Ana SayfaÖzel Ders BlogPIRLS Okuma Becerileri sıralamasında Türkiye ortalamanın altında kaldı

PIRLS Okuma Becerileri sıralamasında Türkiye ortalamanın altında kaldı

Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu tarafından 57 ülkede 4. sınıf öğrencilerine uygulanan Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması (PIRLS) sonuçlarına göre, Türkiye 496 puanla 39. sırada yer aldı. 57 ülkenin ortalama puanı 500 olarak belirlendi.

PIRLS Raporuna göre ilk 5 ülke:
1. 587 puanla Singapur
2. 573 puanla Hong Kong
3. 567 puanla Rusya
4. 558 puanla İngiltere
5. 549 puanla Finlandiya

pirls raporu

Türkiye, PIRLS araştırmasına ilk kez 2001’de katıldı. Türkiye 2001’de 449 puanla 35 ülke arasından 28’inci sırada yer almıştı.

PIRLS araştırması, öğrencilerin günlük yaşamda karşılarına çıkan metinleri anlamada ne kadar başarılı olduklarını ölçmeyi hedefliyor. Araştırmada, öğrencilerden metinleri anlama, yorumlama ve eleştirel düşünme becerileri değerlendiriliyor.

Türkiye’nin PIRLS araştırmasında ortalamanın altında kalmasının, eğitim sisteminde köklü reformların yapılması gerektiğini ortaya koyduğu belirtiliyor. Türkiye, eğitim sisteminin sorunlarını çözmek için gerekli adımları atarak, öğrencilerin okuma becerilerini artırabilir ve uluslararası alanda daha iyi bir konuma gelebilir.

PIRLS raporuna göre, Türkiye’de okuma becerilerinde en büyük eksiklikler, metinlerde ana fikirleri belirleme, metinleri farklı bakış açılarından değerlendirme ve metinler arasında bağlantılar kurma becerilerinde görülüyor.

PIRLS Okuma Başarısı Ölçeğinin Tarihçesi
PIRLS okuma başarısı ölçeği, PIRLS 2001’de, tüm katılımcı ülkelerdeki başarı temel alınarak ve her ülkeye eşit davranılarak oluşturulmuştur. Öğrencilerin başarısı, en son PIRLS 2021 için olmak üzere ardışık PIRLS döngüleriyle ölçeğe yerleştirilir. Her ardışık PIRLS değerlendirmesinden elde edilen başarı verilerinin PIRLS ölçeğinde raporlanması, değerlendirme döngüleri boyunca başarıdaki artış veya azalışların izlenmesini sağlar. Ölçeğin tipik bir başarı aralığı 300 ila 700 arasındadır. 2001’deki genel başarının ortalamasına karşılık gelecek şekilde 500’lük bir merkez noktası belirlendi ve 100 puan da standart sapmaya karşılık gelecek şekilde ayarlandı. PIRLS, ölçeğin merkez noktasını değerlendirmeden değerlendirmeye sabit kalan bir referans noktası olarak kullanır.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.