Ana SayfaÖzel Ders BlogÖğrenme nasıl gerçekleşir?

Öğrenme nasıl gerçekleşir?

Öğrenme, yeni bilgi, beceri veya davranışların edinilmesi sürecidir. Öğrenme, insan zihninin karmaşık bir sürecidir ve farklı teoriler tarafından açıklanmaktadır. İşte bazı öğrenme teorileri ve bu teorilere göre öğrenmenin gerçekleştiği şekiller:

  1. Klasik koşullanma: Klasik koşullanma, bir uyaranın (örneğin, bir zil sesi) sürekli olarak bir tepkiyle (örneğin, salya akması) eşleştirilmesi yoluyla öğrenmeyi açıklar. Klasik koşullanma, Pavlov’un köpekleri deneyinde gözlemlenen bir öğrenme sürecidir.
  2. Instrumental koşullanma: Instrumental koşullanma, bir davranışın sonucuna göre öğrenmenin gerçekleştiği bir süreçtir. Örneğin, bir ödülün alınması ya da bir cezanın verilmesi sonrasında bir davranışın tekrarlanması veya terk edilmesi, bu teorinin bir örneğidir.
  3. Gözlemsel öğrenme: Gözlemsel öğrenme, bir davranışı başka bir kişinin yapmasını izleyerek öğrenmeyi açıklar. Bu teori, sosyal öğrenme teorisi olarak da bilinir.
  4. Bilişsel öğrenme teorisi: Bilişsel öğrenme teorisi, öğrenmenin bilişsel süreçler tarafından kontrol edildiğini ve bu süreçlerin dikkat, anlama, bellek, problem çözme ve karar verme gibi süreçleri içerdiğini savunur.
  5. Yapılandırmacı öğrenme teorisi: Yapılandırmacı öğrenme teorisi, öğrenmenin, bireylerin mevcut bilgi, inanç ve değerlerini kullanarak yeni bilgi ve anlamlar oluşturdukları bir süreç olduğunu savunur.
  6. Bağlamsal öğrenme teorisi: Bağlamsal öğrenme teorisi, öğrenmenin, bireylerin öğrenme sürecindeki çevresel faktörler tarafından etkilendiğini savunur. Bu teoriye göre, öğrenme, öğrenme bağlamına bağlıdır.

Bu teorilerin her biri, öğrenme sürecinin farklı yönlerini açıklar ve öğrenmenin nasıl gerçekleştiğine dair farklı bir bakış açısı sunar. Öğrenme, bu teorilerin birleşimi ile karmaşık bir süreç olarak anlaşılabilir.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.