OKİJENİM BOL OLSUN

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
O2 MİKTARININ AZALMASI, CO2 MİKTARININ ARTMASI VE CO2 TUTAN BARYUM HİDROKSİT İLE TEPKİMESİNİN DENEYLE GÖSTERİLMESİ, DETERJANLARIN CANLILAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZLUKLARININ BİTKİLER VE KÜLTÜR ÇİÇEKLERİ ÜZERİNDE DENEYSEL OLARAK GÖSTERİLMESİ AMAÇLANMIŞTIR.

PROJE HEDEFİ:
SAĞLIKLI VE TEMİZ ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRMAK, DENEYSEL OLARAK OKSİJEN MİKTARINDAKİ AZALMAYI GÖSTERMEK. ÖĞRENCİLERİN ÇEVREYİ TEMİZ TUTMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMEYİ, ÇEVREYE ZARARLI OLAN CO2,DETERJANLAR VE SERA ETKİSİ GÖSTEREN GAZLARIN CANLILAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZLUKLARIN AZALTILMASINI, DENEYSEL OLARAK GÖSTERMEYİ HEDEFLEDİK.

PROJE ÖZETİ:
BU PROJE İLE O2 İKTARINDAKİ AZALMA ÇEVREDEKİ ZARARLI GAZLARIN VE CO2 NİN ARTIŞI SICAKLIKLAR VE SULARIN PH LARI NEDENLERİ İLE GÖSTERİLDİ. SERA ETKİSİ BELİRLENDİ. BİTKİLER,CANLILAR VE SULARDAKİ DETERJANLARIN O2 MİKTARLARINI NASIL TÜKETTİĞİ DENEYSEL OLARAK AYRI AYRI GÖSTERİLMİŞTİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
BU ÇALIŞMADA ÇEŞİTLİ BİTKİLER ÜZERİNDE DENEYLER YAPILDI. ÇEVREDEKİ O2 VE CO2 ORANLARI DENEYSEL OLARAK BELİRLENDİ. DETERJANLARIN BİTKİLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ KONTROL GRUPLARI İLE KARŞILAŞTIRILDI. TEMİZ SU İLE SULANAN BİTKİLER VE TAHILLAR ÜZERİNDE GELİŞMELERİN VERİMLİ OLDUĞU, ÇEŞİTLİ ATIKLAR VE DETERJANLARLA SULANAN BİTKİLERİN İSE AZ GELİŞTİĞİ YADA KURUDUĞU GÖZLENDİ. KİRLİ SULARIN ASİTLİK VE BAZLIKLARI VE SICAKLIK DURUMLARI AYRI AYRI TESPİT EDİLDİ. ÇEVREDEKİ O2 MİKTARLARI ÇEŞİTLİ YERLERDE(ORMANLIK ALAN, SU KENARI, ŞEHİRLERDE, BİNALARDA) TESPİT EDİLDİ. TEMİZ VE O2 Sİ BOL ORTAMLARIN ÖNEMİ İÇİN O2 YÜZDESİ BELİRLENDİ. DETERJANLARIN BİTKİLER ÜZERİNDEKİ ZARARLARI DENEYSEL OLARAK TESPİT EDİLDİ. CO2 VE ZARARLI GAZLARIN SERA ETKİSİ DURUMU VE SULARIN ASİTLİKLERİ VE SICAKLIKLARI DENEYLERLE BELİRLENDİ. O2 VE TEMİZ HAVANIN ÖNEMİ GÖSTERİLMİŞTİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin