OKUMA YAZMANIN EN EĞLENCELİ HALİ HARFLERİN DANSI (Hecelemeden)

Eskişehir Tepebaşı Cahit Kural İlkokulu 1-C sınıfı öğrencileri   öğretmenleri İlkay Duru  rehberliğinde eTwinning kapsamında “HARFLERİN DANSI (Hecelemeden)” adlı projeyi okulun açık olduğu günlerde yüz yüze ve uzaktan eğitim sürecinde gerçekleştirdiler. Projenin amacı, 1. sınıf öğrencilerinin okuma yazma öğrenirken eğlenmesi, teknoloji ile tanışmaları, proje tabanlı öğretim metodunu tanıyıp benimsemeleri, öğrenciler ve öğrenci velilerinin teknolojiye bakış açılarını değiştirerek teknolojiyi bir amaç uğruna kullanabilmeyi öğretmek, okuma yazma öğretimini somutlaştırarak öğrencilerin ses temelli cümle yöntemine göre hecelemeden okuyup yazmalarını sağlayabilmektir.

Farklı şehirlerden 10  birinci sınıf öğretmeni (Mersin Yenişehir Necdet Ülger İlkokulu Proje kurucusu  Esin KARAKAŞ YILMAZ, Mersin Mezitli Hatice Uluğ İlkokulu  proje kurucusu Özden ARAR, Eskişehir  Tepebaşı Cahit Kural İlkokulu İlkay DURU , Akdeniz  Şehit Recep Aslan İlkokulu  Yeşim Kurtuluş YAPRAK, İncirliova Osmanbükü Ekrem Çiftçi İlkokulu Sevgi  DEMİR, Kırşehir Mucur, Şehit Astsubay Sedat Mert Cumhuriyet İlkokulu  Mesut ŞAHAN, Ümraniye  Mehmet Akif İlkokulu Sevgi OBALI, Bilecik  İçköy İlkokulu  Fatma CAN,  Eğirdir  Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Esma YILMAZ, AYDIN, Recep Tayyip Erdoğan İlkokulu Ayşe DELİGÖZ  )  bir araya gelerek harika bir projeye gerçekleştirdiler.

İlkay DURU  “Biz ve öğrencilerimiz için çok heyecan verici ve aynı zamanda çok verimli bir projeydi. Her harf için hikayeler dinledik, oyun hamuru, oyuncak , şarkı, tekerleme, mandala, yemek , oyun ve drama çalışmaları yaparak eğlenceli aktiviteler gerçekleştirdik. Aynı zamanda bu aktiviteleri çeşitli web 2 araçları kullanarak destekledik. HECELEMEDEN okuma yöntemi ile dersleri eğlenceli ve aktif hale getirerek çocukları okumaya teşvik ettik. Proje sonunda öğrencilerimiz  hecelemeden, akıcı ve anlamlı okumayı öğrendiler. loganımız mutlu öğrenciler başarılı olur.

Bu proje ile
-Öğretmenlerin ve öğrencilerin   Web 2.0 araçlarını kullanma becerilerini gelişti
-Öğrencilerimiz işbirliğine dayalı öğrenmeyi keşfettiler.
-Öğrencilerde el becerileri, yaratıcılık ve araştırma becerileri gelişti.
-En önemlisi de genellikle uzaktan eğitim olmasına rağmen öğrencilerimiz  sıkılmadan, eğlenerek , teknolojiyi doğru  kullanarak okuma-yazma öğrendiler.

Sloganımız: MUTLU ÖĞRENCİ= BAŞARILI ÖĞRENCİ

Son olarak ” Her  yeni çalışma onların ufuklarını daha da açıyor ve bu bize büyük bir keyif veriyor. Projemiz  öğrencilerimizde mutlaka güzel izler bırakacaktır“ diyen
İlkay Duru  projede kendilerine destek vererek katılım sağlayan öğretmen ve öğrencilere teşekkür ettiler.

DRAMA ÇALIŞMALRIMIZDAN ÖRNEKLER https://cahitkuralilkokulu.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/26/15/976546/dosyalar/2020_11/27082545_Gizem.mp4

https://cahitkuralilkokulu.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/26/15/976546/dosyalar/2020_11/27082659_Zeynep_Ece.mp4

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seven − six =