Öğretmenler Tarafından Üretilen Öğretim Materyalleri Yayımlandı!

Öğretim Materyalleri
Öğretim Materyalleri

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımına sunmak üzere, Bakanlığın kaynakları ile öğretmenler tarafından üretilen Öğretim Materyallerini yayımladı. Bu materyaller, ders içeriklerini daha etkili ve interaktif bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır.

Öğretmenlere yönelik etkinlikler için sayfamızı takip ediniz.

Öğretmenler Tarafından Üretilen Öğretim Materyalleri

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, eğitim alanında daha etkili hizmet sunabilmek için EBA’nın dijital, eğitimsel içeriklerini zenginleştirmeye devam ediyor.

Öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik eğitimsel dijital içeriklerin sağlanması ve sınıf içi/sınıf dışı kullanım senaryolarını destekleyen öğretim materyallerinin üretilmesi, öncelikli olarak 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan zorunlu dersler için başlatılmıştır. Üretilen öğretim materyalleri, öğretim programlarıyla uyumlu, öğretim tasarım ilkelerine uygun, temiz tasarımlı ve erişilebilirlik standartlarını karşılayan etkileşimli içeriklerdir.

Bakanlık, öğretmenlerle birlikte hazırlanan öğretim materyallerinin üretimine, başlangıçta merkezi 25 ve uzaktan 66 olmak üzere toplamda 91 öğretmenle başlamıştır. Görevlendirilen öğretmenlerle 15 ekip halinde içerik üretimine başlanmıştır.

Bakanlık tarafından belirlenen inceleme ve değerlendirme kriterlerine uygun olarak üretilen içerikler, EBA platformunda “Öğretim Materyali” sekmesi altında yayınlanmaktadır. Bu içerikler; Görsel Sanatlar (2, 3 ve 6. Sınıflar) dersinden 7 adet, Fen Bilimleri (6. Sınıflar) dersinden 8 adet, Matematik (3 ve 6. Sınıflar) dersinden 15 adet, Türkçe (3 ve 6. Sınıflar) dersinden 11 adet, Sosyal Bilgiler (6. Sınıflar) dersinden 6 adet, İngilizce (3. Sınıflar) dersinden 1 adet, Bilişim Teknolojileri (5 ve 6. Sınıflar) dersinden 46 adet, Müzik (3 ve 6. Sınıflar) dersinden 6 adet, Teknoloji ve Tasarım (7. Sınıflar) dersinden 1 adet olmak üzere, toplamda 137 kazanım ve 2.048 ekrandan oluşan 101 adet öğretim materyali artık EBA’da mevcuttur.

Üretilen öğretim materyalleri, uluslararası erişilebilirlik standartlarını karşılamak üzere görme engelli öğretmenler tarafından incelenmekte ve standartlara uygunluğu denetlenmektedir. Seslendirme ve alt yazı desteğiyle, daha fazla engelli öğrenci ve öğretmenin kullanımını sağlayarak ilgi çekici ve esnek bir öğrenme imkanı sunmaktadır.

İlköğretim kademesinde yer alan 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan tüm zorunlu derslere yönelik öğretim materyali standartlarında içerik üretimi devam etmektedir. Öğretim materyalleriyle ilgili tüm görüş, öneri ve fikirlerinizi birfikrimvar@eba.gov.tr adresinden YEĞİTEK ile paylaşabilir ve üretilen tüm yeni içerikleri EBA platformu üzerinden takip edebilirsiniz.

https://yegitek.meb.gov.tr