Öğrenci Fen Projesi EMNİYET KEMERİ

Öğrenci Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

Proje Adı: EMNİYET KEMERİMİ TAKTIM EMNİYETTEYİM

Proje Amacı: Emniyet kemeri takılmadan aracın çalışmasını önlemek ve bu sayede kaza sırasında meydana gelebilecek ölümlerin sayısını en aza indirmek.

Giriş : Karayolu trafik kazalarının azaltılması etkin tedbirlerin alınmasıyla mümkündür. Etkin tedbirler arasında;

Yeni araba ve güvenli donanımı, emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanımı, şoför ve yolcu hava yastığı, tüm arabalarda yan hava yastığı, tüm araçlarda ABS freninin olması, gündüz araba farlarının yakılması da vardır.

Pasif güvenlik sistemleri içerisinde yer alan emniyet kemeri, ölüm ve yaralanma riskini en aza indiren bir düzenektir.

Birçok sürücü, kısa yolculuklarda emniyet kemerinin hiçbir işe yaramadığını düşünüyor, ancak emniyet kemeri kullanımını en çok gerektiren aslında kısa mesafeler oluyor. Çünkü ölümlü trafik kazalarının yüzde 80? i sürücülerin evlerine 30-35 kilometre uzakta ve saatte 55-60 kilometre hızın altında gerçekleşiyor.

Ayrıca kazalardaki ölümlerin yüzde 35? i şehir içinde ve büyük olasılıkla günlük güzergâhlar üzerinde meydana geliyor.

Emniyet kemeri kullanılmıyorsa 30 kilometre hızla çarpıldığında bile ağır yaralanma riski çok fazla oluyor.

Araştırmalar, emniyet kemeri takmamış yaralıların yüzde 70? inin, 50 kilometreden daha düşük bir hızda yol alırken yaralandığını, 50 kilometre hızdaki bir çarpmanın, 4. kattan düşmeyle eşdeğer olduğunu ortaya koydu.

Bazı sürücüler düşük hızdaki çarpmalarda araç içinde sıkıca tutunup etkiyi düşüreceğine inanıyor. Bunu yapmak için öncelikle saniyenin dilimlerini kullanabilmesi ve çok güçlü kol kaslarına sahip olması gerekiyor.

Kol kasları 25 kilogramın üzerindeki bir güce çok fazla dayanıyor. Ancak bir duvara 50 kilometre hızla çarpma esnasında iki tonu geçen bir etki oluşuyor ve buna engel olmak için 75 kilogram güç gerekiyor. Kollar bunu engelleyemiyor, ancak 2,5-3 tonluk bir etkiye direnebilecek şekilde tasarlanan emniyet kemeri, kol ve bacakların parçalanmasını önleyebiliyor.

Yapılan araştırmalar, kaza anında en iyi yerin aracın içi olduğunu ortaya koyuyor. Aracın dışına fırlatılma durumunda, ölüm riski 25 kat daha fazla oluyor. Araçtan fırlayan kişi, yumuşak ve yeşil çimlerin üzerine düşmüyor. Fırlama ile kişi aracın ön camına, kaldırıma, başka bir araca çarpabiliyor.

2002 yılında ülkemizde meydana gelen 80.570 ölümlü-yaralanmalı trafik kazası değerlendirildiğinde; sürücülerin emniyet kemeri takılı olan kazalardaki ölüm oranı %3,3 iken, takılı olmayan kazalardaki ölüm oranının %12,2 olduğu tespit edilmiştir. Başka bir ifade ile ölümlü-yaralanmalı kazalardaki ölüm oranı emniyet kemeri takılmadığı takdirde 4 kat artmaktadır.

Emniyet Kemeri Takanların 100 km/s hızına kadar olan kazalarda kurtulma şansı vardır. Emniyet Kemeri takmadan yolculuk edenlerin 20 km/s?den itibaren kaza anında ölme riski vardır.

Araştırmalara göre aracın saatte 80 kilometre hızla duvara çarpma anında gerçekleşenler sırasıyla şöyle sıralanmaktadır:

Çarpmadan 26 milisaniye sonra ön tamponlar araca gömülür. Araç kendi ağırlığının 30 katı bir kuvvetle frenlenir. Sürücü ve yolcular emniyet kemeriyle bağlı değillerse 80 kilometre süratle araç içinde harekete devam ederler.

30 milisaniye sonra sürücü koltuğuyla beraber 15 santimetre öne doğru fırlar.

44 milisaniye sonra sürücü göğüs kafesiyle direksiyona çarpar.

50 milisaniye sonra araç ve içindekiler üzerinde, kendi ağırlıklarının 80 katı büyüklükte bir kuvvet etki eder.

68 milisaniye sonra sürücü 9 tonluk bir kuvvetle gösterge paneline çarpar.

92 milisaniye sonra sürücü yanındaki yolcuyla beraber aynı anda kafasını ön cama çarpar, yolcu bu çarpmayla kafasına ölümcül bir darbe alarak camdan dışarı fırlar.

100 milisaniye sonra direksiyon tarafından tutulan sürücü tekrar aracın içine düşer.

110 milisaniye sonra sürücünün arkasında oturan yolcu sürücü seviyesine yükselir ve kafasıyla sert bir darbe yapar aynı anda kendisi de sert bir darbe alır.

150 milisaniye sonra tekrar sessizlik egemen olur. Cam, çelik, plastik parçaları yere düşer.

200 milisaniyeden daha kısa süre içerisinde her şey biter.

2002 yılında Avrupa Birliğinde araçta ölenlerin toplam sayısı 25000 kişidir. Araçta bulunanların hepsi emniyet kemeri taksaydı, ölü sayısının 25000?den 15000?e inebileceği uzmanlarca belirtilmiştir.

Ülkemizde ilk kez, 18.10.1983 tarihinde emniyet kemeri kullanımı konusunda sürücülere tavsiye ve uyarı kararı alınmış, 20 ay sonrasında 16.06.1985 tarihinde ise emniyet kemeri zorunluluğu kanun kapsamına alınmıştır.

Ülkemizde ki arabaların bir kısmında emniyet kemeri takılmadığında ikaz veren sistemler bulunmaktadır. Fakat bu sistemin açığı sürücüler tarafından bulunmuştur. Sürücü kemeri arkasından geçirerek veya kemeri keserek ikazın durması sağlanmaktadır. Fakat bu şekilde kaza anında sürücü ve yolcular ölüm riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bizde bu bilgilerden yola çıkarak emniyet kemeri takılı olmadığında arabanın çalışmayacağı bir sistem geliştirdik. Sistemimiz ayrıca emniyet kemerinin uzunluğuna da duyarlı olacak. Bu sayede kemer takma hilelerinin de önüne geçilmesini planlamaktayız.

Kullanılan Yöntem: Akü elektriği kontak anahtarı çevrilince marş motoruna gider. Marş motoru dönerek akaryakıt ile çalışan motora ilk hareketi verir ve araç motoru çalışır. Biz marş motoru ile kontak anahtarı arasına bir buton koyarak, emniyet kemeri takılı değilken aracın çalışmasına engel olduk. Kemerin kullanım sırasında dışarıda kalan bölümünün uzunluğu dikkate alınarak, belli bir mesafede çekilmezse motorun yine çalışmaması sağlanabilir. Kemerin bir kısmı iletken madde ile kaplanarak anahtar akımının o iletken üzerinden akması sağlanır. Böylece kemer sadece motorun çalışması amacıyla göstermelik kullanılmaya çalışırsa araç yine çalışmayacaktır.

Proje Bütçesi:

Motor: 20 TL

Kemer butonu: 10 TL

Kontak Anahtarı: 15 TL

9 Voltluk pil :5 TL

Toplam: 50 TL

Proje Çalışmasının Takvimi:

3-26 Ekim tarihleri arasında proje düşünüldü.

1-27 Kasım tarihleri arasında literatür taraması yapıldı.

30 Kasım-19 Aralık tarihlerinde maket hazırlandı.

4 Ocak tarihinde proje tamamlandı.

Sonuçlar: Emniyet kemeri takılı olmadığında aracın çalışmadığını ve araç çalışırken emniyet kemeri çıkarıldığında motorun durduğunu gördük.

Sonuçların Değerlendirilmesi: Emniyet kemerinin takılı olması kaza sırasında can kayıplarını en aza indirmektedir. Dolayısıyla emniyet kemeri takmadan çalışmayan bir arabada sürücüler zorunlu olarak emniyet kemerini takacaklar ve ölümlü kaza oranı en aza inecektir.

İSTANBUL ÜSKÜDAR
Yılmaz Soyak Ortaokulu
FİZİK – EMNİYET KEMERİMİ TAKTIM EMNİYETTEYİM
EMİRHAN DUMANLI
NAGEHAN ODUNCU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

5 × one =