Okullarda Kullanılan Akran Arabuluculuğu Yönteminin 4 Temel Faydası

Ceren Moghaddam
Ceren Moghaddam

Akran Arabuluculuğu Nedir ?

Akran arabuluculuğu, iki veya daha fazla taraf asında doğan anlaşmazlığı çözmelerine yardımcı olmak için eğitimli akranların yardımını kullandığı bir çatışma çözme biçimidir. Akran arabuluculuğunun amacı, dahil olan bireylerin, dış kaynaklardan yargılama olmaksızın tüm tarafların kabul edebileceği bir anlaşmaya varmasıdır. Genellikle aktif dinleme, problem çözme teknikleri ve iletişim becerilerini içerir. Akran arabuluculuğunu daha fazla kullanan ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya, Almanya, Yeni Zelanda, İrlanda ve İsveç bulunuyor.

 

 Okullarda Kullanılan Akran Arabuluculuğu Yöntemin 4 Temel Faydası :

  1. Geliştirilmiş iletişim: Akran arabuluculuğu, öğrencilere çatışmasız bir ortamda iletişim kurma fırsatı sağlar. Bu, olumsuz davranışlara veya saldırganlığa başvurmadan çatışmaları çözmek için gereken becerileri geliştirmelerine yardımcı olur.
  2. Anlaşmazlık çözümü: Öğrenciler, akran arabuluculuğu yoluyla, bir anlaşmazlığa dahil olan tüm taraflar için kabul edilebilir sonuçları etkili ve yapıcı bir şekilde müzakere etmeyi öğrenirler, böylece okul faaliyetlerinden veya derslerden uzaklaştırma veya atılma gibi daha ciddi disiplin cezalarından kaçınırlar.
  3. Duygusal öğrenme: Çatışan iki taraf arasında arabuluculuk yapma süreci duygusal olarak zorlu olabilir ama aynı zamanda her iki taraf bir araya geldiğinde ve yetişkin müdahalesi veya anlaşmazlığa dahil olan taraflardan herhangi birinin zorlaması olmadan, çocukların daha fazla büyümesine izin verildiğinde ve kendi şartlarında anlaşmaya vardığında duygusal olarak ödüllendirici bir ortam oluşur. Bu süreçleri yönetebilmek ve başarılı bir sonuca ulaşmak duygu yönetimi becerisinin kazandırılması için de önemli bir adımdır. Yetişkinler bu olayların sonuçları öğrencilere doğrudan dayatmamış olur. Böylece öğrenciler eylemlerinin sonuçlarını anlayarak yetişkinliğe adım atmak için eşsiz deneyimler yaşama fırsatı bulurlar.

4. Artan empati ve Saygılılık: Çatışma çözümü sırasında akranlarıyla etkileşime geçerek, öğrenciler diğer bakış açıları hakkında daha fazla içgörü kazanır ve bu da birbirlerine karşı artan saygı ve empatiye yol açar. Bu, zamanla sınıf arkadaşları arasında daha sağlıklı ilişkiler geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Ceren Moghaddam
Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Tiyatro, Oyunculuk, Yaratıcı Drama, Müze eğitimi, Takım çalışması, Etkili İletişim, Beden Dili, Enneagram, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Liderlik, İkna teknikleri ve Hikayeleştirme (University of Michigan) , P4C (Montclair State University) aldığı eğitimler arasındadır. Türkiye Gençlik ve Çocuk Müzeleri Derneği yönetim kurulu üyesidir. İstanbul başta olmak üzere Türkiye ’nin pek çok ilinde kurumlara ve şahıslara danışmanlık yapmaya ve eğitimler vermeye devam etmektedir.