Okulumuz Yeşil

 Panasonic’ten Balıkesir’e çevreci eğitim programı: “Okulumuz Yeşil!”

Panasonic’in tüm dünyada başlattığı “Okulumuz Yeşil!” eğitim programı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle artık Türkiye’de. İstanbul’daki 39 ve Balıkesir’deki 20 okulun öğrencileri, program çerçevesinde hem çevre konusunda bilinçlendirilecek hem de “Çevreci Resimli Günlük” yarışmasında yarışacak. Türkiye’de birinci olan okul bir Panasonic ürününe sahip olacak ve yarışmanın 5.000 euro ödüllü Avrupa ayağında yarışma hakkı kazanacak.

Kurucusu Konosuke Matsushita’nın çizdiği “kendini topluma ve yaşam kalitesine adama” ilkesiyle Panasonic, tüm dünyada çevre bilincini genç nesillere aşılamayı hedefleyen, dünya çapında bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan “Okulumuz Yeşil!” (Eco Kids) eğitim programını İstanbul ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin desteğiyle Türkiye’ye getirdi. İlerleyen dönemlerde Türkiye’nin başka bölgelerindeki okulları da kapsayacak olan Okulumuz Yeşil! programı bu yıl toplamda 7.921 öğrenciye çevreyi korumak için neler yapabileceklerini öğretecek.

Panasonic’in 63 ülkede faaliyet gösteren çevreci bir sivil toplum kuruluşu olan FEE (Çevresel Eğitim Vakfı) ile birlikte geliştirdiği “Okulumuz Yeşil” eğitim programı, ilköğretim öğrencilerine iklim değişikliğine ve gezegenin korunma yollarına dair kolay ve eğlenceli bir öğrenim olanağı sunuyor.

Okullar Yarışıyor: “Çevreci Resimli Günlük”
Okulumuz Yeşil! kapsamında hem ülke hem de Avrupa çapında okullararası bir yarışma düzenleniyor. Çevreci Resimli Günlük adı altında düzenlenecek olan yarışma, çocukların okuldaki çevre derslerinde neler öğrendiklerini ve çevreye dair düşüncelerini yazıyla ya da resimlerle anlatabileceği Çevreci Resimli Günlük’lerin arasından en iyisini belirleyecek. Öğretmenler Panasonic’in dağıtacağı Çevreci Resimli Günlükleri sınıfta öğrencileriyle paylaşabilecekler. Öğrencilerin dolduracağı Çevreci Resimli Günlükler Panasonic’e gönderilecek ve seçim süreci başlayacak. En geç 29 Nisan 2011 tarihine kadar gönderilebilecek olan Çevreci Resimli Günlükler arasından ülke çapında birinci gelenin ait olduğu okul hem bir Panasonic ürününe sahip olacak hem de Avrupa çapında yarışmaya hak kazanacak. Avrupa’da birinci olan okula ise 5.000 avro ödül verilecek.

Öğretmenler kendi çevreci ders planlarını ücretsiz oluşturacak
Okulumuz Yeşil! eğitim programı www.panasonic.com.tr adresinden takip edilebilecek. Sitede öğretmenlere kendi çevreci derslerini oluşturabilmeleri için ücretsiz eğitim materyalleri, dokümanlar, videolar ve yardımcı ders planları yayınlanacak. Panasonic bu materyalleri öğretmenlere tamamen ücretsiz olarak temin edecek. İlköğretim çağındaki çocuklar böylece çevre bilincine, küresel ısınmanın etkilerine ve geri dönüşümün dünyamıza sunduğu faydalara dair çok kapsamlı bir eğitim alabilecekler.

Panasonic Türkiye A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Shigeo Suzuki, Okulumuz Yeşil programının değerli öğretmenlerin katkılarıyla Türk çocuklarını çevre sonuçlarına dair bilinçlendirip daha sürdürülebilir bir toplumun oluşmasında önemli bir rol oynayacağını ifade ederken eğitimin sağlıklı gelecek nesillerin oluşumu için en önemli koşul olduğunun altını çizdi.

Programla ilgili ayrıntılı bilgiye ve Çevreci Resimli Günlük Yarışması’nın katılım koşullarına www.panasonic.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.