ÖĞRENCİLER 1 AY BOYUNCA EN ÇOK ATIĞI TOPLAMAK İÇİN YARIŞACAK

Karatay Belediyesi tarafından düzenlenen “İlkokullar Arası Atık Toplama Yarışması”nın 2’ncisi başladı. İlkokul öğrencileri arasında Sıfır Atık ve geri dönüşüm bilincinin pekişmesi, atıkların çevre ile insan sağlığına verdiği zararlarını etkili bir şekilde anlatılması ve onlarda çevre bilincinin kazanılabilmesi amacıyla yapılan yarışma için “1 Atık Çok Şey Değiştirir” sloganı belirlenirken yarışmada dereceye girenleri önemli ödüller ve birbirinden güzel sürprizler bekliyor.

Karatay Belediyesi öğrencilere geri dönüşüm bilincini kazandırmak, öğrencilerde Sıfır Atık farkındalığı oluşturmak, oluşan atıkların çevre ve insan sağlığına verdiği zararları anlatmak ve onlarda çevre bilincini kazandırmak amacıyla tüm resmi ve özel ilkokullar arası “2. İlkokullar Arası Ödüllü Atık Toplama Yarışması” düzenledi.

DERECEYE GİREN OKULLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK

Öğrenciler 17 Mart’a kadar atıkları teslim edebilecek olup yarışmada atıklar; Geri Kazanılabilir Ambalaj Atıkları (kağıt, karton, metal, plastik), Elektronik Atıklar ile Bitkisel Atık Yağlar olmak üzere toplamda 3 kategoride gerçekleştiriliyor. Toplanan her atığın kilogramına karşılık çeşitli oranlarda puanlar veriliyor ve toplanan atıklar ile yarışmanın güncel takibi de https:\\sifiratik.karatay.bel.tradresinden yapılabiliyor.

Yarışmasında 1’nci olan okula 15 bin TL para ödülü ve piknik gezisi, 2’nci okula 10 bin TL para ödülü ve tiyatro gösterimi 3’ncü olan okula ise 7 bin 500 TL para ödülü ve Karatay Hayvanat Bahçesi gezisi hediye edilecek. Yarışmanın ödül töreni ise 30 Mart Perşembe günü gerçekleştirilecek. Öte yandan yarışmaya katılan tüm okulların en çok atık toplayan sınıflarının her bir öğrencisine de ayrıca birer adet zeka oyunu hediye edilecek.

ÇOCUKLARIMIZIN ÇEVRE DUYARLILIĞINI ÖNEMSİYORUZ

Doğa ve Çevre Dostu Belediye anlayışıyla bugüne kadar birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, bunu ilçe geneline yayacak bir gayretin içerinde olduklarını aktardı.

Özellikle eğitim çağındaki çocukların geri dönüşüm ve Sıfır Atık konusunda çok daha bilinçli olmalarını önemsediklerinin altını çizen Başkan Hasan Kılca; “Biz Karatay Belediyesi olarak çevreye önem veren, doğanın korunması konusunda oldukça hassas davranan ve bu konuda projeler üreten bir anlayışa sahibiz. Bu bağlamda da ilçemizdeki tüm kesimlerin Sıfır Atık konusunda daha duyarlı ve bilinçli olabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Gelecek nesillere çok daha temiz ve sağlıklı bir Karatay emanet etmek ancak Sıfır Atık ve çevre bilinciyle mümkündür. Çocuklarımızın da bu konudaki duyarlılığını önemsiyoruz. Bu amaçla ilkokullarımız arasında yarışma yapıyoruz. Şimdiden çevremizin ve doğamızın korunmasında örnek bir davranış sergileyerek yarışmaya katılan bütün okullarımızı öğrenci kardeşlerimizi kutluyorum” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × 4 =