresinde?

ARALIK – Kanser

MART – Nesli Tükenen ve Tükenmekte Olan Canlılar

NİSAN – Küresel Isınma ve İklim Değişimleri

MAYIS – Doğal Afetler

Yarışma Şartları

Başvurular İnteraktif üzerinden yapılacak.
Okyanus Kolejleri Ortaokul öğrencileri bu yarışmaya katılabilirler.
İnteraktifteki başvuru formunu başlıklarına uygun olacak şekilde doldurulmalı.
Yarışmanın son başvuru tarihi her ayın 25’i olacak.
Her ay belirlenen temalarda araştırma konusu seçilmeli.
Belirlenen temalar dışında yapılan çalışmalar kesinlikle değerlendirilmeyecek.
Konu ile ilgili yapılan araştırma dosyası hazırladıysanız veya maket çalışmaları yaptıysanız okulunuzdaki fen bilimleri öğretmenlerine teslim etmeniz gerekmekte.