Öğretmen Becerilerini Geliştirme

TeachUP (Teacher UPskilling ? Öğretmen Becerilerini Geliştirme) Projesi, Erasmus + programı kapsamında Avrupa Komisyonu ortaklığında finanse edilen, Avrupa Okul Ağı Koordinatörlüğünde yürütülen ve Türkiye dâhil 10 ülkenin katıldığı bir projedir. TeachUP Projesi, aday öğretmenlere ve işbaşındaki öğretmenlere meslek hayatları boyunca sahip olmaları gereken yeni yeterlikleri [öğretmen işbirliği (teacher collaboration), yaratıcı düşünme (creative thinking), biçimlendirici değerlendirme (formative assessment), kişiselleştirilmiş öğrenme (personalised learning)] edindirmek ve ihtiyaçları karşılayabilecek stratejiler geliştirmek için tasarlanmıştır. Projenin amacı, Kitlesel Açık Çevrim içi Kurslar (MOOCs -Massive Online Open Courses) aracılığıyla öğretmenlere ve öğretmen adaylarına uzaktan eğitim vermek, uygulanacak ön test ve son testler yardımıyla bu kursların öğretmenler üzerindeki etkisini belirleyerek eğitimin ne oranda etkin ve verimli olduğunu saptamak ve uygun ölçme değerlendirme yöntemleri geliştirmektir.

Öğretmenler olarak, son on yılda sosyal ve teknolojik gelişmelerle bağlantılı artan sayıda karmaşık zorluklarla karşılaştık. Birçok öğretmenin ilk kez çevrimiçi olarak öğretmesi gereken en son COVID-19 krizi, öğretmenlerin genellikle mevcut olandan çok daha fazla desteğe ve eğitime ihtiyaç duyduğu bir durumdur.

Bu yeni zorluklar , öğretmenlerin ve öğrencilerin geleneksel rolünü sorguluyor . Öğrencilerin her zaman parmaklarının ucunda olan devasa bir bilgi havuzuna erişimi, bilginin kaynağı ve aktarıcısı olarak öğretmenin rolünü sorgulamaktadır. Öğrencilerin eğitimsel veya kültürel geçmişlerinin artan çeşitliliği ve kariyer yollarının ve işlerinin değişen doğası, alıştığımız standartlaştırılmış müfredat ve öğretim uygulamalarının yararlılığını sorgulamaktadır.

TeachUP kurs serisinde, okullarda öğretmenlerin ve öğrencilerin değişen rolünü yansıtan bir dizi öğretme ve öğrenme yaklaşımını benimseyerek bu zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğinizi keşfediyoruz . Tüm kurslar, hem pratik öğretmenleri hem de halen eğitimde olan öğretmen adaylarını hedeflemektedir. Kurslar, kariyerlerinin başından itibaren yansıtıcı ve etkili uygulayıcılar haline gelmeleri için uygulanabilir bir yol oluşturmaya yardımcı olduğundan, öğretmen adaylarının katılmaları özellikle teşvik edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

eleven − 4 =