OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ANNE VE BABANIN BEKLENTİLERİ NASIL OKUNMALI?

Okul öncesi
Okul öncesi eğitim

Okul öncesi öğretmeni her öğretim yılına, yeni öğrenciler, anne ve babalar ve büyük oranda bir bilinmezlikle, sil baştan başlar. Çocukları ve aileleri tanıma aşaması oldukça zorlu bir o kadar da tecrübe kazanmayı hızlandırıcı özelliktedir. Bu süreç yaşandıkça ‘tamam artık oldum’ denilemez çünkü toplumsal yaşantılardaki olumsuzluklar haklı olarak her geçen yıl daha endişeli ve daha çok sorgulayan aileleri karşımıza çıkarır.
Bunca yıllık meslek hayatımda ve biliyorum ki ;sizlerin de meslek hayatında ki tecrübelerinizden şu çok net olarak karşımıza çıkar. ’ÇOCUK İLE BİR YOL BULMAK ÇOĞU ZAMAN MÜMKÜNDÜR. ÖNEMLİ OLAN AİLE İLE BİR YOL BULABİLMEKTİR VE KENDİNİZİ İYİ ANLATABİLMEKTİR.’
Bu yolu bulurken genel anne ve baba beklentilerinin değerlendirilmesi büyük ölçüde bize yol gösterici olacaktır. Okul öncesi velisi aynı okul öncesi öğrencisi gibidir. Meraklıdır, endişelidir, güven duymak ister, somut verileri görmek ister. Bu yolda üzerinde durulması gereken en önemli nokta anne ve babaya güven duygusu vermektir.Ben de siz okul öncesi meslektaşlarımla bu konuda yol gösterici olabileceğini düşündüğüm başlıkları paylaşmak istedim.

1)GÜVEN DUYGUSUNU GELİŞTİRMEK
*Anne ve babaya güven duygusunu kazandıran en önemli nokta ’doğru ve zamanında yapılmış geri bildirimler ile endişe ve merak duygusunu gidermektir. Anne ve baba sizin tarafınızdan çocuğu ile ilgili ne kadar çok bilgiye sahip olursa o kadar çok güven duyar. Okula gelmeyen çocuğun aranması, okuldaki sıkıntılı bir durumun hemen haber verilmesi dışında bu aramaların olumlu durumlarda da gerçekleşmesi anne ve baba için çok değerlidir. Hatta iş yoğunluğundan görüşemediğiniz anne ve babalarla belli aralıklarla yapacağınız genel bir bilgilendirme anne ve baba da çocuğunun doğru ellerde olduğu inancını ve güvenini güçlendirir.

2) SOMUT VERİLER SUNMAK
*Anne ve babaların diğer önemli beklentisi somut verilerdir. Hafta içi yaptığınız etkinliklerin evlere gönderilmesi somut bir veridir. Ancak bu verilerin en üst seviyede işe yarayabilmesi için belli bir düzen ve profesyonellikle veliye sunulması gerekir. Çantaya sıkıştırılmış görüntüsü veren çalışmalar anne ve baba da işe yaramazlık duygusu yaratır. Güzel bir düzen içinde sunum ise velinin o çalışmalar değer vermesini ve somut olarak bir haftanın değerlendirmesini yapmasını sağlar. Bu nedenle CUMA GÜNÜ YA DA BELİRLEDİĞİNİZ ZAMAN DİLİMLERİNDE ETKİNLİKLERİN ÖZENLE HAZIRLANIP DOSYA ŞEKLİNDE VE (tamamlanmamış etkinlikler gibi)BELLİ ÖZEL DURUMLAR İÇİN KÜÇÜK NOTLARLA BİRLİKTE VELİYE İLETİLMESİNİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUM. (ÖNEMLİ :Asla çocuğun yerine, yarım gitmesin diye etkinlik bir başkasına tamamlatılamaz. Yarım kalan çalışma ile ilgili evde tamamlatılması için anne ve babaya mümkünse telefonla dönüş yapılır ya da belirtiğim gibi küçük bir not ile bilgilendirilir..Ve bu konuda zamanı kullanma becerisinin belli süreç içerisinde oluşacağı çocuğunun bu konuda destekleneceği belirtilerek oluşabilecek veli endişesi giderilir. Ya da rehberlik birimi ile işbirliğine girilmelidir.)
*Hafta sonu için evlere gönderilen uygulama çalışmalarının da pazartesi günü muhakkak incelenmesi üzerlerine gereken notları ekleyip tekrar eve gönderilmesi de bir somut veridir.
*Hafta içi sınıf içerisinde ya da branş derslerinde yapılan çalışmaların fotoğraflanıp velilerle paylaşılması da veli için elle tutulur bir veridir. ÇEKİLEN RESİMLERİN VELİ TARAFINDAN YANLIŞ ANLAŞILMAYA YOL AÇMAYACAK DURUMLARINA DİKKAT EDİP, İNCELENDİKTEN SONRA PAYLAŞMANIZIN VE ANNE VE BABANIN ÇOCUĞUNUN GÜN İÇERİSİNDE YAPTIKLARINA ŞAHİT OLMASI ,SOMUT OLARAK KAYGILARI AZALTACAK ÖNEMLİ BİR DEĞERİ VARDIR.

3) KURUMSAL YAPININ OLMAZSA OLMAZI’ EKİP ÇALIŞMASI VE OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİ’ NİN HİSSETTİRİLMESİ

*Öncelikle size iletilen sorunun gerçekten sizin cevap verebilme sınırları içerisinde olup olmadığını doğru analiz etmek gerekir.Kendi alanınız dışında vereceğiniz cevaplar hem doğru olmayacağı gibi hem de tamin edici olmaz.Sorunu daha da büyütür.(müdürlerinize iletilmesi gerekenler, koordinatörünüze iletilmesi gerekenler,rehberlik birimine iletilmesi gerekenler gibi..)
*Sorun iletildiği andan itibaren hemen cevap vermek yerine biraz zaman istemek,İlgili birimlerle paylaşmak doğru ve çözüme yönelik cevaplar için oldukça önemlidir.
*Sorunun cevabı ile ilgili net bilgiler elde ettikten sonra mesajla değil bizzat arayarak en kısa süre içerisinde veli bilgilendirilmelidir.

*Eğitim bizim işimiz .Tabi ki bilimsel veriler ve tecrübelerle şekillendiriyoruz programımızı.Ancak bazen anne ve babanın bizlere ilettiği görüşler olgunlaştırıldığında programımızı geliştirmeye yönelik artılar sunabilir.Bu da okul aile işbirliğine katkı sağlar.

HER ANNE VE BABA İÇİN ÇOCUĞU ÇOK ÖZELDİR. ÇOCUKLAR SİZLERİ ONLARA KARŞI DAVRANIŞLARINIZLA, ANNE VE BABALAR İSE ÇOCUKLARININ ANLATTIKLARI İLE DEĞERLENDİRİR. BU NEDENLE YUKARIDA BAHSETTİĞİM KONULAR DİKKATE ALINIRSA ANNE VE BABANIN SİZE GÜVEN DUYMASI  VE EMANET ETTİĞİ YAVRUSU İÇİN DOĞRU BİR KARAR VERDİĞİNİ DÜŞÜNMESİ AÇISINDAN ÇOK DAHA FAZLA ANLAMINIZ OLUR.

Sibel Aydın
Oğuzkaan Koleji
Anaokulları Koordinatörü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here