Öğrenci ile Öğrenmek

Öğrenci ile Öğrenmek

Üniversite hayatım boyunca ders çalışmak bana zûl gelmiştir. Bunun temel nedeninin eğitim sistemimiz olduğuna dikkat çekmek isterim.

Lisede öğrenilmiş temel matematikle, üniversitede matematik bölümü okumak benim için pekte kolay olmadı. Trigonometri , türev, integral konularında temel bilgilere bile sahip değildim ve bir başıma çalışırken kaplumbağa hızı ile ilerliyordum. Bir yandan da okul dersleri vardı tabii ki.. Sonuç olarak sınavdan sınava formül ezberler olmuştum.

Gelgelim sınıftaki sıralardan kürsüye terfi edince , işler bu kadar kolay olmadı. Öğrenmedigimi öğretemezdim. Anlamazsam anlatamazdım. Üniversitede bana hocalarımın yaptiramadigini öğrencilerim yaptırdı . Anlatmam gereken ne varsa hepsini oturup bir ogrenci gibi çalıştım ve sade bir dille öğrencilerime aktardım. İlk yıllar kolay olmasa da , öğrencilerle birlikte o frekansı hep yakaladık.

Zamanla ders anlatmanın, öğretmenlik için yeterli olmadığını tecrübe ettim. Öğrencilerin her biri bir başka dünya, bir başka cevher. Öğrencilerimle iletişimim en başından beri iyidir ama onları daha iyi anlamayı, aynı dili konuşmayı, daha doğru ve güzel yaklaşmayı öğrencilerimle öğrendim .

Kitaplarda yazanın öğretmeye yetmediğini, daha çok araştırarak bilgi edinmenin ve bu bilgileri süzerek ,eleyerek onlara aktarmanın , işbirliği ve takım çalışması ile kalıcı öğrenmenin ve iletişim bağlarının bu sayede kuvvetlendirilmesinin önemini yine öğrencilerimle birlikte öğrendim.

10 yılı aşkın bir süredir matematik öğretmeniyim. İlk yılım ile bugünün arasında çok fark var. Öğrencilerimin bana kattığı, birlikte tecrübe ettigimiz onlarca deneyim var. İlk ders başı yaptığım günden bu yana değişmeyen tek şey içimdeki öğretme heyecanı. Başka bir meslekte bulamayacağım keyifli mesai saatleri 🙂 gençlerle çalışmak , onlarla birlikte öğrenmek güzel. Onlar daha da güzel 🙂 iyi ki varlar, iyi ki öğretmenim ..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here