Öğrenme Güçlüğü Çeken Öğrencilere Kodlama Öğretimi

Hafif ve Orta Düzey Öğrenme Güçlüğü Çeken Öğrencilere Kodlama Öğretimi Aracılığıyla Bilgisayar Kullanımının Öğretilmesi

Öğrenme güçlüğü çeken bireyler bunu Rehberlik Araştırma Merkezlerinden belgeleyerek farklı sınıflarda ayrı bir eğitim görmektedir. Bugün ülkemizde birçok okulda özel eğitim sınıfları bulunmaktadır. Bu çocukların ders planları kendilerine özel olarak hazırlanmaktadır.
Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan çocuklar teknolojiden uzak olarak yaşadıkları için bunları kullanmayı bilmemektedir. Ancak günümüzde bile teknolojiyle bu kadar iç içe yaşıyorken, teknolojiyi öğretmeden çocuklarımızı geleceğe hazırlayamayız. Bütün çocukların teknoloji kullanma becerisine sahip olması, istediği bilgiye erişebilme yetisine kavuşması gerekmektedir.

Özel eğitim öğrencileri de çağımıza ayak uydurmak, bilgisayar ve diğer teknolojik aletleri kullanmayı öğrenmek zorundadır. Kodlama öğrenerek biraz daha karışık problemleri çözmeye çalışmak, onların gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle günümüzde kodlamayı her yaş grubuna öğretebilecek yüzlerce araç varken, çocukların bunlarla buluşturulmaması büyük kayıp olur. Her çocuğun kendi öğrenme hızında, kendi seviyesine göre alabileceği birçok kodlama aracı mevcuttur. Biz öğretmenler olarak, öğrencilerimizin durumunu değerlendirip onlara uygun araçları seçebilir, onların gerekli bilgiye ve seviyeye gelmesini sağlayabiliriz.

Anahtar Kelimeler: Özel eğitim, Kodlama, Özel eğitimde kodlama, code.org, Engelsiz bilişim

ZEYNEP SAĞLAM
Çaycuma TSO Fen Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Kodlama herkes içinse bu herkese özel eğitim öğrencileri de dahildir. Günümüzde çocukların çoğu bilgisayar kullanmayı öğrenmeden dijital oyunlar oynamayı, video kanallarından video izlemeyi öğrenmektedir, bu beceriyi küçük çocuklar yapabiliyorsa özel eğitim öğrencileri de çok rahat yapabilir. Ancak oyun oynamak yerine kodlama öğrenmek çocuklara daha büyük katkılar sağlamaktadır. Kodlama öğrenmek çocuklarda algoritmik düşünme becerilerini, karar verme becerilerini ve özgüvenlerini artırmaktadır. Bu nedenle özel eğitim sınıflarında kodlama öğretilmesi, bunun müfredata konulması gerekmektedir.