Okul Öncesi Eğitimde Stem Eğitimi

Okul öncesi eğitimin öneminin her geçen gün artmasını oldukça sevindirici buluyorum. Eski anlayışların yerini dünya standartlarında program ve yaklaşımlara bırakması son derece önemli. Uzun yıllardır ülkemizde bakım amaçlı olarak nitelendirilen okul öncesi eğitim artık ileriye taşınan temel bir kademe anlayışına dönüştü. Üst kademelerde uygulanan yaklaşımların okul öncesi eğitime uyarlanması gerekliliğinin geleceği inşa ederken ne kadar önemli olduğu farkedildi.

Stem çalışmalarına bakışımız

  1. Çocuklarımızın Matematik,fen ve teknolojiyi kullanarak gerçek hayatta ki problemi nasıl çözebileceğine odaklandık. Söz konusu okul öncesi olunca da biraz duygularıda kattık işin içine. Henüz yeni yeni bilgi ve becerilere sahip olan miniklerin önemle üzerinde durduğum “minik adımlar”ilkesini es gecmeden  ve gelisimsel gerceklikleri de göz onünde bulundurarak Stem çalışmalarıni Okul öncesi Egitime nasıl uyarlayacağımız konusunda calışmalar yaptik. Bu doğrultuda Okul öncesi egitimde başlangıç olarak öncelikli adımımız, çocuklarin farklı disiplinlerin icerisinde yer aldığı problemleri cözme becerilerini gelistiricek etkinlikler hazırlamak oldu. Bunun için tüm bu dinamikleri kullanması gereken hafta sonu çalışmaları hazırlayarak birden fazla gelişimi alanlarını destekleyerek çocuğun eğlenmesini aynı zamanda düşünmesini istedik. Farklı bir bakıs acısı tasıyan bu çalısmalar, çocuğun tüm sayfaya odaklanmasını gerektiriyor bunu yaparken de ‘kaç tane ,ne renk,ne hissettin,eski bilgini hatırla,sen olsan,hayal et vb. gibi birçok sorunun cevabını arıyor ve cocuğu düşünmeye bilgi ve becerilerini kullanmaya yönlendiriyor. Gözlemim ise cocukların bu uygulamalardan sonra cok daha dikkatli,sorgulayan ,birden fazla ayrintıyı keşfedebilen bir beceriye ulaştığidir.Kısacası kazandıkları bu beceri ileriki kademelerde ćok daha verimli çaĺışma ve uygulamalara zemin hazırlamış oluyor.

 

2.Gelişen dünya ihtiyaçlarına ancak ve ancak gelişmeleri takip ederek ,uyarlayarak,geliştirmeye calısarak cevap verebilir ve yeni dünyaya ayak uydurabiliriz. Bence STEM çalışmaları yeni dünya insanının yetismesine ışık tutuyor. Bu nedenle bu çalışmalarla okul öncesinden itibaren ilk adımları atarak geleceği şekillendiren,düşünen,üreten,farklı bakış açıları gelistirebilen,bakan değil gören  bireyler yetistirmiş olmayı umut ediyorum.

Sibel Aydın

Oğuzkaan Koleji Anaokulları Koordinatörü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here