ODTÜ’de Dört Koldan Doğa Eğitimi

Etkinlikler üniversite öğrencilerine yönelik olup ücretsizdir.

Dört Koldan Doğa Eğitimi projesi, orman, bozkır, göl ve sürdürülebilirlik olmak üzere dört ana başlıkta orman, bozkır ve göl ekosistemlerini tanıtmayı, doğa koruma ve sürdürülebilirlik konularında temel bir farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. TUBİTAK 4004 – DOĞA EĞİTİMİ VE BİLİM OKULLARI çağrısı kapsamında desteklenen bu proje, ODTÜ yerleşkesinde Cumartesi ve Pazar günlerini içine alan hafta sonu eğitim etkinlikleri şeklinde gerçekleştirilecektir. Temmuz 2018-Mart 2019 tarihleri arasında 24 adet hafta sonu etkinliği düzenlenecektir. Her etkinlik 100 kişi kapasitelidir. Etkinliklere katılmak için ilgili konu başlığı altındaki formu doldurmak ya da odtudedogaegitimi@gmail.com adresine e-posta göndermek yeterli olacaktır.

Etkinlikler eğitmen sunumları, bireysel ve gruplarla yapılacak gözlemler ve saha çalışmaları ile doğa ile içiçe yapılacak yaratıcı sanatsal faaliyetleri içermektedir. Saha çalışmaları için katılımcılar 20 kişilik gruplara ayrılacak, her gruba 2 rehber eşlik edecektir. Eğitim etkinliklerinin 2400 öğrenciye ulaşması beklenmektedir. Etkinlik sonunda katılımcıların doğa koruma ve sürdürülebilirlik konularında içselleştirebilecekleri, özelden genele taşıyabilecekleri farkındalık unsurları oluşturmaları ve kendi üniversitelerinde de benzer etkinlikler düzenleyerek bu tür çalışmaları yaygınlaştırmaları beklenmektedir.

4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları programı doğa, bilim ve teknoloji konularında farkındalık yaratmak amacıyla hedef kitlenin bilimsel konu, kavram ve süreçleri gözlem ve uygulamalarla anlamasına olanak sağlayan ve belirli bir program dahilinde gerçekleştirilen etkinlikleri kapsamaktadır.

https://odtudedogaegitimi.wordpress.com/