Öğrenci Fen Projesi AĞAÇ YAPRAĞI VE KESTANE KABUKLU ISI YALITIMI

PROJE ADI: Ağaç yaprağı ve kestane kabuklu ısı yalıtımı

PROJE AMACI: Enerji tasarrufu sağlamak ve çevre kirliliğini önlemek amacıyla yapılarda, ısı yalıtımında kullanılabilecek ve doğal atık olan ağaç yaprakları ve kestane kabuklarının değerlendirilmesi.

GİRİŞ:  Çevre; dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlıların hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Diğer bir deyişle Ekosistem olarak tanımlanabilir. Hava, su ve toprak bu çevrenin fiziksel unsurlarını, insan, hayvan, bitki ve diğer mikroorganizmalar ise biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir. Doğanın temel fiziksel unsurları olan, hava, su ve toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan ve canlı öğelerin hayati aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen cansız çevre öğeleri üzerinde yapısal zararlar meydana getiren ve niteliklerini bozan yabancı maddelerin hava, su ve toprağa yoğun bir şekilde karışmasına Çevre Kirliliği adı verilmektedir. Çevre kirliliğini oluşturan etmenlerden biri de ısı yalıtımı sırasında kullanılan malzemelerin eldesidir. Binalarda ısı yalıtımı için strafor köpük kullanılabilmektedir. Strafor köpük petrolden elde edilen ve işlemlerden geçen bir ürün olduğu için doğal değildir. Strafor doğal olmamakla beraber eldesi sırasında da çevreye zararlı olan maddelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Projemizde strafor köpük yerine doğal olan ve çevreye zarar vermeyen iki ürünün (ağaç yaprağı ve kestane kabukları) etkisi görülmüştür.

KULLANILAN YÖNTEM: Proje çalışması sırasında bilimsel tüm işlemler gerçekleştirilmiştir.

Isı yalıtımı oranını belirleyebilmek için birinin diğerinin içine girebildiği  silindir biçiminde  ve aynı uzunluktaki kaplar yanal alanları arasında 2 cm mesafe olacak şekilde yerleştirilmiştir. Birinci düzenekteki boşluklara kurumuş ağaç yaprakları, ikinci kaptaki boşluklara kestane kabukları konulmuştur. Daha sonra içteki kaplara ilk sıcaklıkları 85 °C olan sular ile doldurulmuş  çevresi tamamen alüminyum folyo ile kapatılmıştır. 25 dakika boyunca kapların sıcaklık ölçümleri yapılarak kaydedilmiştir. Aynı işlem kaplardan biri boş diğerinin içine strafor köpük konularak tekrar edilmiştir. Sonuç olarak kestane kabuğunun strafor köpük kadar ısı yalıtımında kullanılabileceği, ağaç kabuklarının ise en ideali olduğu görülmüştür.

PROJE BÜTÇESİ: 3 TL

PROJE ÇALIŞMASININ TAKVİMİ:

19 / 25 Kasım  problem tespiti ve bilgi toplanması

03 / 09 Aralık ağaç yaprakları, kestane kabuklarının temin edilmesi ve ısı yalıtım kaplarının oluşturulması

28 Aralık ölçümlerin yapılması ve verilerin kaydedilmesi

 

 

SONUÇLAR, SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yapılan çalışma neticesinde kestane kabuklarının ve ağaç yapraklarının ısı yalıtımında kullanılabileceği görülmüştür. Bu ürünler tamamen doğal olduğundan çevreye zarar vermemekle beraber herhangi bir maliyeti de yoktur. Ülkemizin farklı bölgelerinde yoğun bir şekilde kestane üretimi gerçekleşmektedir. Kestane kabuklarının ve ağaç yapraklarının ısı yalıtımında kullanılması ülke ekonomisine ve çevre kirliliğinin giderilmesine ciddi yarar sağlayacaktır.

ÖZEL ATAŞEHİR DOĞA ORTAOKULU
BARBAROS MAH. HALK CAD. KARDELEN SOK. NO:2 INCITY C BLOK ATAŞEHİR/İSTANBUL
FİZİK – AĞAÇ YAPRAĞI VE KESTANE KABUKLU ISI YALITIMI
VEDİA AKSOY DENİZ TETİK
ERTUĞRUL TEDİK

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin