Okyanus Koleji Avrupa Birliği IYIPO Proje Yarışması Başarısı

Okyanus Kolejleri, Avrupa Birliği IYIPO Genç Mucitler Proje Yarışması’nda Türkiye’ye iki altın madalya birden kazandırarak, bir ilki gerçekleştirdi.

Okyanus Kolejleri, Avrupa Birliği’nin düzenlediği “IYIPO Genç Mucitler Proje Yarışması”nda, Türkiye’nin gururu oldu. Okyanus Kolejleri, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yapılan yarışmada iki altın madalya birden alarak büyük bir başarıya imza attı.

OKYANUS KOLEJLERİ, TÜRKİYE’Yİ İLK DEFA İKİ ALTIN MADALYA İLE BİRDEN BULUŞTURDU

26-30 Nisan 2012 tarihleri arasında düzenlenen ve 29 ülkeden 100 projenin katıldığı IYIPO Genç Mucitler Yarışması’nda Okyanus Kolejleri, bilgisayar alanında birinci olarak altın madalya aldı.

Kimya alanında da birinciliğe layık görülerek altın madalya alan Okyanus Kolejleri’nin projesi, aynı zamanda katılan projeler arasında “En Değerli Proje” seçildi.

Yarışmada birinci olan Okyanus Koleji öğrencilerine, altın madalyanın yanı sıra plaket, başarı belgesi ve dizüstü bilgisayar ödülleri Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili tarafından takdim edildi.

Okyanus Kolejleri öğrencilerinin hazırladığı projelerin, uluslararası bir proje yarışmasında iki farklı alanda altın madalya alıp, aynı zamanda “En Değerli Proje” seçilmesi, Türkiye eğitim tarihinde de bir ilki oluşturdu.

Dünyada bütün branşlarda düzenlenen 3 uluslararası proje yarışması bulunuyor.

1) Avrupa Birliği IYIPO-Gürcistan

2) Intel-ISEF-Amerika

3) Brezilya-Mostratec

Ayrıca çevre-proje alanında üç uluslararası proje yarışması bulunuyor.

1) Genius- (Amerika)

2) I.Sweep (Amerika)

3) INEPO (Türkiye)

Okyanus Koleji öğrencilerinin hazırladığı dünya birincisi olan bilgisayar projesinde, dosya ve bilgisayar için 6 kullanıcılı bir şifre programı geliştirildi. Şifre, 100 bilgisayarla 3 ayda kırılamama özelliğine sahip, ticari değeri olan bir projedir. Projeyi Cafer Can Arslan, Selim Enes Kılıçaslan ve Furkan Özbey isimli Okyanus Fen ve Proje Lisesi öğrencileri, öğretmenleri Eyüp Çakal ve Mehmet Çalışkan danışmanlığında hazırladılar.

“En Değerli Proje” seçilen dünya birincisi kimya projesi ise, çay fabrikalarının atığından yeni bir yakıt elde edilmesini kapsıyor.

Çay yakıtı, kalori, kül oranları, kükürt ve CO açısından diğer yakıt türlerinden daha üstün ve 483 kat daha ucuz. Çay yakıtının kullanılması ile Doğu Karadeniz’de yılda 270 bin ağaç kurtarılarak, odun ve kömüre verilen yıllık 40 milyon dolar tasarruf edilmiş olacak. Çay yakıtı her sene sürekliliği olan, yani tükenmeyen, sustanaible bir yakıt türüdür. Projeyi Merve Atik ve Elif Akalın isimli Okyanus Fen ve Proje Lisesi öğrencileri öğretmenleri Sadık Köroğlu ve Mehmet Çalışkan danışmanlığında hazırladılar.

Yarışmaya katılan ülkeler ise şöyle: “ABD, Brezilya, Kanada, Çin, Almanya, İtalya, Ukrayna, Makedonya, Malezya, Arnavutluk, Bangladeş, Bosna Hersek, Endonezya, Ürdün, Kenya, Moğolistan, Nijerya, Pakistan, Kazakistan, Kosova, Romanya, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Kamerun, Portekiz, Güney Kore, Kosta Rika, Güney Afrika, Sırbistan, Singapur, Kamboçya, Hong Kong, Mısır, Meksika ve Türkiye.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin