Öğrencilerimizle İl Özel İdare Özel Eğitim Uygulamalı Okulu’na ziyaretimiz

10 0cak 2019 tarihinde E-twinning projesi “Heybeni İyilikle Doldur” projesi kapsamında Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenleri ve proje öğrencileri, İl Özel İdare Özel Eğitim Uygulamalı Okulu’na gitti. Okul rehber öğretmeni okul,öğrenci ve ders programları hakkında bilgiler verdi. Bunlar:
Okul,1998 yılında açılmış olup 63 kayıtlı öğrencisi vardır.Balıkesir İli’nde OÇEM ve Sevgi Özel Eğitim tek çatı altında toplanmış olup birinci ve ikinci kademe içindir. Ağır ve orta düzeyde zihinsel engelliler bu okuldadır. Bu okul türünden mezun olanlar, İl Özel İdare Özel Eğitim Uygulamalı Okulu’na kayıt olur.
İl Özel İdare Özel Eğitim Uygulamalı Okulu için kayıtta diploma şartı yoktur. RAM öğrencinin hangi okul türüne gideceğine heyet raporu ile karar vermektedir. Okulda dersler 9’da başlıyor ve 14.30’da bitiyor.27 yaşından gün almamış öğrenciler,okula kayıt edilmektedir. Gün içinde altı saat ders işlenmektedir.Dersler,din kültürü ve ahlak bilgisi,resim,müzik,beden eğitimi, iş ve uygulamalı dersler,matematik,okuma yazma şeklindedir.Derslerde yönetmelik gereği iki öğretmen bulunmak zorundadır.
Yemek ve servis hizmetleri,ihale ile devlet tarafından yapılmaktadır.
Okulda ağaç işleri,seracılık,matbaa gibi uygulamalı dersler de vardır.Bu okul mezunları, Halk Eğitim Merkezleri kurslarına katılmaktadır.
Okulun öncelikli amacı özel eğitim alan bireyin topluma uyumu,toplumun bireyi kabul etmesi,bireyi kendi işlerini yapabilen olarak yetiştirmektir.Bu nedenle akademik başarı daha sonra gelmektedir.
Bu bilgilendirmeden sonra okulu gezdik. Sınıflar az sayıda idi. Yemekhanede saksıda çiçekleri vardı ve bu çiçeklere öğrencilerin baktığını öğrendik.El emeği nice çalışmalar vardı. Şişe boyama,taş boyama,kolye,resim çalışmaları gibi.
Okul, yeni garaja giderken Kredi Yurtlar Kurumu’nun karşısında,Firdevs Hattatoğlu Meslek Eğitim Merkezi’nin yanındadır.

Hafif düzeyde olan engelli bireylerin birinci ve ikinci kademesi ise Umut Özel Eğitim’e (Toki),üçüncü kademe ise Firdevs Hattatoğlu Meslek Eğitim Merkezi’ne gitmektedir.