Okul Dışı Ortamlarda Fen Derslerinin Öğretimi

Fen Derslerinin Öğretimi

TÜBİTAK 2237 Kodlu Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı, 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği kapsamında “Okul Dışı Ortamlarda Fen Derslerinin Öğretimi” isimli proje için başvuru yapılmıştır. 04-09 Şubat 2019 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesinde yapılması planlanan proje, Eğitim Fakültelerinin Fen Bilgisi öğretmenliği programında kayıtlı 3. veya 4. sınıfa geçmiş veya okumakta olan öğrencileriyle gerçekleştirilecektir. Yapılacak projede ikili grup çalışmasına olanak sağlaması göz önünde bulundurularak katılımcı sayısı 30 kişi olarak belirlenmiştir.

Proje için katılımcıların konaklama, ulaşım, projede kullanacakları kırtasiye masrafları ve yemekleri proje bütçesinden karşılanacaktır.

Bu proje kapsamında son yıllarda gerek uluslararası gerekse ulusal alan eğitiminde yenilikçi bir öğrenme yaklaşımı olan okul dışı öğrenme ele alınmaktadır. Daha çok öğrencilerin eğlenceli zaman geçirdiği yerler olarak görülen okul dışı öğrenme ortamları, fizik öğretiminde önem kazanmış, eğlencenin yanı sıra tamamlayıcı öğrenmelerin gerçekleştiği alanlar olarak ön plana çıkmaya başlamıştır (Lewalter & Geyer, 2009). Öğretmen yetiştirme programları ve öğretmenlerle yapılan araştırmalar incelendiğinde okul dışı etkinliklerin nasıl uygulanacağı yönünde büyük bir boşluk olduğu ortaya çıkmaktadır (Knapp, 2000). Aynı zamanda etkili öğrenmenin gerçekleşmesi için bu ortamlarda ve sınıf içi tamamlayıcı etkinliklerde amaca uygun olarak bazı öğretim yöntem ve tekniklerin iç içe kullanılması gerekmektedir. Oktay ve ark. (2018) çalışma sonuçlarına göre okul dışı öğrenme ortamlara oldukça az vurgu yapılan ve bu alanda boşluk olduğu düşünülen fizik alanını zenginleştirmek adına bu projede Eğitim Fakültelerinde Fen öğretmenliği programında okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencileri yer alacaktır.

BAŞVURULAR 15 OCAK 2019 SAAT 17:00’DE BİTECEKTİR.

Proje başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin