Öğretmen Selçuk Yusuf Arslan’a Yeşil Beceriler Ödülü Verildi

Selçuk Yusuf Arslan
Selçuk Yusuf Arslan

Hazırladığı çevre ve kodlama projesiyle, Selçuk Yusuf Arslan Avrupa Eğitim Vakfı (ETF) tarafından Yeşil Beceriler Ödülü’ne layık görüldü.

ETF’nin düzenlediği Yeşil Beceriler yarışmasına 39 ülkeden 134 başvuru yapıldı. Bilişim Teknolojileri öğretmeni Selçuk Yusuf Arslan’ın gözetiminde yürütülen “Kodlama eğitiminde çevre temalı çalışmalar” başlıklı proje, halkoyuyla yapılan değerlendirmede en fazla oyu alan üç proje arasında yer aldı.

Altındağ Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Selçuk Arslan, çevrimiçi eğitimin çevre üzerindeki etkisine ilişkin farkındalık yaratmak üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı. Pandemi döneminde senkron ve asenkron çevre temasıyla çevrimiçi etkinlikler düzenlediler. Bu çalışmalar sayesinde öğrenciler kodlama öğrenerek çevre bilinci kazandılar.

Çevrimiçi düzenlenen ödül töreninde Altındağ Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Filistin ve Hindistan’la birlikte yarışmanın üç kazananından biri oldu. Kazanan üç yarışmacı, ETF ve UNESCO’nun Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF ile işbirliğinde 21-25 Haziran 2021’de düzenlediği “Hayat boyu öğrenme sistemleri kurmak: dijital çağda yeşil ve kapsayıcı toplumlar için beceriler” başlıklı çevrimiçi etkinlikte açıklandı.

“Karbon ayak izini hesaplayan yazılım”, FCHgo! uluslararası proje yarışmasında birinci olan “hidrojen yakıt pillerini açıklayan oyun tabanlı eğitim yazılımı”, çevre sorunlarına robotik çözümler üreten, kız öğrencilerin projesi “More Coding for Girls” ve İzmir’in bir köy okulunda uygulanan “Doğa için Kodla” projeleri, okulun çevre ve kodlama konularında yürüttüğü projelerdir.

Bugün, 9 Kasım’da, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut Sn. Selçuk Yusuf Arslan’ı kutlayarak, kendisine ETF ve Avrupa Birliği’nin Yeşil Beceriler ödülünü takdim etti.

Arka Plan 

ETF hakkında

Avrupa Eğitim Vakfı, AB’nin komşu ülkelerini eğitim, öğretim ve işgücü piyasası sistemlerinde reform yapmaları konusunda destekleyen AB kurumudur. Reformu desteklemek, kanıta dayalı yaklaşımları teşvik etmek, değişimi belgelemek, analiz sunmak ve yeni beceri ihtiyaçlarının öngörülebilmesine yönelik tartışmaları teşvik etmek amacıyla politika yapıcılar ve uygulayıcılarla birlikte çalışır. AB Yeşil Mutabakatı doğrultusunda, temiz, karbon nötr, döngüsel ekonomiler ve toplumlara yönelik eğilim, AB’nin komşu ülkelere sağladığı dış yardımlarını da şekillendirmektedir.

Dr. Selçuk Yusuf Arslan hakkında

Ankara Altındağ Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bilişim teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Meslekte 15. Yılını çalışmaktadır. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği ve Bilgisayar Eğitimi programlarında; doktora eğitimini ise Hacettepe Üniversitesi Eğitim Yönetimi programında tamamlamıştır. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Gerçekleştirilmesinde STEM Yaklaşımı: Türk Eğitim Sistemi İçin Politika Önerisi başlıklı bir tez yazmıştır. Arslan’ın STEM eğitimi, özellikle kız öğrencilerin kodlama becerilerinin geliştirilmesi ve iklim değişikliğine teknoloji yoluyla çözüm konularına odaklanmıştır.

Kaynak: Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu avrupa.info.tr/tr